News

#850 Newsy z dnia 27.11.2019

Ze środowych wydarzeń: Giełda Upbit potwierdza kradzież prawie 350.000 ETH; Youtube wykorzystany do cryptojackingu; Indie pracują nad krajową strategią Blockchain; Kolejny kraj bada możliwość wydania CBDC; Aktualna sytuacja na giełdach.

Giełda Upbit potwierdza kradzież prawie 350.000 ETH:

Jedna z głównych południowo-koreańskich giełd kryptowalut – prowadzona przez spółkę zależną koreańskiego giganta technologicznego Kakao – powiadomiła użytkowników o kradzieży 342.000 Ethereum z gorącego portfela. Incydent został potwierdzony w oficjalnym oświadczeniu napisanym przez Lee Seok-woo, CEO operatora Upbit, Dunamu.

W swoim oświadczeniu Lee Seok-woo ujawnił, że:

O 13:06 27 listopada 2019 r. 342.000 ETH (około 58 miliardów won) zostało przeniesionych z Upbeat Ethereum Hot Wallet do nieznanego portfela. Nieznany adres portfela to 0xa09871AEadF4994Ca12f5c0b6056BBd1d343c029.

– czytamy.

Przepraszając użytkowników za wszelkie powstałe „niedogodności”, CEO nakreślił środki, które giełda podjęła po wykryciu incydentu, jednocześnie nie nazywając go „hakowaniem”.

Giełda zobowiązała się do ochrony aktywów użytkowników, stwierdzając, że 342.000 ETH (około 50 mln dolarów) zostanie pokryte ze środków korporacyjnych. Wznawianie wpłat i wypłat zajmie co najmniej dwa tygodnie – Lee Seok-woo obiecuje poinformować użytkowników, gdy tylko zostaną ponownie otwarte.

Dyrektor generalny wskazał ponadto, że wszystkie inne niedawne transfery na dużą skalę nie były anormalne, tylko były związane z przenoszeniem aktywów giełdy między gorącymi i zimnymi portfelami.

Youtube wykorzystany do cryptojackingu:

Słowacka firma zajmująca się bezpieczeństwem oprogramowania – Eset – odkryła, że cyberprzestępcy stojący za botnetem Stantinko rozpowszechniają moduł wydobywania kryptowalut Monero (XMR) za pośrednictwem strony Youtube.

Eset, który jest jednym z czołowych dostawców oprogramowania antywirusowego poinformował, że operatorzy botnetu Stantinko rozszerzyli swój zasięg przestępstw, od oszustw związanych z kliknięciami, wstrzykiwania reklam, oszustw w sieciach społecznościowych i ataków polegających na kradzieży haseł, po zainstalowanie złośliwego oprogramowania do cryptojackingu na urządzeniach ofiar za pomocą Youtube.

Botnet Stantinko, który działa od co najmniej 2012 r. i głównie atakuje użytkowników w Rosji, na Ukrainie, Białorusi i w Kazachstanie, podobno korzysta z kanałów YouTube do rozpowszechniania swojego modułu szyfrowania, który wydobywa zorientowane na prywatność kryptowaluty Monero na procesorach niczego niepodejrzewających ofiar.

To złośliwe oprogramowanie kradnące kryptowaluty zainfekowało około 500.000 urządzeń i jest podobne do niedawno odkrytego przez firmę Microsoft złośliwego oprogramowania Dexphot, które zainfekowało już ponad 80.000 komputerów.

Kody te kradną zasoby przetwarzania, przejmują procesy systemowe i ukrywają nieuczciwą aktywność, a ostatecznym celem jest uruchomienie koparki kryptograficznej na zainfekowanych urządzeniach.

Eset poinformował YouTube, który podobno odpowiedział, usuwając wszystkie kanały, które zawierały ślady kodu Stantinko. 

