News

#886 Newsy z dnia 31.12.2019

Z wtorkowych wydarzeń: Sieć Ethereum celem skoordynowanego ataku hakerów; Chińscy górnicy naciskani na zmniejszenie wydobycia; Sun wyjaśnia powody stojące za dotacją 1 mln dolarów dla Grety; Aktualna sytuacja na giełdach. 

Sieć Ethereum celem skoordynowanego ataku hakerów:

Według kilku analityków sieć Ethereum była celem skoordynowanego ataku. Po doniesieniach twierdzących, że niektóre węzły Parity Ethereum utraciły synchronizację z siecią, 31 grudnia firma Parity Technology z rdzeniowej infrastruktury Blockchain oświadczyła, iż wierzy, że miał miejsce atak, a następnie wydała aktualizacje sieci, aby się przed nim chronić.

Według konsultanta ds. bezpieczeństwa kryptowalut Sergia Demiana Lernera atak został zaimplementowany w prosty sposób, w którym:

Wysyłasz do węzła Parity blok z nieprawidłowymi transakcjami, ale prawidłowym nagłówkiem (pożyczonym z innego bloku). Węzeł oznaczy nagłówek bloku jako nieprawidłowy i zablokuje ten nagłówek na zawsze, jednak nagłówek jest nadal ważny.

Twórca oprogramowania Liam Aharon przeanalizował atak, dochodząc do wniosku, że był on bliski zniszczenia całej sieci i że Ethereum może stać się znacznie bardziej podatny na podobne ataki w nadchodzącym roku.

Według Aharona atak nie zdążył obciąć całej sieci, ponieważ ma klienta o nazwie Geth, który był odporny na atak. Jednak biorąc pod uwagę zamiar Parity dotyczący przejścia Parity Ethereum na model własności i utrzymania DAO, Geth może stać się jedynym dobrze utrzymanym klientem w 2020 r. 

Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, ataki podobne do dzisiejszego zniszczyłyby sieć, a nie były po prostu niewygodne.

– napisał dalej Aharon.

• Chińscy górnicy naciskani na zmniejszenie wydobycia:

Górnicy Bitcoinów w chińskiej prowincji Syczuan znajdują się pod presją lokalnych władz, aby ograniczali swoją działalność z powodu niedoborów energii elektrycznej.

Asia Times poinformowało, że w porze suchej, która trwa od października do kwietnia, podaż energii elektrycznej drastycznie spada w południowo-zachodnich Chinach, dlatego lokalne władze dokręcają śruby firmom wydobywczym w celu ograniczenia ich działalności.

Prowadzenie firm wydobywających Bitcoiny jest oficjalnie zabronione, jednak są  one tolerowane w prowincji Syczuan w porze deszczowej, kiedy elektrownie wodne wytwarzają więcej energii niż jest to konieczne, wykorzystując nadmiar wyprodukowanej energii.

Jednak w porze suchej władze lokalne starają się zapewnić wystarczające dostawy energii dla mieszkańców i lokalnych firm, dlatego też kierują swoją uwagę na regionalne farmy Bitcoinów, które zużywają nadmierne ilości energii elektrycznej do prowadzenia działalności.

Chińskie władze nie tylko rozprawiają się z farmami górniczymi. Ścigają też elektrownie. Dwie elektrownie otrzymały w grudniu grzywny w wysokości około 140.000 dolarów za dostarczanie energii elektrycznej farmom Bitcoinów bez uzyskania licencji na zasilanie.

Chiny, których górnicy Bitcoinów są obecnie odpowiedzialni za aż 66% globalnego wskaźnika hash rate, kontynuują walkę z nielegalnym wykorzystaniem energii przez górników kryptograficznych. W połowie listopada organy regulacyjne w chińskim autonomicznym regionie Mongolii Wewnętrznej zaostrzyły kontrolę nad firmami wydobywającymi kryptowaluty, wysyłając jednostki kontrolne w celu zapewnienia rektyfikacji firm wydobywających kryptowaluty w regionie.

Sun wyjaśnia powody stojące za dotacją 1 mln dolarów dla Grety:

Wcześniej w tym miesiącu pojawiły się doniesienia, że założyciel Tron, Justin Sun, publicznie zobowiązał się do przekazania 1 mln dolarów szwedzkiej działaczce Grecie Thunberg w celu podniesienia globalnej świadomości na temat kryzysu klimatycznego.

Mimo że Sun obiecał darowiznę w wysokości 1 mln dolarów, nie było jasne, w jaki sposób kryptowaluty pomogą zmniejszyć ślad węglowy poprzez utworzenie zdecentralizowanych rozliczeń.

W związku z tym Sun powiedział Cointelegraph, że zdecentralizowane rozliczenia i zdecentralizowane platformy finansowe są obsługiwane przez komputery w systemach przetwarzania w chmurze. To z kolei eliminuje potrzebę papierowej dokumentacji.

Zdecentralizowane rozliczenia i zdecentralizowane finanse są całkowicie obsługiwane przez komputery w systemach przetwarzania w chmurze, eliminując w ten sposób potrzebę przechowywania dokumentacji papierowej i zapisów zarządczych na papierze.

Ponadto systemy przetwarzania w chmurze nie polegają na fizycznej infrastrukturze transportowej, ponieważ wszystko jest cyfrowe. Systemy takie jak te mogą zmniejszyć potrzebę podróżowania, zmniejszając obciążenie sektora podróży dla środowiska, który odpowiada za 8 procent globalnej emisji dwutlenku węgla.

Tego rodzaju zapisy wymagają wysyłki pocztą, która odbywa się za pośrednictwem transportu. Cały proces Know Your Customer wymaga również interakcji twarzą w twarz, co czasami sprawia, że ludzie muszą podróżować. Wszystko to nie będzie obowiązkowe, gdy wykorzystywane będzie zdecentralizowane finansowanie.

Sun zwrócił również uwagę, że zastosowanie systemu Prof-of-Stake (PoS) może zmniejszyć zużycie energii zauważalnej w tradycyjnych metodach wydobywania Proof-of-Work (PoW) używanych przez Bitcoina. Aby spojrzeć na to z perspektywy czasu, badanie wykazało niedawno, że wydobycie Bitcoinów emituje rocznie ponad 22 megaton dwutlenku węgla, co jest porównywalne z całkowitą emisją w miastach takich jak Las Vegas i Wiedeń.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach w ostatni dzień tego roku nie obserwujemy większych zmian. Bitcoin notuje spadek o 0,6%, Ethereum o 0,9%, XRP o 0,7% a Litecoin o 1,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 192.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 70.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button