News

#843 Newsy z dnia 20.11.2019

Ze środowych wydarzeń: System Rezerwy Federalnej USA bada możliwość emisji CBDC; Hasła 1.4 mln użytkowników portfela Gatehub udostępnione w internecie; CFTC: za wcześnie by stwierdzić czy Libra jest papierem wartościowym; Aktualna sytuacja na giełdach.

System Rezerwy Federalnej USA bada możliwość emisji CBDC:

System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych bada możliwość rozwijania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) oraz jakie problemy i ryzyko może ona potencjalnie stwarzać.

Przewodniczący Rady Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, udzielił odpowiedzi na prośbę przedstawicieli USA Frencha Hilla i Billa Fostersa o to, czy Rezerwa Federalna planuje uruchomienie krajowej waluty cyfrowej.

W liście Powell przedstawił poglądy Rezerwy Federalnej na temat utworzenia CBDC, podkreślając, że chociaż agencja obecnie nie opracowuje CBDC, oceniła i nadal ocenia koszty i korzyści takiej inicjatywy. Powell ujawnił, że agencja prowadzi własne małe eksperymenty ukierunkowane na badania, aby zdobyć praktyczne doświadczenie i lepiej zrozumieć możliwości i ograniczenia CBDC.

Powell powiedział, że przed wydaniem CBDC Rezerwa Federalna musi odpowiedzieć na szereg pytań prawnych, w tym na politykę pieniężną i płatniczą, stabilność finansową, nadzór i kwestie operacyjne oraz ich podatność na cyberataki.

Jeżeli projekt ma być przejrzysty finansowo i zapewniać ochronę przed nielegalną działalnością, CBDC ogólnego przeznaczenia może prawdopodobnie wymagać od Rezerwy Federalnej prowadzenia rejestru wszystkich danych dotyczących płatności w walucie cyfrowej […], a czasem rodzi to problemy związane z prywatnością danych i bezpieczeństwem informacji.

– kontynuował.

Na koniec Powell zauważył, że przy opracowywaniu CBDC należy wziąć pod uwagę szereg cech projektowych, w tym zarządzanie zapasami tej waluty, konieczność, aby system płatności Rezerwy Federalnej przeprowadzał transakcje oraz kwestię anonimowości w odniesieniu do posiadania i transakcji CBDC.

Hasła 1.4 mln użytkowników portfela Gatehub udostępnione w internecie:

Badacz bezpieczeństwa stojący za witryną indeksu dotyczącego naruszenia danych „Have I Been Pwned” powiedział, że dane haseł i dane osobowe łącznie 2.2 mln użytkowników dwóch stron internetowych zostały zrzucone do sieci. 19 listopada Ars Technica poinformował, że badacz bezpieczeństwa Troy Hunt potwierdził, że skradzione dane należały do kont GateHub, portfela kryptowalut, i dostawcy botów do RuneScape, EpicBot.

Według Hunta pierwsza transza zawierała dane osobowe aż 1.4 mln kont użytkowników z portfela kryptowalutowego GateHub. Druga zawierała dane dotyczące około 800.000 kont użytkowników do samozwańczego najbezpieczniejszego na świecie, całkowicie wszechstronnego dostawcy bota do RuneScape, EpicBot.

Skradzione informacje podobno obejmują zarejestrowane adresy e-mail, hasła, klucze uwierzytelniania dwuskładnikowego, frazy mnemoniczne i skróty portfela. Pracownicy GateHub powiedzieli, że hashe portfeli nie były dostępne. 

To nie pierwszy raz, kiedy Gatehub musi znieść naruszenie bezpieczeństwa danych. W czerwcu hakerzy byli podobno w stanie złamać zabezpieczenia około 100 portfeli XRP Ledger, co skutkowało prawie 10 mln dolarów skradzionych funduszy.

CFTC: za wcześnie by stwierdzić czy Libra jest papierem wartościowym:

Heath Tarbert, przewodniczący amerykańskiej Komisji ds. Handlu Towarami Futures (CFTC), mówi, że nie jest jeszcze jasne, jakim rodzajem produktu będzie Libra – w tym, czy może to być papier wartościowy.

Rozmawiając z CNBC podczas konferencji Global Financial Leadership CME Group, Tarbert omówił obecne stanowisko regulacyjne USA w sprawie kryptowalut i Blockchain oraz globalną pozycję kraju w zakresie tej technologii.

Chociaż CNBC pierwotnie stwierdziło, iż Tarbert twierdził, że „Libra Facebooka jest papierem wartościowym”, nagłówek został zmieniony po publikacji. Przeciwnie, Tarbert porównał tylko Bitcoiny, które CFTC sklasyfikował jako towar, z Librą pod względem obecnego etapu rozwoju.

Bitcoin istnieje od 10 lat, jest dobrze rozumiany, a CFTC „jest w stanie zaklasyfikować go nie jako papier wartościowy, ale jako towar”, powiedział. Z drugiej strony Libra jest „zasadniczo innym produktem”, ale obecnie jest w ciągłym ruchu.

Libra się rozwija i jest wiele pytań, na które nie udzielono odpowiedzi – a także sposób, w jaki jest ona skonstruowana, łącząc ją bezpośrednio z zestawem walut narodowych – to zupełnie inny produkt.

– powiedział.

Decyzja CFTC o statusie Libry prawdopodobnie będzie musiała poczekać, aż stablecoin – który ma zostać powiązany z dolarem amerykańskim, euro, jenem, funtem brytyjskim i dolarem singapurskim – zostanie wyemitowany. Data tego wydarzenia planowana jest na połowę lub pod koniec przyszłego roku, jeśli projekt da sobie radę z poważnymi przeszkodami regulacyjnymi, jakie do tej pory zaobserwowano.

David Marcus, współtwórca Libra, podkreślając, że jest jeszcze za wcześnie, aby klasyfikować cyfrową walutę, powiedział również, że może ona ostatecznie zostać podzielona na osobne stablecoiny, z których każda jest przypisana do innej waluty fiducjarnej.

• Aktualna sytuacja na giełdach: 

Na giełdach po upływie 24h obserwujemy niewielkie ruchy dodatnie, jak i ujemne. Bitcoin oraz Binance Coin notują spadek o 0,8%. Wzrosty natomiast widnieją przy Ethereum – o 0,9%, XRP – o 0,8% Bitcoinie Cash – o 2,9% oraz Litecoinie – o 0,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.9 mld dolarów i wynosi obecnie 222.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 68.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button