News

#797 Newsy z dnia 04.10.2019

Z piątkowych wydarzeń: Apple o wydaniu własnego stablecoina; Zuckerberg naciskany na przesłuchanie ws. Libra; FSB: stablecoiny stanowią wyzwanie regulacyjne; Coinbase przywraca wsparcie dla Funta Szterlinga w Wielkiej Brytanii; Aktualna sytuacja na giełdach.

Apple o wydaniu własnego stablecoina:

Apple nie zamierza podążać za Facebookiem w tworzeniu własnej cyfrowej waluty, powiedział prezes firmy, Tim Cook.

CEO, w wywiadzie dla francuskiego magazynu medialnego Les Echos, negatywnie wyraził się co do pomysłu, że Apple może wydać własne tokeny walutowe.

Naprawdę uważam, że waluta powinna pozostać w rękach państwa. Nie podoba mi się pomysł, że prywatny podmiot może stworzyć nowoczesną walutę.

– powiedział.

Jego komentarze mają wyraźnie inny ton niż zarówno Facebooka, który rozwija swoją cyfrową walutę Libra, jak i konkurentów. 

W obszarze płatności Apple dąży do udziału w rynku z takimi graczami jak Visa, Mastercard i PayPal za pośrednictwem Apple Pay. Wszystkie trzy firmy zgłosiły się do udziału w Libra, pomimo ujawnionych w tym tygodniu informacji, że wszystkie mogą rozważać w tej kwestii zwrot o 180 stopni.

Ci, którzy wspierają zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak Bitcoin, krytykują z kolei sposób, w jaki państwa i banki centralne korumpują podaż pieniądza oraz wsparcie walut fiducjarnych. Dla Cooka są to jednak właściwi strażnicy narzędzi ekonomicznych.

Waluta, podobnie jak obrona, powinna pozostać w rękach państw – leży u podstaw ich misji. Wybieramy naszych przedstawicieli, aby przyjęli obowiązki rządu. Firmy nie są wybierane – nie powinny wkraczać w tę przestrzeń.

– stwierdził.

Zuckerberg naciskany na przesłuchanie ws. Libra:

Komitet Usług Finansowych Stanów Zjednoczonych zaprosił COO Facebooka, Sheryl Sandberg, do zeznania 29 października na temat planów firmy dotyczących stablecoina Libra. Zgodnie z raportem The Information zaproszenie ma jeden kluczowy warunek: zgoda CEO Marka Zuckerberga na zjawienie się przed komitetem przed styczniem 2020 roku.

Komitet, któremu przewodniczy przedstawiciel Maxine Waters, ogłosił niedawno swoje plany priorytetowego potraktowania zbadania propozycji Facebooka dotyczącej Libra i jej portfela cyfrowego Calibra w ramach programu na jesień 2019 r.

Według źródeł The Information, Sandberg zostanie zapytana o Libra, a także o zasady reklamowe Facebooka. Tytan mediów społecznościowych zawarł w marcu ugodę na 5 mln dolarów z grupami praw obywatelskich z powodu zarzutów, że jego reklama ułatwiła praktyki dyskryminacyjne na rynku mieszkaniowym.

Gdyby zeznanie dotarło do skutku, Sandberg byłaby drugim dyrektorem Facebooka, który zeznałby przed Komitetem w sprawie Libra. W połowie lipca dyrektor generalny Calibra David Marcus zeznał w sprawach takich jak przeciwdziałanie praniu pieniędzy i innych środki zgodności, a także w kwestii zaufania publicznego i rządowego do środków nadzoru i gromadzenia danych przez firmę.

Jak donosi Cointelegraph, Rep. Maxine Waters udowodniła, że jest jedną z bardziej sceptycznie nastawionych do Libry prawodawców w USA, wyrażając swoje obawy, że technologiczny gigant „wykazał, że nie zachowuje poufności danych konsumentów w skali podobnej do Equifax” i „pozwolił złośliwym rosyjskim podmiotom państwowym na zakup i targetowanie reklam”, aby – rzekomo – wpłynąć na wybory prezydenckie w USA w 2016 r. W połowie czerwca poprosiła Facebooka o zatrzymanie pracy nad Libra, powołując się na „niespokojną przeszłość firmy”.

