News

#721 Newsy z dnia 11.07.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Opera rozszerza funkcjonalność portfela na Androida; Były szef PBoC: Libra może wpłynąć na płatności transgraniczne; Kanadyjskie giełdy otrzymają do spełnienia nowy wymóg; Deutsche Bundesbank: kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej; Aktualna sytuacja na giełdach.

Opera rozszerza funkcjonalność portfela na Androida:

Opera dodała wsparcie dla Bitcoina i TRON do portfela kryptograficznego dla Opery na Androida (wersja 53 beta).

W oficjalnym poście na blogu deweloper przeglądarki internetowej ujawnił, że użytkownicy Opery na Androida mogą teraz wysyłać i odbierać standardowe tokeny BTC, TRX i TRC-10 oraz że strony internetowe mogą również żądać i odbierać adresy, aby użytkownicy mogli dokonywać transakcji Bitcoinem.

Opera charakteryzuje tę drugą funkcjonalność jako „eksperymentalną integrację Web 3” – termin, który początkowo ukształtowano w celu odniesienia się do ambicji stworzenia semantycznego Internetu, i jest coraz częściej używany w odniesieniu do ewolucji bardziej inteligentnej, otwartej i rozproszonej sieci, obejmującej wykorzystanie Blockchain, zdecentralizowanych obliczeń i kryptowalut.

Podczas gdy wbudowany portfel kryptograficzny Opery obsługiwał już standardowe tokeny Ether i ERC, post na blogu firmy sugeruje, że wprowadzenie obsługi Bitcoina do Web 3.0 zachęci do wykorzystania tego aktywa nie tylko do spekulacji i przechowywania wartości, ale również do płatności.

Opera stopniowo wprowadziła wiele ulepszeń interakcji Web 3.0, portfela i zdecentralizowanych aplikacji (DApps) dla swojego zestawu przeglądarek.

Równolegle firma kontynuowała prace nad rozwojem przyszłych aplikacji Blockchain w ramach innych produktów i ekosystemów, w szczególności poprzez partnerstwo z Blockchainową firmą Ledger Capital, zajmującą się doradztwem i usługami finansowymi. 

Inni główni gracze w dziedzinie smartfonów zasilanych Blockchain to dostawca elektroniki Sirin Labs – który wprowadził na rynek swój pierwszy smartfon oparty na Blockchain zeszłej zimy, oferując zimny portfel i obsługę komunikacji szyfrowanej. 

Wiosną tego roku gigant elektroniki użytkowej HTC wprowadził również handel kryptowalutami w portfelu dla użytkowników swojego smartfona Exodus 1 zasilanego przez Blockchain oraz smartfona Exodus 1S z pełną obsługą węzłów Bitcoina. 

Były szef PBoC: Libra może wpłynąć na płatności transgraniczne:

Były zarządca Ludowego Banku Chin (PBoC) wskazał, że Pekin może przekazać emisję waluty cyfrowej podmiotom komercyjnym, jak donosi gazeta South China Morning Post.

Zhou Xiaochuan, który po 15 latach ustąpił z roli prezesa banku centralnego w 2018 r., ujawnił, że kraj może przyjąć nowe podejście do systemu suwerennej waluty cyfrowej – czerpiąc inspirację z systemu monetarnego Hongkongu i projektu Libra Facebooka. 

W Hongkongu trzy banki emitują własne banknoty i zabezpieczają je, utrzymując dolary amerykańskie w rezerwie, podczas gdy władza monetarna zapewnia, że jeden dolar Hongkongu jest stale wart około 7,80 dolarów.

Według Zhou, zastosowanie tej metody pozwoliłoby Pekinowi uniknąć ogromnych wahań, które nękały kryptowaluty podczas ich wczesnego rozwoju.

Chińscy giganci technologiczni, tacy jak Alibaba i Tencent, uruchomili już cyfrowe platformy płatnicze, w tym usługi Alipay i WeChat Pay, które zgromadziły setki milionów użytkowników.

Podczas przemówienia w Pekinie wezwał również decydentów do szczegółowego przeczytania białej księgi Libry – i powiedział, że plany giganta technologicznego polegające na powiązaniu monety z wachlarzem walut fiat, nadzorowanym przez konsorcjum non-profit z dwoma tuzinami dużych firm, mogą być dla Chin interesujące, ponieważ kraj ten opracowuje suwerenną walutę cyfrową.

Libra wprowadziła koncepcję, która wpłynie na tradycyjny transgraniczny system biznesu i płatności.

