News

#728 Newsy z dnia 18.07.2019

Z czwartkowych wydarzeń: G7 ostrzega przed Librą; Iran niebem dla górników; Napad na angielską ambasadę Bitcoin; Chiny przewodzą w zainteresowaniu Librą; Zielona fala.

G7 ostrzega przed Librą:

Kryptowaluty, takie jak Libra, jeśli nie zostaną ściśle uregulowane, ryzykują zakłócenie działania światowego systemu finansowego, ostrzegają ministrowie finansów G7.

Jak podaje Reuters francuski minister finansów, Bruno Le Maire, powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że G7 „nie może zaakceptować prywatnych firm emitujących własne waluty bez demokratycznej kontroli”. Jego uwagi pojawiły się po nieformalnych rozmowach w Paryżu, gdzie Grupa Siedmiu wyraziła ostry sprzeciw wobec perspektywy, że firmy będą miały taką samą moc jak kraje w tworzeniu środków płatniczych.

Stablecoiny i inne nowe, obecnie opracowywane produkty, w tym projekty o globalnym i potencjalnie systemowym zasięgu, takie jak Libra, budzą poważne obawy regulacyjne i systemowe.

– ostrzegają.

Benoit Coeure, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, powiedział na spotkaniu, że międzynarodowe stablecoiny mogą zwiększyć konkurencję w sektorze płatności, obniżyć opłaty dla konsumentów i wspierać większą integrację finansową. Ostrzegł jednak, że mogą sabotować wysiłki na rzecz ograniczenia prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i przestrzegania przepisów podatkowych.

Ostrzeżenia pojawiają się po tym, jak Facebook stawił czoła trudnym pytaniom dotyczącym Libry podczas przesłuchań w Kongresie we wtorek i środę tego tygodnia. David Marcus, dyrektor generalny portfela kryptograficznego Facebooka, Calibra, podkreślił, że projekt nie zostanie uruchomiony dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie problemy regulacyjne.

Nie przeszkodziło to politykom na rozprawie w krytykowaniu Facebooka za jego wcześniejsze niedociągnięcia w ochronie danych użytkownika i kwestionowanie, dlaczego firma uznała za stosowne wprowadzenie stablecoina na tak globalną skalę.

Inni prawodawcy wyrazili obawy, że Facebook może osłabić dolara amerykańskiego i amerykańską gospodarkę, poprzez umieszczenie siedziby Libry na Szwajcarii.

Iran niebem dla górników:

Władze Iranu zmagają się z rosnącą liczbą obywateli zwracających się w stronę wydobywania Bitcoinów i wykorzystywania ich jako sposobu radzenia sobie z gospodarką osłabioną sankcjami.

Irański minister technologii informacji i komunikacji, Mohammad Javad Azari Jahromi, powiedział Associated Press (AP), że kraj stał się „niebem dla górników”, zgodnie z dzisiejszymi doniesieniami. 

Działalność „górnicza” nie jest prawnie zakazana, ale rząd i bank centralny nakazały Urzędowi Celnemu zakaz importu [maszyn górniczych] do czasu wprowadzenia nowych przepisów.

– powiedział.

Po zaostrzeniu sankcji wprowadzonych przez USA Teheran stoi obecnie przed widmem hiperinflacji. Dochody z eksportu ropy naftowej spadły o prawie 90%, wynika z nowych danych, bezrobocie zbliża się do 20%, a miliony pracują poniżej krajowych szacunków dotyczących poziomu ubóstwa.

Subsydiowane stawki za energię elektryczną – obecnie na poziomie pół centa za kilowat – napędzają kwitnącą społeczność kopalni kryptograficznych, jednak teraz ma się to zmienić. Policyjne naloty na farmy górnicze są transmitowane w telewizji, aby zniechęcić obywateli, a irańskie Konsorcjum Przemysłu Elektrycznego ujawniło zamiar podwyższenia cen energii elektrycznej do 7 centów za kilowat.

Poza miningiem, kryptowaluty pojawiły się na nagłówkach krajowych gazet ze względu na obawy władz, że miejscowi mogą ich używać do konwertowania szybko dewaluującego riala na inne waluty.

Napad na angielską ambasadę Bitcoin:

Grupa zamaskowanych mężczyzn napadła na ambasadę Bitcoin w angielskim mieście Birmingham. Policja niezwłocznie wszczęła śledztwo.

Lokalna strona na Facebooku, Brumz Updates opublikowała nagranie włamywaczy plądrujących budynek z wyciem policyjnych syreni w tle. Świadkowie mogli tylko przyglądać się bezradnie podczas działań włamywaczy, a po kilku sekundach gang uciekł ze sceny w czekającym samochodzie. Policja West Midlands wszczęła dochodzenie, ale potwierdziła, że nic wartościowego nie zostało skradzione z firmy.

Według Daily Mail złodzieje próbowali ukraść Bitomat za pomocą liny przymocowanej do samochodu. Właściciel zakładu, Adam Gramowski, powiedział gazecie, że uważa, iż rabusie szukali raczej gotówki wewnątrz maszyny niż kryptowalut.

W urządzeniu nie ma Bitcoinów, są one wysyłane bezpośrednio z naszego serwera.

– dodał.

Gwałtowne ataki na firmy i traderów stają się coraz bardziej powszechne. W lutym handlowiec Bitcoinów został napadnięty we własnym domu przez grupę rabusiów przebranych za policję.

Chiny przewodzą w zainteresowaniu Librą:

Chiny są światowym liderem, jeśli chodzi o wyszukiwanie „Facebook Libra” w Google na miesiąc po opublikowaniu białej księgi stablecoina.

Według danych z Google Trends, licząc od 18 lipca Chiny są pierwsze na liście krajów googlujących nowy projekt kryptowaluty Facebooka – mają najwyższy odsetek zapytań wyszukiwania dla Libra, z maksymalną wartością popularności zapytania wynoszącą 100.

W pierwszej piątce znajduje się Urugwaj, zajmujący drugie miejsce z wartością 56, a Trynidad i Tobago, Wyspa Świętej Heleny i  Argentyna. 

fot. trends.google.com

Jednocześnie to samo zapytanie jest zaskakująco niskie w Stanach Zjednoczonych – szacowana wartość zapytania wynosi 16. W związku z tym kraj pochodzenia Facebooka na liście zajmuje 33 miejsce.

Zielona fala:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy mocne wzrosty. Wyniki całej czołówki kryptowalut widnieją na zielono – Bitcoin notuje wzrost o 7,8%, Ethereum o 4,9%, XRP o 2,2%, Litecoin o 10,7%, Bitcoin Cash o 5,5% a Binance Coin o 4,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 20.6 mld dolarów i wynosi obecnie 285.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 83.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button