News

#924 Newsy z dnia 07.02.2020

Z piątkowych wydarzeń: Szwajcaria zaostrza przepisy AML dla transakcji krypto; Współzałożyciel Wikipedii: Nigdy nie skorzystamy z Bitcoina SV; Japonia chce, aby USA poruszyły kwestię krypto na G7; Konferencje krypto przekładane z powodu koronawirusa; Aktualna sytuacja na giełdach.

Szwajcaria zaostrza przepisy AML dla transakcji krypto:

W dniu dzisiejszym Szwajcarski Organ Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) uchwalił przepis dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy. Powołując się na dodatkowe ryzyko, próg dla niezidentyfikowanych transakcji wymiany kryptowalut został obniżony z 5.000 do 1.000 franków szwajcarskich.

Przepis pojawił się już po Ustawie o usługach finansowych i Ustawie o instytucjach finansowych, które weszły w życie 1 stycznia. FINMA przedstawiła skorygowane rozporządzenie w odpowiedzi na te ustawy i będzie prowadzić konsultacje w sprawie dalszych regulacji do 9 kwietnia.

Jedną z kluczowych zmian jest normalizacja szwajcarskich przepisów krajowych za pomocą Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy lub dyrektyw FATF od czerwca 2019 r. Organ międzynarodowy ustanowił maksymalny limit transakcji w wysokości 1.000 franków na niezidentyfikowane operacje wymiany kryptowalut.

Wszyscy dostawcy usług finansowych zaangażowani w kryptowaluty będą musieli zbierać dane dotyczące wszystkich osób inicjujących transakcje o wartości przekraczającej 1.000 franków szwajcarskich.

Inicjatywa ta wpisuje się w globalny trend dążący do zaostrzenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Wdrażając dyrektywę, zgodnie z komunikatem prasowym, FINMA uznaje podwyższone ryzyko prania pieniędzy w transakcjach kryptowalutowych.

Unia Europejska wdrożyła również piątą dyrektywę w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (5 AMLD), która weszła w życie w tym roku. Nowe rozporządzenie dotyczy przede wszystkim niektórych rodzajów transakcji kryptowalutowych, w szczególności wymagających ścisłego raportowania informacji o klientach.

Współzałożyciel Wikipedii: Nigdy nie skorzystamy z Bitcoina SV:

Współzałożyciel Wikipedii, Jimmy Wales, wyraził sceptycyzm w stosunku do jednej z dziesięciu topowych walut cyfrowych, Bitcoina SV, twierdząc, że kryptowaluta nie oferuje nic dla Wikipedii.

Wales wypowiedział się tuż po tym, jak zespół odpowiedzialny za konferencję CoinGeek London – która promuje Bitcoin SV wśród interesariuszy – ogłosił jego udział jako głównego mówcy, podkreślając jednocześnie korzyści, jakie kryptowaluta może przynieść internetowej encyklopedii.

Wasze materiały marketingowe muszą być natychmiast aktualizowane – ludzie wydają się czytać to jako rodzaj poparcia ode mnie. Mam zamiar powiedzieć to, co myślę: Bitcoin SV nie oferuje nic dla Wikipedii i że nie ma szans, abyśmy kiedykolwiek z niego skorzystali.

– czytamy w dzisiejszym tweecie Walesa.

Ten tweet został polubiony przez ponad 1300 osób i wzbudził mieszane reakcje w całej społeczności kryptograficznej, gdy niektórzy komentatorzy zakwestionowali zamiar uczestnictwa Walesa w konferencji.

Niedawno 3 lutego Bitcoin SV przeprowadził zaplanowaną aktualizację o nazwie Genesis, co spowodowało niewielki podział łańcucha, w którym istniały wówczas dwie wersje BSV. Genesis zmienia wiele zasad konsensusu dla BSV, aby usunąć wszystkie pozostałe ograniczenia.

Rozmiar bloku jest teraz praktycznie nieograniczony. Zamiast sztywnego kodowania w oprogramowaniu węzła, limit wielkości bloku jest teraz parametrem, który górnicy mogą zmniejszyć ręcznie. Podniesiono również wiele innych limitów, takich jak np. maksymalny rozmiar transakcji.

Japonia chce, aby USA poruszyły kwestię krypto na G7:

Japonia odczuwa presję pod wpływem zdecydowanych postępów Chin z cyfrowym juanem.

Według raportu, najlepsi prawodawcy w tym kraju wzywają rząd do nacisków, aby waluty cyfrowe znalazły się w porządku obrad G7 w tym roku.

