News

#919 #920 Newsy z dni 02-03.02.2020

Z ostatnich wydarzeń: Bracia Winklevoss uzyskują patenty dot. stablecoinów; CEO Mastercard zdradza powody opuszczenia Libry; Nowe rozwiązanie przyspieszy transakcje krypto; Indie tworzą narodową strategię Blockchain; Niewielkie spadki na giełdach.

Bracia Winklevoss uzyskują patenty dot. stablecoinów:

Tyler i Cameron Winklevoss, założyciele giełdy kryptowalut Gemini, uzyskali sześć patentów związanych ze stablecoinami, zgodnie z decyzjami Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.

Sześć patentów, przyznanych między sierpniem 2019 r. a styczniem 2020 r. firmie Tylera i Camerona Winklevossa, przedstawia system podobny do zabezpieczonego modelu tokena stosowanego już przez Tether i dolara Gemini, który pozwala użytkownikom na bezpośrednią zamianę waluty fiducjarnej na cyfrową.

Trzy z patentów – pierwszy, drugi i piąty na liście – opisują systemy zmiany podaży stablecoinów opartych na publicznym Blockchainie. Pierwszy patent opisuje, w jaki sposób zaufane strony trzecie, takie jak giełdy lub banki, mogą generować aktywa, również na żądanie.

Dwa patenty – trzeci i szósty na liście – opisują system do tworzenia stablecoinów na publicznym Blockchainie. Trzeci patent sugeruje również, że stablecoiny mogłyby być wykorzystane jako zabezpieczenie w transakcjach finansowych przeprowadzanych za pośrednictwem inteligentnych umów.

Czwarty patent – złożony w dniu 23 kwietnia 2018 r. – dotyczy wykorzystania aktywów cyfrowych o stałej wartości do wypłaty dywidend za papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe powiązane z Blockchainem. Artykuł ten sugeruje, że dywidendy z papierów wartościowych takich jak akcje mogłyby zostać wypłacone w stablecoinach.

W miarę dojrzewania rynku kryptowalut i ukazania prawdziwego potencjału, duże firmy coraz częściej badają odpowiednie technologie i patentują je. Gigant technologiczny IBM otrzymał patent na opracowanie „samoświadomego tokena” przeznaczonego do rejestrowania zdarzeń transakcji offline.

CEO Mastercard zdradza powody opuszczenia Libry:

Ajay Banga, dyrektor generalny Mastercard, wyjaśnił swoje obawy dotyczące Libry w dzisiejszym wywiadzie dla Financial Times. Skrytykował Librę za brak przejrzystości, dodając, że krajowe systemy płatności są „naprawdę głupie”. 

Mastercard był jednym z członków założycieli stowarzyszenia Libra, podobnie jak Visa, PayPal i Stripe. Wszyscy czterej odeszli w październiku 2019 r. bez właściwego wyjaśnienia, choć plotki wskazywały na strach przed popadnięciem w konflikt z organami regulacyjnymi.

Kwestia przestrzegania przepisów wydaje się być główną przyczyną nagłej decyzji. Kluczowi członkowie stowarzyszenia Libra podobno odmówili zobowiązania się do nie robienia niczego, co nie jest w pełni zgodne z lokalnym prawem. W szczególności Banga wskazał na zapobieganie praniu pieniędzy, znajomość przepisów dotyczących klientów i zarządzania danymi.

Kolejnym problemem był model biznesowy Libra. Stowarzyszenie nie wyjaśnia, w jaki sposób zarabiałoby pieniądze, a Banga zauważył, że gdy nie rozumiesz, w jaki sposób zarabia się pieniądze, robi się to w sposób, który ci się nie podoba.

W końcu Banga zauważył pewne niespójności w sposobie prezentacji Libry. Choć pozycjonuje się jako narzędzie integracji finansowej, korzystanie z zastrzeżonego portfela Calibra, jak powiedział, nie brzmi dobrze. 

W celu włączenia finansowego rząd musi zapłacić Ci w tej [walucie], musisz ją otrzymać jako instrument, który możesz zrozumieć, i musisz być w stanie użyć go do zakupu ryżu i rowerów. Jeśli dostaniesz pieniądze w walucie Libra […], które trafią do Calibry, które z powrotem zamieniają się w funty, aby kupić ryż, nie rozumiem, jak to działa.

– wyjaśnił Banga.

Niemniej jednak Banga akceptuje pomysł globalnej waluty.

Nowe rozwiązanie przyspieszy transakcje krypto:

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nowy schemat przekierowywania kryptowalut, aby przyspieszyć transakcje oparte na technologii Blockchain.

