News

#832 Newsy z dnia 08.11.2019

Z piątkowych wydarzeń: FBI: Kryptowaluty są rosnącym problemem; Były CEO PBoC: Libra wzbudzała zaufanie gdyby należała do MFW; Twórca Zcash przekazuje znak towarowy; Diler z Silk Road przyznaje się do prania pieniędzy Bitcoinem; Aktualna sytuacja na giełdach.

FBI: Kryptowaluty są rosnącym problemem:

Dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) Christopher Wray zeznawał przed Senackim Komitetem Bezpieczeństwa Wewnętrznego na rozprawie w sprawie zagrożeń dla bezpieczeństwa, przed którymi stoją Stany Zjednoczone.

Podczas przesłuchania przed amerykańską Senacką Komisją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, senatorowie zadali przywódcom FBI, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Narodowemu Centrum Antyterrorystycznego pytania na takie tematy, jak działania antyterrorystyczne, wpływy zagraniczne w wyborach, środki bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwo granic i oczywiście kryptowaluty.

Były kandydat na prezydenta i republikański senator z Utah, Mitt Romney, zapytał oficerów wywiadu, czy USA nie powinny podejmować jakiegoś wysiłku w walce z kryptowalutami i wyzwaniami, jakie stawiają przed działaniami antyterrorystycznymi organów ścigania.

Nie jestem w Komitecie Bankowym. Wcale nie rozumiem jak działają kryptowaluty. Wydaje mi się, że trudniej jest wykonywać waszą pracę, gdy nie możemy podążać za pieniędzmi, ponieważ pieniądze są przed nami ukryte i zastanawiam się, czy nie powinniśmy podejmować wysiłków w naszym kraju, aby zająć się kryptowalutami.

– powiedział.

Dyrektor FBI Wray przejął inicjatywę w odpowiedzi na pytanie, mówiąc, że kryptowaluty już stanowią problem dla agencji.

Dla nas kryptowaluta jest już teraz znaczącym problemem i możemy dość łatwo przewidzieć, że będzie coraz większym.

– stwierdził.

Wray zakończył swoją odpowiedź stwierdzeniem, że FBI już pilnuje kryptowalut, używając „narzędzi, za których pomocą musimy próbować śledzić pieniądze”. Dyrektor FBI powiedział również, że jeśli USA nie nadążają za nowymi technologiami, to wkrótce zostaną „odcięte”.

Były CEO PBoC: Libra wzbudzała zaufanie gdyby należała do MFW:

Zhou Xiaochuan, były szef Chińskiego Banku Ludowego (PBoC), argumentował, że stablecoin Libra obdarzony by został znacznie większym zaufaniem, gdyby był w rękach organizacji takiej jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Zhou jest najdłużej urzędującym naczelnikiem chińskiego banku centralnego, który pełnił tę funkcję w latach 2002-2018. Podczas jego kadencji Chiny szybko stały się jedną z wiodących gospodarek świata. Wypowiedział się on podczas przemówienia wygłoszonego w Pekinie w ramach 10. szczytu Caixin w dniu 8 listopada, zgodnie z tweetem z Dovey Wana, założyciela firmy inwestycyjnej Blockchain Primitive Ventures.

Wolne tłumaczenie uwag Zhou Xiaochuan ujawnia, że jego podejście do Libry kieruje się obawami dotyczącymi wpływu aktywów zarządzanych przez konsorcjum firm z sektora prywatnego. Były naczelnik podkreślił, że opinia publiczna nieuchronnie podważy motywacje Libra Association i przekonywał, że inicjatywa zyska większe zaufanie, jeśli będzie w rękach organizacji międzynarodowej, takiej jak MFW.

Zauważył, że Libra Association z pewnością zarobi na tym projekcie, a pieniądze te wykorzystać może na inne rzeczy – na przykład na potencjalne przeznaczenie ich na inne usługi finansowe. Pomimo tych argumentów zasugerował, że ogólnie rzecz biorąc, inicjatywa taka jak Libra była pozytywnym postępem.

Twórca Zcash przekazuje znak towarowy:

Firma Electric Coin Company (ECC) przekazała znak towarowy Zcash na rzecz Zcash Foundation. ECC stworzyło i uruchomiło w 2016 r. skoncentrowaną na prywatności kryptowalutę Zcash, a teraz będzie właścicielem znaku towarowego dwustronnie z odpowiadającą fundacją.

