#809 Newsy z dnia 16.10.2019
Ze środowych wydarzeń: Bermudy akceptują płatności za podatki w USDC; Ripple nawiązuje współpracę z wiodącą firmą fintech; Prezes Banku Anglii broni Libry; Były szef CFTC: rząd musi stworzyć cyfrowego dolara; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Bermudy akceptują płatności za podatki w USDC:
Rząd Bermudów ogłosił w środę, że będzie akceptował płatności w USD Coinie (USDC) „na podatki, opłaty i inne usługi rządowe”, zgodnie z komunikatem prasowym Circle.
USDC to stablecoin związany z dolarem amerykańskim wprowadzony rok temu przez giełdę kryptowalut Coinbase i Circle. Do tej pory między dwoma startupami wyemitowano ponad 1 mld USDC.
W tym, co wydaje się być pierwszym razem dla suwerennego narodu, Bermudy będą wspierać USDC jako akceptowalną płatność podatkową dla około 60.000 mieszkańców. Co więcej, wsparcie innych „zdecentralizowanych protokołów i usług finansowych” poza USDC jest również w trakcie prac w ramach szerszej inicjatywy integracji kryptowalut z oficjalnymi operacjami rządowymi, podał komunikat prasowy.
Pod koniec 2017 r. rząd Bermudów uruchomił grupę zadaniową ds. Blockchain we współpracy z Bermuda Business Development Agency (BDA). Następnie wprowadził przepisy dotyczące ICO i stworzył piaskownicę regulacyjną dla firm zajmujących się kryptowalutami.
Inne rządy krajowe, takie jak Republika Wysp Marshalla i Chińska Republika Ludowa, pracują nad własnymi kryptowalutami regulowanymi przez państwo.
Rządy na całym świecie będą musiały zareagować na tę fundamentalną innowację. Czapki z głów przed premierem [Bermudów] Davidem Burtem, który nadal wykazuje się większym przywództwem w tych kwestiach i znacznie wyprzedza inne rządy na świecie.
– mówi Circle.
• Ripple nawiązuje współpracę z wiodącą firmą fintech:
Finastra – trzecia co do wielkości firma z branży technologii usług finansowych na świecie z siedzibą w Londynie – współpracuje z Ripple, aby zapewnić swoim klientom dostęp do sieci Blockchain RippleNet.
Jak donosi Fintech Times, współpraca między obiema firmami pozwoli ponad 200 istniejącym klientom Ripple na wzajemny dostęp do rozległej sieci bankowej Finastra, która obejmuje 48 z 50 największych banków na świecie.
Finastra powstała w 2017 r. po połączeniu Misys i D+H. Ruch ten został okrzyknięty wówczas powstaniem „globalnego giganta na rynku oprogramowania finansowego”.
Według raportu Fintech Times klienci Finastra i obecni partnerzy RippleNet będą mogli przeprowadzać transakcje transgraniczne z kompleksowym śledzeniem i przejrzystym nadzorem opłat, czasu dostawy i statusu. Klienci będą hostowani w chmurze Ripple w celu zwiększenia prędkości, a także będą mieli możliwość korzystania z zasilanego przez XRP rozwiązania płynności na żądanie, które rzekomo oferuje 3-sekundowy czas rozliczenia płatności międzynarodowych.
W oświadczeniu Riteesh Singh – starszy wiceprezes, FMS, Finastra – powiedział, że współpraca Finastry z Ripple odzwierciedla „przekonanie firmy, że przyszłość finansów jest otwarta”. Dodał, że zastosowanie technologii Blockchain byłoby szczególnie korzystne dla klientów w miejsach, w których koszty odpowiedniej bankowości są wysokie.
W sierpniu PNC – ósmy co do wielkości bank w USA z aktywami o wartości prawie 400 mld dolarów – stał się pierwszym w kraju, który zaczął korzystać z sieci Blockchain RippleNet do płatności transgranicznych.
• Prezes Banku Anglii broni Libry:
Prezes Banku Anglii, Mark Carney, bronił wyboru Facebooka, aby stworzyć nową walutę. Kanadyjski dziennik TheStar zgłosił uwagi Carneya, zauważając, że podkreślił on wady obecnego tradycyjnego systemu finansowego. Ze względu na nieefektywność płatności Carey uważa, że firmy takie jak Facebook powinny być zaangażowane w projekty takie jak Libra.
Mówiąc dokładniej, skrytykował wysokie koszty przenoszenia pieniędzy, twierdząc, że karają one małe firmy i mogą kosztować nawet 200 punktów bazowych na transakcję, poza tym, że są przetwarzane zbyt wolno.
To nie wystarczy w dzisiejszych czasach. Płatności te powinny być natychmiastowe, powinny być takie same jak w przypadku wymiany banknotu online. Powinny być praktycznie bezkosztowe i w 100% odporne.
– powiedział.
Carney przyznaje, że problem można rozwiązać na wiele sposobów, i zauważa, że wyzwaniem „jest doprowadzenie płatności internetowych i innych płatności do poziomu, jaki występuje w wielu dużych gospodarkach wschodzących i kilku gospodarkach zaawansowanych”.
Ostrzegł jednak również firmy, które chcą spróbować rozwiązać ten problem, zauważając, że zmiany w przestrzeni zostaną dogłębnie zbadane przez władze.
• Były szef CFTC: rząd musi stworzyć cyfrowego dolara:
Były szef amerykańskiego organu regulacyjnego uważa, że rząd musi zdigitalizować dolara i odebrać władzę bankom centralnym.
W wypowiedzi dla Wall Street Journal J. Christopher Giancarlo, były przewodniczący Commodity Futures Trading Commission lub CFTC, argumentował, że dolar może w przyszłości stracić swój status. Wynika to w szczególności z faktu, że inne kraje wprowadzają waluty cyfrowe. Argumentował, że odpowiedzią jest stworzenie nowej formy dolara.
Proponujemy dolara cyfrowego – sankcjonowany przez rząd protokół Blockchain, stworzony i utrzymywany przez niezależną grupę pozarządową, ale administrowaną przez banki i inne zaufane organizacje płatnicze. Środki pieniężne wprowadzone do systemu byłyby wymieniane na cyfrowe dolary amerykańskie na Blockchainie, przy czym środki pieniężne byłyby przechowywane na specjalnych rachunkach powierniczych prowadzonych przez Rezerwę Federalną.
– wyjaśnia.
W przeciwieństwie do wielu źródeł bankowych, które omawiały cyfrową walutę, koncepcja dolara cyfrowego wskazuje bezpośrednio na decentralizację władzy nad pieniądzem. Choć powstrzymując się od twierdzenia, że banki centralne powinny stracić zdolność kontrolowania walut narodowych, Giancarlo twierdzi, że unikając waluty cyfrowej, Stany Zjednoczone osłabią atrakcyjność dolara.
Znaczące podmioty, w tym banki centralne i platformy mediów społecznościowych, mogą wprowadzać nowe waluty w ciągu najbliższych kilku lat. W miarę rozwoju sieci mogą one ostatecznie zniszczyć status dolara jako najpopularniejszej waluty na rynku międzynarodowym.
– ostrzegł.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby obserwujemy kontynuację trendu spadkowego. Wartość Bitcoina spadła o 2,8%, Ethereum o 3,6%, XRP o 1,5%, Bitcoina Cash o 3,1% a Litecoina o 4,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5.6 mld dolarów i wynosi obecnie 217 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wynióśł 58.6 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.