News

#914 Newsy z dnia 28.01.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Indie zachęcane do utworzenia cyfrowej rupii; Singapurskie przepisy regulujące krypto firmy wchodzą w życie; Sąd Najwyższy zamraża ponad 1 mln dolarów w Bitcoinie; Aktualna sytuacja na giełdach.

Indie zachęcane do utworzenia cyfrowej rupii:

Projekt indyjskiej strategii krajowej w sprawie Blockchain i technologii DLT sugeruje utworzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) – cyfrową rupię indyjską i krajowy Blockchain.

National Institute for Smart Governance (NISG), organ publiczny non-profit zarejestrowany przez rząd Indii, opublikował projekt dokumentu na temat krajowej strategii Blockchain. Wydany 30 grudnia dokument ujrzał światło dzienne niedawno, jako że główne lokalne publikacje, takie jak The Economic Times of India, donosiły o projekcie strategii dopiero dziś.

W dokumencie NISG zaproponował cyfrową rupię banku centralnego (CBDR), cyfrową walutę emitowaną na krajowym łańcuchu Blockchain. NISG „zdecydowanie zalecił”, aby CBDR został wydany przez rząd Indii i bank centralny tego kraju, Bank Rezerw Indii.

Jako alternatywę dla publicznych Blockchainów, które działają z natywną kryptowalutą, taką jak Ethereum, zdecydowanie zaleca się, aby rząd Indii wraz z RBI przedstawił Central Bank Digital INR (CBDR) zarządzany przez Public Permissioned Blockchain, który przetwarza transakcje za pomocą Turing Complete Virtual Machine, umożliwiając zdecentralizowane aplikacje do działania na jego platformie.

– czytamy.

NISG przedstawił również istniejące wyzwania prawne dla przemysłu w Indiach związane z brakiem jasności przepisów. W związku z tym organ wezwał władze indyjskie do rozwijania i promowania przejrzystości regulacyjnej w branży, publikując oświadczenia oficjalne zamiast publicznych:

Oświadczenia publiczne, czy to za pośrednictwem prasy, czy formalnych przemówień, są pomocne, ale nie są oficjalnymi oświadczeniami o złożeniu wniosku przez agencję. Jeśli agencja zamierza egzekwować swoje prawa w nowy i innowacyjny sposób, musi najpierw powiadomić zainteresowane strony z branży o swoim zamiarze i sposobie stosowania obowiązującego prawa.

Ponadto firma zaleciła przyjęcie „lekkiego podejścia regulacyjnego” na początkowych etapach rozwoju branży Blockchain w Indiach. Według NISG istniejące przepisy w Indiach są „zbyt restrykcyjne” i nie uwzględniają potencjału nowych technologii.

Singapurskie przepisy regulujące krypto firmy wchodzą w życie:

Przepisy regulujące działalność firm kryptowalutowych w Singapurze weszły w życie dziś, 28 stycznia.

Nowa ustawa o usługach płatniczych będzie regulować płatności kryptowalutowe i przedsiębiorstwa handlowe zgodnie z niektórymi aspektami systemu regulacyjnego, który obecnie reguluje tradycyjne usługi płatnicze i wymaga od nich posiadania licencji.

Usługi płatności kryptograficznych muszą być również zgodne z ustawą o doradcach finansowych, ustawą ubezpieczeniową, ustawą o papierach wartościowych i kontraktach terminowych oraz ustawą o spółkach powierniczych.

Nowe przepisy poddają usługi kryptograficzne nadzorowi Monetary Authority of Singapore. Regulator ogłosił w opublikowanym dziś komunikacie prasowym, że nowe ramy mają „ulepszyć ramy regulacyjne dotyczące usług płatniczych w Singapurze, wzmocnić ochronę konsumentów i zwiększyć zaufanie do korzystania z e-płatności.” 