Akira Amari – były minister gospodarki i wybitny członek rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej – powiedział grupie prawodawców zebranych w celu omówienia sprawy:

Japonia powinna ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi. W ramach takich starań powinniśmy poprosić Stany Zjednoczone o ustawienie (waluty cyfrowej) w porządku obrad.

– powiedział Amari.

Stany Zjednoczone, które przewodniczą spotkaniu G7 w 2020 r., są przedmiotem obaw Akari ze względu na jego pogląd, że perspektywa cyfrowego juana mogłaby rzucić wyzwanie hegemonii dolara – a tym samym wywrócić do góry nogami globalną sieć relacji finansowych i geopolitycznych zbudowanych na jego roli.

Żyjemy w stabilnym świecie prowadzonym przez rozliczenia w dolarach. Jak powinniśmy zareagować, jeśli taki fundament się załamie i jeśli (ruch Chin) doprowadzi do walki o dominację walutową?

– dodał Amari.

W kraju, który w dużej mierze opiera się na rozliczeniach denominowanych w dolarach, podobno inni prawodawcy wysokiego szczebla podzielają obawy Amari, biorąc pod uwagę, że juan cyfrowy może być szczególnie popularny wśród gospodarek wschodzących.

Jak informowaliśmy, Amari nie jest sam ze swoją opinią, że projekt chińskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) może przekształcić się w potężne narzędzie soft power. Jeden z dziennikarzy z USA stwierdził ostatnio, że:

Chiny mogą zmusić inne kraje do przejścia na cyfryzację. Chiny mogą nakazać płatności od narodów posiadających chińskie elektrownie lub inne ulepszenia infrastruktury zbudowane w ramach inicjatywy „Belt and Road” w chińskiej walucie cyfrowej. Ogromne firmy prowadzące interesy w Chinach mogą być podobnie zmuszone do adopcji (cyfrowego juana). 

– poinformował dziennikarz.

Choć pogoń za dolarem cyfrowym wciąż pozostaje w dużej mierze teoretyczna, w tym tygodniu członek rady zarządzającej Rezerwy Federalnej zasygnalizował, że instytucja jest bardziej otwarta na ideę CBDC niż wcześniej.

Konferencje krypto przekładane z powodu koronawirusa:

Wiele konferencji związanych z kryptowalutami w Azji opóźnia się w odpowiedzi na wybuch epidemii koronawirusa w regionie.

TOKEN2049, główne wydarzenie kryptograficzne organizowane corocznie w Hongkongu, jest najnowszym wydarzeniem, które przesunie termin. Pierwotnie zaplanowany na połowę marca 2020 r., TOKEN2049 odbędzie się teraz w dniach 7-8 października 2020 r.

W ciągu ostatnich tygodni uważnie obserwowaliśmy rozwój globalny wokół koronawirusa. Podczas gdy Hongkong dobrze zarządza sytuacją i podjął surowe środki ostrożności, aby ograniczyć wszelkie potencjalne skutki, przeważa niepewność.

– czytamy w oficjalnym oświadczeniu organizatorów TOKEN2049.

Hongkong, który podobno ogłosił, że planuje zamknąć przejścia graniczne z Chinami kontynentalnymi w celu dalszego zwalczania śmiertelnego wirusa, doświadcza jeszcze większej niepewności z powodu lokalnych protestów antyrządowych.

TOKEN2049 nie jest osamotniony w odraczaniu swojego wydarzenia. 3 stycznia popularna globalna giełda kryptowalut Binance ogłosiła opóźnienie Binance Blockchain Week w Wietnamie, który pierwotnie zaplanowano na 29 lutego – 4 marca 2020 r. Binance powiedział, że zwróci zarejestrowanym gościom, zauważając, że nowa data wydarzenia zostanie ogłoszona później.

„Bardzo przepraszamy za niedogodności spowodowane opóźnieniem. Jeśli zarejestrowałeś się na Binance Blockchain Week, możesz uzyskać pełny zwrot pieniędzy za pośrednictwem platformy rejestracji […] Wkrótce poinformujemy wszystkich o dalszych aktualizacjach tego wydarzenia.

– czytamy w ogłoszeniu giełdy.

Pod koniec stycznia kolejna ważna konferencja, Hongkong Blockchain Week 2020, ogłosiła, że zawiesi wydarzenie zaplanowane na marzec 2020 r. Organizator wydarzenia powiedział, że opublikuje publicznie nową datę, gdy tylko zostanie ustalona.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś na giełdach obserwujemy mieszane ruchy. We wzrostach przoduje dziś Binance Coin: +6,3%, za nim Ethereum +3,7%, EOS +1%, Litecoin i Cardano +0,5%, Bitcoin +0,2%. Niewielkie spadki należą do XRP o 1,1% i Bitcoina Cash o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 277.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 131.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button