#938 Newsy z dnia 21.02.2020
Z piątkowych wydarzeń: Rosja decyduje o zakazie używania kryptowalut jako środka płatniczego; Kanadyjski gigant Shopify dołącza do Libra Association; Binance nigdy nie dostało pozwolenia na działalność na Malcie; Wędka zawierająca 56 mln dolarów przepadła wśród śmieci; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Rosja decyduje o zakazie używania kryptowalut jako środka płatniczego:
Federalny Serwis Bezpieczeństwa Rosji (FSB), następca KGB, zgodził się z Centralnym Bankiem Rosji, że kryptowaluty nie powinny być dozwolone jako środek płatniczy na terytorium Rosji, poinformował lokalny portal.
Przed tym konsensusem FSB było zdezorientowane, czy możliwe jest nawet zakazanie kryptowalut takich jak Bitcoin jako opcji płatności. Oba departamenty spierają się o to, jak regulować waluty cyfrowe. Podczas gdy Bank Rosji jest zdecydowany, że wszystko, co dotyczy kryptowalut, powinno zostać zakazane, FSB była otwarta na legalizację i zatwierdziła ramy regulacyjne sprzyjające górnikom.
Jednak zgodnie z listem wicepremiera Dmitrija Czernyszenki widzianym przez rosyjski portal Baza, który został wysłany do prezydenta Władimira Putina, obie agencje w końcu doszły do kompromisu.
Po spotkaniu w rządzie podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu wydawania i używania kryptowalut jako środka płatniczego.
– czytamy.
W tym samym liście Czernyszenko powiedział, że FSB nalegała, aby niektóre z jej propozycji związanych z kryptografią zostały włączone do rosyjskiego projektu ustawy o cyfrowych aktywach finansowych, który prawdopodobnie zostanie przekazany parlamentowi tej wiosny.
Niektóre propozycje FSB sugerują, że wymiana kryptowalut na ruble i inne waluty fiducjarne powinna odbywać się wyłącznie za pośrednictwem wyspecjalizowanych operatorów. W związku z tym Rosjanie nie byliby w stanie nic kupić za swoje środki kryptograficzne, ale mogliby wymienić je na fiat.
Nawet jeśli obywatel Rosji posiada Bitcoiny i nie wykorzystuje ich w żaden sposób, będzie musiał przejść procedurę identyfikacji przeprowadzoną przez wyspecjalizowanych operatorów. Za nieprzestrzeganie nadchodzącego prawa FSB chce nałożyć odpowiedzialność administracyjną, a nawet karną.
Podczas gdy FSB i Bank Rosji osiągnęły porozumienie co do sposobu regulowania kryptowalut, oba departamenty nie zgodziłyby się na zamiar niezależnego wpływania na proces regulacyjny. Jak dotąd wydaje się, że bank centralny nie odpowiedział na propozycje FSB.
• Kanadyjski gigant Shopify dołącza do Libra Association:
Gigant handlu elektronicznego Shopify dołączył do Libra Association, sieci członków założycieli wspierających projekt stablecoina Libra.
Shopify, ważna kanadyjska platforma handlu cyfrowego, która obsługuje ponad milion użytkowników, będzie współpracować przy tworzeniu globalnej sieci płatności w ramach Libra Association, ogłosiła firma.
The Libra Foundation potwierdziła tę wiadomość w poście na Facebooku, wskazując, że Shopify byłby „niesamowitym partnerem w urzeczywistnianiu powszechnego uczestnictwa w życiu gospodarczym”.
W ogłoszeniu Shopify stwierdził, że jego działania zmierzające do przyłączenia się do sieci są zgodne z chęcią firmy rozwiązania problemu płatności transgranicznych. Według firmy „znaczna część światowej infrastruktury finansowej nie została zbudowana z myślą o skali i potrzebach handlu internetowego”.
Shopify podkreślił ponadto, że jako ważna globalna platforma handlu elektronicznego, firma powinna kwestionować istniejące standardy w globalnym systemie płatności, aby zapewnić „przejrzyste opłaty i łatwy dostęp do kapitału”, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i prywatność handlowców.
Naszą misją jest ulepszanie handlu dla wszystkich. W tym celu spędzamy dużo czasu zastanawiając się, jak ulepszyć handel w częściach świata, w których pieniądze i bankowość mogłyby być znacznie lepsze. Dlatego postanowiliśmy zostać członkiem Libra Association. To jest jeden krok, ale nie jedyny, który podejmiemy, aby być częścią rozwiązania tego globalnego problemu.