Ustawa o usługach płatniczych zapewnia przyszłościowe i elastyczne ramy regulacyjne dla branży płatniczej. Struktura regulacyjna oparta na działalności i zorientowana na ryzyko pozwala na proporcjonalne stosowanie przepisów i zachowanie odporności na zmieniające się modele biznesowe. Ustawa PS ułatwi wzrost i innowacje, a jednocześnie ograniczy ryzyko i zwiększy zaufanie do naszego krajobrazu płatności.

– powiedział zastępca dyrektora zarządzającego, Loo Siew Yee.

Nowe przepisy wymagają od firm związanych z kryptowalutami ubiegania się o licencje operacyjne, takie jak licencja na wymianę pieniędzy, standardowa licencja instytucji płatniczej i licencja dużej instytucji płatniczej.

Według raportu Bloomberg z 27 stycznia japońska giełda kryptowalut Liquid i jej konkurent Luno podobno planują złożyć wniosek. Mike Kayamori, dyrektor naczelny Liquid, powiedział: „Witamy akt z otwartymi ramionami”.

Sąd Najwyższy zamraża ponad 1 mln dolarów w Bitcoinie:

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii wydał nakaz sądowy dotyczący Bitcoinów uzyskanych w wyniku ataku ransomware na kanadyjską firmę ubezpieczeniową. Wydany nakaz uniemożliwia osobie korzystania z własnych aktywów, gdy są one przedmiotem roszczenia majątkowego.

W pierwszej połowie miesiąca brytyjski Sąd Najwyższy wydał dokumenty dotyczące ataku ransomware, w którym ponad 1.000 komputerów firmy ubezpieczeniowej stało się bezużytecznych dzięki wykorzystaniu złośliwego oprogramowania, które szyfrowało pliki, czyniąc je niedostępnymi. Niezidentyfikowani napastnicy zażądali 1.2 mln dolarów w Bitcoinie w zamian za odszyfrowanie danych.

Ubezpieczyciel firmy pokrył straty klienta związane z cyberprzestępczością i zgodził na zapłacenie 950.000 dolarów w Bitcoinach za odszyfrowanie plików, po czym otrzymał narzędzie do ich odblokowania 24 godziny po dokonaniu płatności.

Mimo to firma potrzebowała 10 dni na przywrócenie wszystkich swoich systemów, w tym 20 serwerów i 1.000 komputerów stacjonarnych.

Firma ubezpieczeniowa zatrudniła dużą firmę analityczną Blockchain, Chainalysis, do śledzenia przekazanego okupu. Analiza wykazała, że większość Bitcoinów została natychmiast wyprana poprzez giełdę kryptograficzną Bitfinex. Sąd zażądał od Bitfinex podania wszelkich informacji dotyczących posiadacza konta, które otrzymało okup.

Bitfinex ma solidne systemy, które pomagają organom ścigania i stronom w takich sprawach. W tym przypadku pomogliśmy Powodowi w odnalezieniu skradzionych Bitcoinów i rozumiemy, że uwaga Powoda nie skupia się już na platformie Bitfinex. Wygląda teraz na to, że Bitfinex jest całkowicie niewinną partią zamieszaną w tę krzywdę.

– oświadczyła giełda.

Ataki ransomware stanowią poważne zagrożenie cyberbezpieczeństwa i stają się coraz bardziej zaawansowane. Według wcześniejszych doniesień na początku grudnia 2019 r., CyrusOne, dostawca usługi centrum danych z Teksasu, zapłacił za taki atak okupem wynoszącym 600.000 dolarów w Bitcoinie. 

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach w dniu dzisiejszym obserwujemy mieszane nastroje. Bitcoin przoduje w czołówce ze swoim dodatnim wynikiem na poziomie 2%, za nim Ethereum i XRP ze wzrostami o 0,2% i 0,4%. Bitcoin Cash, Bitcoin SV i EOS zmniejszyły swoją wartość, kolejno o 1,7%, 8,5% i 1,9%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 2.8 mld dolarów i wynosi obecnie 246.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 120.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button