W tym tygodniu wycieki z dwóch wewnętrznych sesji pytań i odpowiedzi między Zuckerbergiem a pracownikami Facebooka z lipca 2019 r. ujawniły wczesną strategię CEO dotyczącą uruchomienia Libry. Podczas sesji dyrektor generalny potwierdził, że projekt napotkał „prawdziwe problemy. Finanse to bardzo mocno uregulowana przestrzeń […] zapobiegająca praniu pieniędzy, finansowania terrorystów i ludzi, z którymi według różnych rządów nie można robić interesów”.

FSB: stablecoiny stanowią wyzwanie regulacyjne:

Randall Quarles, przewodniczący Rady Stabilności Finansowej (ang. Financial Stability Board – FSB), stwierdził, że potencjalna skala stablecoinów, takich jak Libra, może stanowić przyszłe „wyzwania regulacyjne”. Quarles przedstawił swoją opinię podczas prezentacji na Europejskim Szczycie Bankowym w Belgii.

Quarle wyszczególnił nieopublikowanego jeszcze stablecoina Libra jako rodzaj katalizatora, który znacznie zwiększył zainteresowanie opinii publicznej tym tematem. Mogłoby to potencjalnie wprowadzić nową skalę i zakres w przestrzeń, którą społeczność nadzoru finansowego musi uważnie rozważyć.

Chociaż dzisiaj istnieje niewielkie ryzyko dla stabilności finansowej, nie ma wątpliwości, że potencjalna skala monet stablecoin i innych krypto-aktywów, które jeszcze się pojawią, może stanowić wyzwania regulacyjne.

– stwierdził.

G7 kończy obecnie wstępne dochodzenie w sprawie stablecoinów, a G20 zwróciła się do FSB o poprowadzenie tej inicjatywy.

FSB, podobnie jak Bitcoin, powstał po globalnym krachu finansowym w 2008 roku, mając na celu wdrożenie standardów, które zapewnią, że takie zdarzenie nigdy się nie powtórzy. Rada ma obecnie 10 lat i uważa, że wprowadzone przez nią reformy doprowadziły do silniejszego i bardziej odpornego globalnego systemu finansowego, który zmniejsza prawdopodobieństwo i dotkliwość potencjalnych przyszłych kryzysów.

Coinbase przywraca wsparcie dla Funta Szterlinga w Wielkiej Brytanii:

Coinbase przywrócił wpłaty i wypłaty z banków w Wielkiej Brytanii po miesięcznej przerwie. Zgodnie z ogłoszeniem brytyjskiego oddziału firmy w poście na blogu, depozyty i przelewy w funtach brytyjskich (GBP) są ponownie dostępne dla lokalnych klientów Coinbase. Transakcje w GBP zostały wstrzymane po lipcowym rozstaniu z giełdą Barclays.

Jednak nowe partnerstwo z ClearBank ponownie otworzyło drogę do wsparcia GBP. Bank jest członkiem brytyjskiej, niemal natychmiastowej sieci rozrachunkowej, Faster Payment Scheme, wymaganej przez Coinbase w transakcjach denominowanych w funtach.

Coinbase, mimo że nadal korzystał z usług bankowych w ClearBank, musiał spełnić kilka wymagań – takich jak usunięcie monety zorientowanej na prywatność, Zcash – zanim będzie mógł korzystać z sieci płatności.

Aby zrekompensować utracone wsparcie GBP, Coinbase obniżył opłaty transakcyjne dla klientów z Wielkiej Brytanii od 1 do 15 sierpnia. W poście na blogu Coinbase ogłosił także listę pięciu nowych kryptowalut i tokenów dla użytkowników z Wielkiej Brytanii, w tym XRP, BAT, XLM, ZRX i REP.

Giełda poinformowała również, że podniesie opłaty na swojej platformie Pro za niższe poziomy obrotu, poniżej 50.000 dolarów.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się dominacją wzrostów. Patrząc na czołowe kryptowaluty: Bitcoin notuje wzrost o 0,3%, Ethereum o 2%, XRP o 3,4%, Bitcoin Cash o 2,1% a Litecoin o 2,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.1 mld dolarów i wynosi obecnie 219.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 46.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button