News

#806 #807 Newsy z dni 13 – 14.10.2019

Z ostatnich wydarzeń: CEO Coinbase: presja na Libra Association jest nieamerykańska; Tim Draper: Bitcoin zakończy panowanie dyktatorów; Ripple i Coinbase inwestują w czołową giełdę Meksyku; G7: globalne stablecoiny stanowią zagrożenie dla stabilności systemu finansowego; Aktualna sytuacja na giełdach. 

• CEO Coinbase: presja na Libra Association jest nieamerykańska: 

Dyrektor generalny Coinbase skrytykował senatorów Stanów Zjednoczonych za to, że poprosili Stripe, Mastercard i Visa o opuszczenie kryptograficznego projektu Facebooka Libra.

Po tym, jak senatorowie Brian Schatz i Sherrod Brown najwyraźniej wywarli presję na gigantów płatniczych, aby opuścili Librę, Brian Armstrong, współzałożyciel i dyrektor generalny głównej giełdy kryptograficznej Coinbase, nazwał akcję „nieamerykańską” w tweecie opublikowanym 13 października.

Coś w tym jest bardzo nieamerykańskiego. Dwóch senatorów piszących do Visa, Mastercard i Stripe z prośbą o wycofanie się z Libra.

– napisał.

8 października senatorzy Schatz i Brown wysłali publiczne listy do prezesa Stripe, Patricka Collinsona, dyrektora generalnego Mastercard, Ajaypal Banga i dyrektora Visa, Alfreda Kelly’ego, na temat ich udziału w prowadzonym przez Facebooka projekcie stablecoina Libra.

W trzech osobnych listach senatorowie zagrozili gigantom płatniczym, że wymuszą większą kontrolę regulacyjną nie tylko w odniesieniu do płatności związanych z Libra, ale wszystkich ich płatności.

Facebook próbuje osiągnąć ten cel, przenosząc ryzyko i potrzebę zaprojektowania nowych systemów zgodności na regulowanych członków Libra Association, takich jak Wasze firmy. Jeśli weźmiesz to pod uwagę, możesz spodziewać się wysokiego poziomu kontroli ze strony organów regulacyjnych nie tylko w odniesieniu do działań płatniczych związanych z Libra, ale także wszystkich działań płatniczych.

– napisali.

W listach senatorowie przytaczali doniesienia o rzekomym zaangażowaniu Facebooka w ułatwianie dystrybucji treści przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych jako powód, by nie ufać gigantowi mediów społecznościowych w prowadzeniu inicjatywy takiej jak Libra.

Senatorowie twierdzili, że 12 z 18,4 mln zgłoszeń zdjęć i filmów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych na całym świecie w 2018 r. przypisano Facebook Messenger.

To przerażające, gdy pomyślisz, co może się stać, jeśli Facebook połączy szyfrowane wiadomości z wbudowanymi anonimowymi globalnymi płatnościami za pośrednictwem Libra. Wasze firmy powinny zachować szczególną ostrożność w realizacji projektu, który w przewidywalny sposób przyczyni się do wzrostu globalnej działalności przestępczej.

– czytamy w liście.

Po listach senatorów Visa, eBay, Stripe i Mastercard ogłosiły, że opuszczają Libra Association i jego projekt stablecoina. Inny ważny procesor płatności, PayPal, oficjalnie wycofał się ze stowarzyszenia 3 października.

• Tim Draper: Bitcoin zakończy panowanie dyktatorów: 

Tim Draper, inwestor miliarder, oświadczył, iż oczekuje, że Bitcoin – w połączeniu z innymi technologiami – zmieni sposób działania rządów na całym świecie.

W opublikowanym poście na Medium, Draper nazywa Bitcoina „walutą początkową” i chwali jego decentralizację i bezgraniczną naturę, mówiąc, że wierzy, że BTC zjednoczy świat:

Dzięki Bitcoinowi i decentralizacji związanej z Bitcoinem granice geograficzne stały się mniej istotne. Nie jesteśmy już na łasce dyktatorów i płatnych trolli, aby rozwijać światową gospodarkę. […] W perspektywie długoterminowej uważam, że jeśli chodzi o biznes i ekonomię, jesteśmy jednym światem bardziej niż kiedykolwiek.

– powiedział.

Draper oskarża również tych, którzy odrzucają Bitcoina mówiąc, że trzyma się plemienności i powtarza przekonanie, że „plemienność umiera”. Porównuje także próby utrzymania władzy do ryku upadającego króla:

Plemienność umiera. I podobnie jak ryk umierającego króla dżungli, słyszymy, jak przywódcy polityczni biją się w piersi, gdy próbują trzymać się władzy, którą kiedyś posiadali, gdy świat był jeszcze tylko plemienny.