– pisze firma.
Wejście Shopify do Libra Association następuje po serii odejść z grupy przez duże światowe firmy, z których wiele wiąże się ze zwiększonymi obawami globalnych organów regulacyjnych.
• Binance nigdy nie dostało pozwolenia na działalność na Malcie:
Malta Financial Services Authority (MFSA) twierdzi, że nigdy nie zatwierdziła giełdy kryptowalut Binance do działania w tym kraju.
MFSA wydało dziś publiczne oświadczenie, w którym stwierdza, że Binance „nie jest upoważniony przez MFSA do działania w sferze kryptowalut”. Agencja podkreśliła, że ostatnie doniesienia medialne błędnie określają Binance jako „firmę kryptowalutową z siedzibą na Malcie”, podczas gdy giełda „może nie wchodzić w zakres nadzoru regulacyjnego”.
Podczas gdy główne lokalne publikacje, takie jak Malta Today, odnoszą się do Binance jako firmy kryptograficznej regulowanej przez Maltę, MFSA najwyraźniej już wcześniej wydało podobne oświadczenie, twierdząc:
W następstwie doniesienia w części mediów o Binance jako o firmie kryptowalutowej na Malcie, Malta Financial Services Authority (MFSA) przypomina, że Binance nie jest upoważnione przez MFSA do działania w sferze kryptowalut i dlatego nie podlega nadzorowi regulacyjnemu MFSA.
– czytamy.
MFSA podkreśla ponadto, że prowadzenie w kraju działalności związanej z kryptografią wymaga licencji MFSA zgodnie z ustawą o wirtualnych aktywach finansowych z 2018 r.
Binance ogłosił, że otwiera biuro na Malcie w 2018 r. po tym, jak presja ze strony japońskich organów regulacyjnych zmusiła giełdę do przeprowadzki. Wówczas CEO Binance, Changpeng Zhao (CZ), powiedział, że został zaproszony przez rząd na Maltę, aby przyjrzeć się zbliżającemu się projektowi ustawy, który byłby korzystny dla firm kryptograficznych.
• Wędka zawierająca 56 mln dolarów przepadła wśród śmieci:
Irlandczyk Clifton Collins, który niedawno został uwięziony za handel narkotykami, twierdzi, że rabusie zabrali klucze do 56 mln dolarów w Bitcoinie, o których irlandzki sąd najwyższy orzekł, że powinny zostać skonfiskowane.
Po uzyskaniu ponad 6.000 Bitcoinów do 2017 r. Collins postanowił zabezpieczyć się przed hakerami, dystrybuując kryptowalutę na 12 nowo utworzonych kont. W ten sposób przeniósł 500 Bitcoinów do każdego z nich, informuje Irish Times. W chwili obecnej każdy portfel miałby wartość około 4,87 mln dolarów.
Collins wydrukował następnie klucze do wszystkich swoich 12 kont na kartce papieru, którą, jak twierdzi, schował w aluminiowej części wędki. Przechował ją w domu, który wynajął w hrabstwie Galway w Irlandii. Jednak kiedy został aresztowany za handel konopiami indyjskimi w 2017 r., rzekomo miało miejsce włamanie do domu.
Co więcej, właściciel poprosił o oczyszczenie domu i wyrzucenie wielu przedmiotów Collinsa. Pracownicy wysypiska potwierdzili policji, że widzieli wyrzuconą wędkę, ale wysypisko zostało następnie wysłane do Niemiec i Chin. Wędka zawierająca klucze do Bitcoinów Collina najwyraźniej nigdy nie została znaleziona.
Warto zauważyć, że wielu świadków – w tym ci, którzy wyczyścili dom, wynajmujący i ci, którzy pomogli Collinsowi rozprowadzić jego Bitcoiny na nowe rachunki – podali policji te same szczegóły na temat tego, co stało się z wynajętym domem i wędką.
Collins skomentował tę wiadomość mówiąc, że to kara za jego własną głupotę.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień na giełdach kończy się spokojnymi wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 1,5%, Ethereum o 4,6%, XRP o 2,4%, Bitcoin Cash o 5,1%, Bitcoin SV o 2,3% a Litecoin o 8,4%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 7.8 mld dolarów i wynosi obecnie 282.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 147.8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.