News

#818 Newsy z dnia 25.10.2019

Z piątkowych wydarzeń: Poszukiwany prezes Crypto Capital aresztowany w Polsce; Prezydent Chin wzywa do przyspieszenia adaptacji Blockchain; Twitter nie dołączy do Libra Association; Rosyjski naukowiec nuklearny skazany za wydobywanie Bitcoinów w pracy; Bitcoin droższy o ponad 10%.

Poszukiwany prezes Crypto Capital aresztowany w Polsce:

Ivan Manuel Molina Lee, prezes kontrowersyjnego panamskiego procesora płatności Crypto Capital powiązanego z Bitfinex i innymi głównymi giełdami kryptowalut, został aresztowany przez polskie władze. Według publikacji wPolityce, jest on podejrzany o pranie pieniędzy i udział w międzynarodowym kartelu narkotykowym.

Zgodnie z artykułem Molina Lee został zatrzymany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez prokuraturę we Wrocławiu. Jego aresztowanie jest powiązane z 350 mln dolarów, które zostały wcześniej zajęte przez polskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przejęte środki należały do Crypto SP. Z.O.O – firmy powiązanej z Crypto Capital – a w aresztowaniu Moliny Lee „Chodziło o pranie brudnych pieniędzy kolumbijskich karteli narkotykowych przez giełdę kryptowalut ” – czytamy w publikacji.

Według dziennika branżowego Decrypt, kilka innych dużych firm i giełd kryptograficznych – w tym Binance, Kraken i BitMEX – korzystało w przeszłości z usług Crypto Capital.

Jak poinformował 21 października Cointelegraph, iFinex, spółka dominująca giełdy kryptowalut Bitfinex, złożyła wniosek w celu odzyskania dostępu do ponad 850 mln dolarów w funduszach powiązanych z Crypto Capital. Wniosek dotyczy niedostępnych środków przechowywanych na rachunkach bankowych w Polsce, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Dyrektor finansowy Bitfinex, Giancarlo Devasini, wyjaśnił, że Ravid Yosef, człowiek zaangażowany w byłego procesora płatności Crypto Capital, przedstawił mu różne dokumenty, z których wynika, że firma przeniosła środki klientów Bitfinex pomiędzy wiele banków w Europie i USA.

Prezydent Chin wzywa do przyspieszenia adaptacji Blockchain:

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał kraj do przyspieszenia wdrażania technologii Blockchain jako podstawy innowacji. Xi wypowiedział się na sesji Komitetu Politycznego w sprawie trendów technologii Blockchain.

Xi podkreślił, że wdrożenie zintegrowanych technologii Blockchain ma kluczowe znaczenie dla promowania innowacji technologicznych i przekształcania przemysłu.

Musimy potraktować Blockchain jako ważny przełom dla niezależnych innowacji kluczowych technologii, wyjaśnić główne kierunki, zwiększyć inwestycje, skupić się na szeregu kluczowych technologii oraz przyspieszyć rozwój Blockchain i innowacji przemysłowych.

– powiedział.

Nacisk Xi na większą adopcję Blockchain odbywa się na tle odwiecznej niechęci Chin do kryptowalut – i ich tłumienia. Władze w tym kraju zakazały ICO w 2017 r., a następnie szybko dołączyły do nich giełdy kryptowalut. Pojawiły się nawet doniesienia, że co najmniej jedna agencja rządowa rozważa zakaz wydobywania kryptowalut.

Jak można się było spodziewać, jedyną kryptowalutą, z którą chiński rząd nie wydaje się mieć problemu, jest proponowana cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC). Pomimo doniesień latem, że uruchomienie tego projektu było bliskie, urzędnicy z chińskiego banku centralnego w zeszłym miesiącu powiedzieli, że nie ma określonego terminu uruchomienia CBDC.

Twitter nie dołączy do Libra Association:

Dorsey odpowiedział jednoznacznie „Hell no” na pytanie o potencjalne członkostwo jego firmy w programie płatności kryptograficznych prowadzonym przez Facebooka podczas wydarzenia w Nowym Jorku.

Jak doniósł w czwartek The Verge, wyjaśnił on, że Libra nie jest oparta na otwartym standardzie „urodzony w Internecie” i jako taka:

Powstała z intencji firmy i nie jest zgodna z tym, w co osobiście wierzę i co chcę, aby nasza firma reprezentowała.

Dorsey argumentował dalej, że Libra nie musiała być budowana wokół kryptowaluty, aby spełnić swój cel.

Znany rzecznik Bitcoinów i Lightning Network, Dorsey uruchomił Square Crypto na początku tego roku w celu otwartego rozwoju w sieci Bitcoina. W sierpniu Square Crypto zatrudnił dewelopera Bitcoinów Matta Corallo, a następnie trzech innych deweloperów z Facebooka Lightning Labs i Google we wrześniu.

Na wydarzeniu w Nowym Jorku Dorsey odpowiedział również na zeznanie prezesa Facebooka Marka Zuckerberga przed Kongresem w środę. „Wydaje się, że duża część jest oparta na amerykańskiej tradycji” – powiedział Dorsey. „Obawiam się, że jeśli za bardzo opieramy się na tej jednej koncepcji, zabieramy możliwość eksperymentowania i rozszerzania”.

Obsługujemy nie tylko amerykańską publiczność, ale globalną publiczność… Internet jest rodzącym się państwem narodowym.

– dodał.

Podczas przesłuchania Zuckerberg stwierdził, że Facebook byłby zmuszony do opuszczenia Libra Association, gdyby projekt został uruchomiony przed spełnieniem wymogów regulacyjnych. Libra Association nadal poszukuje około 80 dodatkowych członków przed przewidywaną inauguracją od połowy do końca 2020 r.

Rosyjski naukowiec nuklearny skazany za wydobywanie Bitcoinów w pracy:

Rosyjski naukowiec i były pracownik najważniejszego krajowego ośrodka badań nuklearnych został skazany za udział w programie potajemnego wydobywania Bitcoinów za pomocą superkomputerów tego obiektu.

Według dzisiejszego raportu RT były pracownik Andrey Rybkin został skazany na 3 lata i trzy miesiące więzienia za „nieuprawnione korzystanie z możliwości komputerowych”. Dwóch jego kolegów zostało wcześniej ukaranych grzywną za role w spisku, a jeden otrzymał również karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Nakazano mu również zapłacić grzywnę w wysokości 200.000 rubli, po próbie użycia nowego superkomputera w obiekcie do wydobywania Bitcoinów.

Centrum znajduje się w rosyjskim mieście Sarow, 370 km od Moskwy. Sarow jest „zamkniętym miastem”, co oznacza, że cudzoziemcy i turyści nie mogą wejść na jego teren, a nawet nierezydenci Rosjanie muszą uzyskać specjalne zezwolenie na wizytę.

Bitcoin droższy o ponad 10%:

Doba na giełdach kończy się dużymi wzrostami –  Bitcoin notuje wzrost wartości na poziomie 11,6%. Ethereum notuje wzrost o 9,6%, XRP o 6,7%, Bitcoin Cash o 14,5%, Litecoin o 12,8%, EOS o 12,9%, Binance Coin o 9,6% a 22,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 21,1 mld dolarów i wynosi obecnie 227.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 77.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button