– dodał.

Mimo że Chiny utworzyły instytut badający wprowadzenie własnej suwerennej waluty cyfrowej, postępy były podobno powolne.

Kanadyjskie giełdy otrzymają do spełnienia nowy wymóg:

Giełdy kryptowalut w Kanadzie będą prawnie zobowiązane do rejestracji w Centrum Analiz Transakcji Finansowych i Raportów Kanady (FinTRAC) od 1 czerwca 2020 r., zgodnie z opublikowanym zawiadomieniem.

Wymóg ten wejdzie w życie wraz z innymi poprawkami do nowego prawa Kanady w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Giełdy kryptowalut będą również zobowiązane do przestrzegania zasad KYC i zgłaszania podejrzanych transakcji kanadyjskiemu organowi nadzoru; obejmuje to również prowadzenie ewidencji klientów i zatrudnianie inspektora ds. zgodności na ich platformie.

Publikacja The Globe and Mail zauważa, że do tej pory przestrzeganie tych zasad było dobrowolne, jednak niektóre giełdy zdecydowały się to uczynić pomimo tego. 

Według Lori Stein, partnera w kancelarii prawniczej Osler, Hoskin & Harcourt, kanadyjskie instytucje finansowe w przeszłości martwiły się ryzykiem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu poprzez giełdy kryptograficzne.

Mamy nadzieję, że teraz, gdy pojawi się wymóg rejestracji i przestrzegania, a także nadzoru przez FinTRAC, banki i inne podmioty finansowe będą bardziej otwarte na świadczenie usług i obsługę transakcji w wirtualnej walucie.

– powiedział Stein.

Podkreśla jednak, że niektóre giełdy międzynarodowe mogą nie być skłonne do przestrzegania nowych przepisów kanadyjskich. Niektórzy inni eksperci podobno zgadzają się, twierdząc, że wymóg obowiązkowych regulacji może spowodować, iż giełdy kryptowalut zdecydują się opuścić rynek kanadyjski.

Nowa polityka regulacyjna może również prowadzić do utraty klientów kryptograficznych, jak twierdzą niektórzy. „Ma to potencjał, aby ponownie poprowadzić kryptowaluty w podziemia”, powiedział Charlene Cieslik, kanadyjski oficer AML Coinsquare. Cieslik powiedziała, że klienci, którzy nie chcą ujawniać swoich informacji na giełdach, prawdopodobnie przeprowadziliby ze sobą transakcje bezpośrednio.

Deutsche Bundesbank: kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej:

Przedstawiciel banku centralnego Niemiec, Burkhard Balz, podczas rozmowy w Parlamencie Europejskim powiedział, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej. Informacja została opublikowała  na stronie internetowej instytucji.

Burkhard Balz, członek zarządu Deutsche Bundesbank, stwierdził, że „krypto-tokeny nie stanowią obecnie zagrożenia dla stabilności monetarnej lub finansowej”. Ponadto zauważył również, że „luki mogą wystąpić, gdy wykraczają poza zakres uprawnień organów regulacyjnych lub w przypadku braku standardów międzynarodowych”.

Pomysł ten jest zgodny z twierdzeniami hiszpańskich przedstawicieli organów ścigania, którzy wskazali, że Bitcoinowe bankomaty są luką w przepisach Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Balz ostrzegł także w swoim wystąpieniu, że jakikolwiek wzrost popularności aktywów kryptograficznych wymaga dokładnego zbadania. Mimo to wyraził również duże nadzieje związane z transformacją cyfrową wywołaną przez sztuczną inteligencję, technologię DLT i usługi w chmurze, mówiąc:

Nie mówimy o „ewolucji ”, dostosowywaniu bankowości do potrzeb i zachcianek cyfrowego pokolenia – mówimy o prawdziwym „zakłóceniu”, które może na dobre zmienić sektor finansowy.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Po 24 godzinach na giełdach obserwujemy kontynuację trendu spadkowego. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 4,6%, Ethereum o 4,9%, XRP o 8,1%, Litecoin o 4,1% Bitcoin Cash o 10,2% a EOS o 9,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 15.5 mld dolarów i wynosi obecnie 319.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 95.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, www.money.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

2 Comments

  1. This is the perfect website for anybody who wishes to understand this topic.

    You know a whole lot its almost tough to argue with you
    (not that I personally will need to…HaHa). You definitely
    put a new spin on a topic that’s been written about for a long
    time. Great stuff, just great!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button