Po podpisaniu umowy Fundacja Zcash będzie finansowo odpowiedzialna za koszty związane z przypisaniem i ochroną znaku towarowego.

Ogłaszając wiadomości, Zcash Foundation wspomniała o istniejącym sporze z ECC w sprawie przyszłości znaku. Fundacja zauważyła, że wróciła do negocjacji z ECC po tym, jak nie osiągnęła porozumienia pod koniec sierpnia 2019 r. podczas forum społeczności Zcash.

ECC wyjaśniło, że umowa dotycząca znaku towarowego jest ważna, ponieważ chroni reputację i oddziela jeden produkt od drugiego. Firma twierdzi, że znak handlowy Zcash chroni społeczność przed oszustwami i wnosi moc prawną do zarządzania Blockchainem Zcash.

Według ECC darowizna pozwala im rozwiązać dwa podstawowe problemy – uhonorowanie i wsparcie opinii społeczności Zcash oraz dalszą decentralizację organizacji. Fundacja zauważyła, że umowa zachowuje interoperacyjność ze standardowymi ramami prawnymi i biznesowymi.

Diler z Silk Road przyznaje się do prania pieniędzy Bitcoinem:

Były handlarz narkotykami przyznał się do zarzutów, że wyprał 19 mln dolarów zysku za pośrednictwem rynku Silk Road.

Prokuratorzy z południowej dzielnicy Nowego Jorku ogłosili w czwartek ugodę z Hugh Brianem Haneyem, dodając kolejny postscriptum do historii niesławnego rynku Dark Web. Według komunikatu prasowego z początku 2018 r. Haney został oskarżony o pranie prawie 20 mln dolarów za pomocą Bitcoinów.

Silk Road był jednym z pierwszych targów narkotykowych w Dark Web i rajem dla sprzedawców przyjmujących Bitcoiny, dopóki jego operator, Ross Ulbricht, nie został aresztowany w październiku 2013 r., a strona została zamknięta. Ulbricht odbywa obecnie karę dożywocia pod zarzutem dystrybucji narkotyków, hakowania komputerowego i spisku.

Haney był jednym ze sprzedawców, którzy korzystali z rynku. Według prokuratorów Haney był „wysokim rangą członkiem” zespołu handlarzy narkotyków zwanego Pharmville i podobno do lutego 2012 r. otrzymał prawie 4.000 Bitcoinów z kont powiązanych z Silk Road. Zgodnie z oskarżeniem handlował fentanylem, oksykontiną i innymi środkami odurzającymi.

Hugh Haney wykorzystał Silk Road jako środek do sprzedaży narkotyków ludziom na całym świecie. Potem wyprał ponad 19 mln dolarów zysków dzięki kryptowalucie.

– powiedział w oświadczeniu amerykański prokurator Geoffrey S. Berman.

Został złapany po upłynnieniu pozostałych Bitcoinów na giełdzie za 19.147,053 dolarów w styczniu i lutym 2018 r. Nienazwana firma zamroziła jego konto i rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie, które ostatecznie doprowadziło do wydania nakazu przeszukania. Haney został aresztowany w lipcu 2019 r.

Początkowo Haney twierdził, że jego Bitcoiny pochodzą z operacji miningowej. Śledczy jednak wykorzystali „oprogramowanie do analizy Blockchain”, aby wykazać, że fundusze pochodzą z Silk Road, zgodnie z lipcowym oskarżeniem.

Zgodnie z jego ugodą Haney przyznał się do jednego zarzutu ukrytego prania pieniędzy i do angażowania się w transakcję finansową dotyczącą nieruchomości pochodzących z przestępstwa. Skazany zostanie w lutym 2020 r.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują mocne spadki. Wartość Bitcoina spadła poniżej 9.000 dolarów, notując w przeciągu doby spadek o 4,1%. Wszystkie pozostałe czołowe kryptowaluty podążyły za liderem notując spadki: Ethereum o 1%, XRP o 4,3%, Bitcoin Cash o 3,8%, Litecoin o 2,1% a EOS o 1,4%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 8.8 mld dolarów i wynosi obecnie 240.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 83.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button