Draper opisuje także ideę globalnej polisy ubezpieczenia zdrowotnego – która jest bardziej skuteczna i wydajniejsza niż obecne oferty – „gdzie składki są w Bitcoinach, a roszczenia są rozliczane na piśmie za pomocą inteligentnych umów i monitorowane przez sztuczną inteligencję”.

Wyjaśnia także swoją wizję emerytury, która nie zależy od decyzji przywódców politycznych, a „jest po prostu formą stałego inteligentnego kontraktu”.

Bitcoin przyniósł ze sobą kilka podstawowych technologii, które mogą przyspieszyć naszą transformację z planety plemiennej na globalną.

– podsumowuje.

• Ripple i Coinbase inwestują w czołową giełdę Meksyku: 

Ripple, firma stojąca za trzecią największą kryptowalutą XRP, przeprowadziła rundę inwestycyjną w Bitso, jednej z największych giełd kryptowalut w hiszpańskojęzycznym świecie.

Jak podaje publikacja The Block, nowa runda inwestycyjna obejmuje także głównych inwestorów, w tym amerykańską giełdę kryptowalut i dostawcę portfela Coinbase, Jump Capital, a także istniejących inwestorów, takich jak Digital Currency Group i Pantera Capital. Kwota inwestycji nie została ujawniona.

Według raportu zebrane fundusze pomogą Bitso rozszerzyć działalność na Argentynę i Brazylię, między innymi krajami Ameryki Łacińskiej.

Jak zauważył Ripple, Bitso to największa meksykańska giełda kryptowalut, która została założona w 2014 roku w celu świadczenia usług finansowych zarówno osobom posiadającym jak i nie posiadającym dostępu do usług bankowych za pomocą technologii Blockchain i aktywów cyfrowych. Na ten moment baza klientów giełdy stanowi 750.000 użytkowników.

Zaznaczając, że partnerstwo z Bitso wywodzi się z początków firmy w 2014 r., Ripple twierdzi, że firma odgrywa ważną rolę w amerykańsko-meksykańskim korytarzu RippleNet, zapewniając płynność płatności. Wcześniej w 2019 r. Ripple uruchomił funkcje MoneyLram w Meksyku, gdzie Bitso był kluczowym partnerem giełdy.

W lipcu 2019 r. Bitso ogłosiło, że jego platforma zostanie uregulowana przez Gibraltar Financial Services Commission (GFSC) na początku sierpnia. Giełda wyjaśniła, że GFSC będzie nadzorować usługi powiernicze, wypłaty, depozyty i obrót kryptowalutami w ramach specjalnych ram regulujących działalność przedsiębiorstw w branży technologii DLT.

• G7: globalne stablecoiny stanowią zagrożenie dla stabilności systemu finansowego:

Grupa G7 sporządziła raport, w którym stwierdza, że „globalne stablecoiny” stanowią zagrożenie dla globalnego systemu finansowego.

Według BBC, projekt raportu G7 przedstawił różne rodzaje ryzyka związane z walutami cyfrowymi. Stwierdzono również, że nawet jeśli firmy należące do Libra Association kierujące kwestiami regulacyjnymi, mogą nie uzyskać zgody niezbędnych organów regulacyjnych, stwierdzając:

G7 uważa, że żaden projekt stablecoina nie powinien rozpocząć działalności, dopóki nie zostaną odpowiednio rozwiązane wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze. […] Rozwiązanie takich zagrożeń niekoniecznie stanowi gwarancję zgody organu regulacyjnego na zaadaptowanie stablecoina.

G7 stwierdza również, że globalne stablecoiny z potencjałem szybkiego skalowania mogą stłumić konkurencję i zagrozić stabilności finansowej, jeśli użytkownicy stracą zaufanie do monety.

Raport zostanie rzekomo przedstawiony ministrom finansów na dorocznym posiedzeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym tygodniu.

Aktualna sytuacja na giełdach: 

Na giełdach obserwujemy obecnie ruchy mieszane. Spadki notuje Bitcoin – o 1,1%, Litecoin – o 1,2% a Binance Coin – o 1%. Wzrosła wartość Ethereum, XRP i Bitcoina Cash, kolejno o 1%, 3,2% i 0,9%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.2 mld dolarów i wynosi obecnie 226.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 53.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button