Indie pracują nad krajową strategią Blockchain:

Rząd Indii pracuje nad krajową strategią Blockchain, której celem będzie rozszerzenie zastosowania tej technologii w kraju. Jak donosi India Times, indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych (MeitY) stwierdziło, że dostrzega potencjał technologii Blockchain i potrzebę rozwoju wspólnej infrastruktury w celu realizacji powiązanych przypadków użycia. Ministerstwo dodało, że pracuje nad „Ramami Blockchain na poziomie krajowym”.

Minister stanu ds. rozwoju zasobów ludzkich, komunikacji, elektroniki i IT, Sanjay Dhotre, zauważył między innymi możliwości i potencjał Blockchain w sektorach takich jak zarządzanie, bankowość, finanse i cyberbezpieczeństwo.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia o tym, że indyjski stan Tamil Nadu pracuje nad polityką na poziomie państwa dotyczącą technologii Blockchain i sztucznej inteligencji. Oczekuje się, że przepisy Blockchain i sztucznej inteligencji Tamil Nadu ustanowią podstawowe zasady dotyczące tego, w jaki sposób rząd może zastosować nowe technologie do świadczenia usług i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem.

Na początku tego roku stan Telangana w południowych Indiach również wydał projekt inicjatywy dotyczącej polityki Blockchain, której celem było ustanowienie ekosystemu dla startupów i instytutów badawczych Blockchain. Inicjatywa koncentruje się szczególnie na projektach mających na celu opracowanie aplikacji Blockchain dla sektora bankowego i finansowego, farmaceutyki, logistyki i rozwiązań dla sektorów rządowych.

Chociaż Indie mogą być pro-Blockchain, ich stosunek do kryptowalut jest zdecydowanie wrogi. W lipcu rząd Indii zaproponował projekt ustawy zatytułowanej „Bankowość kryptowalut i regulacja oficjalnych walut cyfrowych”, która miała na celu nie tylko całkowity zakaz używania kryptowalut w Indiach, ale także wprowadzenie „Cyfrowej rupii” wydanej przez  bank centralny kraju, Bank Rezerw Indii.

Kolejny kraj bada możliwość wydania CBDC:

Republika Ghany bada korzyści wynikające z emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), mówi prezes banku centralnego tego kraju.

Ernest Addison, ekonomista z Ghany, który obecnie pełni funkcję prezesa Banku Ghany (BoG), ujawnił, że bank współpracuje z kluczowymi interesariuszami w celu zbadania projektu pilotażowego CBDC. W przemówieniu podczas 23. Krajowej Konferencji Bankowej w dniu 26 listopada Addison stwierdził, że projekt CBDC zostanie przeprowadzony w piaskownicy „z możliwością wydania e-cedi w najbliższej przyszłości.” Cedi jest narodową walutą fiat Ghany.

Prezes nie wspomniał, czy cyfrowa waluta będzie oparta na technologii Blockchain.

W swoim przemówieniu prezes BoG twierdził, że pilotaż CBDC jest zgodny z wysiłkami krajowymi na rzecz cyfryzacji sektora finansowego i bankowego. „Cyfrowe technologie finansowe będą nadal określać przyszłość naszych doświadczeń bankowych”, powiedział Addison, twierdząc, że wolumen transakcji na mobilne pieniądze wzrósł z 982 mln w 2017 r. do 1,4 mld w 2018 r.

Ten stały wzorzec wzrostu podkreśla zrównoważony charakter możliwości dla sektora bankowego.

– podsumował.

W związku z tym prezes ogłosił również, że BoG upoważnił Ghana Commercial Bank (GCB Bank) – największy bank w Ghanie pod względem całkowitej sumy aktywów operacyjnych – do emisji pieniądza elektronicznego podobnego do tak zwanego pieniądza mobilnego.

Według Addisona, GCB Bank stworzyłby wartość elektroniczną zabezpieczoną równoważną kwotą gotówki, co umożliwi klientom dostęp do portfeli elektronicznych wydawanych przez GCB.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy wyraźne wzrosty wszystkich czołowych kryptowalut. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 5,3%, Ethereum o 4,3%, XRP o 2,7%, Bitcoin Cash o 4,1%, Litecoin o 2,5% a EOS o 2,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 9 mld dolarów i wynosi obecnie 206.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 77.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button