W ogłoszeniu MIT stwierdził, że nowe rozwiązanie o nazwie „sieci kanałów płatności” (PCN) może znacznie skrócić czas transakcji opartych na technologii Blockchain, a nawet zwiększyć zyski. Jak wyjaśniono, w PCN transakcje są przeprowadzane przy minimalnym zaangażowaniu ze strony Blockchaina.

Pary użytkowników PCN tworzą rachunki powiernicze off-blockchain z dedykowaną kwotą pieniędzy, tworząc dużą, połączoną sieć wspólnych rachunków. Użytkownicy kierują płatności za pośrednictwem tych kont, wysyłając polecenia ping do Blockchaina, aby założyć i zamknąć konta, co znacznie wszystko przyspiesza. Konta mogą również pobierać niewielką opłatę, gdy transakcje są przez nie przekierowywane.

– czytamy w opracowaniu.

Podczas gdy tradycyjne schematy wykorzystują najkrótszą możliwą ścieżkę do sfinalizowania transakcji i nie uwzględniają salda użytkownika, PCN opierają się na dwukierunkowych połączonych kontach, gdzie płatności mogą być kierowane tylko kanałami z wystarczającymi środkami do przeprowadzenia transakcji. To eliminuje scenariusz, w którym jeden z użytkowników na rachunku wspólnym obsługuje zbyt wiele transakcji, co może spowodować zerowe saldo i uniemożliwić kierowanie kolejnymi transakcjami. 

Oprócz PCN naukowcy wprowadzili Spider, technikę dzielącą każdą pełną transakcję na mniejsze „pakiety”, które mogą być przesyłane różnymi kanałami z różnymi prędkościami.

Indie tworzą narodową strategię Blockchain:

Polityczny think tank rządu indyjskiego, NITI Aayog, wydał swój krajowy dokument dotyczący strategii Blockchain nazwany „Blockchain – strategia indyjska”, który wyjaśnia różne przypadki wykorzystania technologii Blockchain w Indiach, a także niektóre wnioski z trwających projektów pilotażowych.

NITI Aayog powstał w celu osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju poprzez wspieranie zaangażowania rządów stanowych Indii w proces kształtowania polityki gospodarczej.

Dokument programowy jest skierowany do interesariuszy, takich jak rząd, liderzy przedsiębiorstw i obywatele, w celu demistyfikacji koncepcji związanych z technologią Blockchain. Ma on na celu stworzenie konkretnego krajowego planu działania na rzecz technologii Blockchain. 

Think tank wyjaśnia, że ogólne cechy technologii DLT mogą stanowić zmianę paradygmatu w polityce gospodarczej Indii. Podkreśla przemyślenie obecnego zaangażowania organów rządowych:

Rząd powinien zwrócić szczególną uwagę na zdecentralizowaną sieć, w której transakcje peer-to-peer mogą tworzyć większą wartość społeczno-ekonomiczną. Jeśli jednostka państwowa jest tylko po to, by utrzymywać rejestry i nie dodawać pewnej wartości, możemy przywrócić rolę rządu.

– podaje NITI Aayog.

Na przykład w dokumencie programowym stwierdza się, że w przypadku transakcji dotyczących gruntów i nieruchomości może istnieć system oparty na DLT, który uniemożliwiałby prowadzenie rejestru przez podmiot rządowy.

NITI Aayog przeprowadził weryfikację koncepcji w czterech obszarach, próbując lepiej zrozumieć możliwe przeszkody we wdrażaniu technologii Blockchain. Projekty pilotażowe obejmowały śledzenie leków w farmaceutycznym łańcuchu dostaw, weryfikację roszczeń i zatwierdzanie wypłat dotacji do nawozów, weryfikację świadectw uniwersyteckich oraz przekazywanie ewidencji gruntów. Jednak, aby wdrożyć technologię Blockchain na dużą skalę, sektor prywatny i publiczny potrzebują pewnych zmian prawnych i regulacyjnych, zgodnie z NITI Aayog.

Druga część strategii, która zostanie wydana w najbliższych tygodniach, będzie koncentrować się na zaleceniach dotyczących ustanowienia Indii jako ekosystemu Blockchain, w tym kwestiach regulacyjnych i politycznych, tworzeniu krajowej infrastruktury rozwiązań politycznych oraz procesie udzielania zamówień dla agencji rządowych, aby zastosować technologię Blockchain.

Niewielkie spadki na giełdach:

Ceny wszystkich kryptowalut z pierwszej dziesiątki nieznacznie poszły w dół. Najbardziej zmalała dziś wartość Litecoina – o 3,3%. W jego ślady poszły też: EOS ze spadkiem o 2,3%, Binance Coin i Cardano o 1,8%, Bitcoin o 1,7%, XRP o 1,6%, Ethereum 1,4%, Bitcoin Cash i Bitcoin SV o 0,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.4 mld dolarów i wynosi obecnie 258.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 112.6 mld dolarów.

źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button