News

#942 Newsy z dnia 25.02.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Warren Buffett nie chce posiadać żadnych kryptowalut; Nowa Zelandia proponuje łagodniejsze opodatkowanie kryptowalut; Bank Centralny Ukrainy ma wątpliwości co do e-hrywny; Najbogatszy Rosjanin wyda własny token; Aktualna sytuacja na giełdach.

Warren Buffett nie chce posiadać żadnych kryptowalut:

„Kryptowaluty w zasadzie nie mają żadnej wartości”, powiedział Warren Buffett w wywiadzie.

W rozmowie z reporterką CNBC, Becky Quick, czwarta najbogatsza osoba na świecie omówiła swoje wrażenia z Bitcoinem po zbiórce pieniędzy. Obecny był Justin Sun, CEO Tron i wieloletni zwolennik kryptowalut.

W maju 2019 r. obaj spotkali się z innymi na zbiórce pieniędzy dla Glide Foundation, organizacji charytatywnej pomagającej bezdomnym w San Francisco. Mówiąc jak miliarder do miliarderem, młody Sun zasugerował zaprawionemu Warrenowi rozważenie zainwestowania w kryptowaluty.

Jednak, gdy zapytano go o to, czy Sun podarował mu Bitcoiny po wymianie, Buffett odrzekł:

Nie posiadam żadnej kryptowaluty. Nigdy tego nie zrobię… Nie możesz nią zrobić, oprócz sprzedania go komuś innemu.

Skomentował również fakt, że kryptowaluta jest powiązana z praniem pieniędzy i terroryzmem:

Bitcoin został wykorzystany do nielegalnego przemieszczania sporej kwoty pieniędzy.

– mówił.

Buffett zarobił większość swojego majątku na funduszach hedgingowych i ubezpieczeniach. Szacuje się, że jego majątek wynosi 88,9 mld dolarów.

Bitcoin odnotował duże inwestycje zarówno milionerów, jak i miliarderów, ale jak pokazał Warren, niektórzy, którzy zdobyli fortunę przy użyciu bardziej tradycyjnych środków, niechętnie przyjmują kryptowaluty. Mark Cuban, miliarder, który zyskał sławę w bańce dot-com, powiedział, że wolałby raczej „mieć banany” niż Bitcoina.

Z drugiej strony pojawiło się kilka historii sukcesu. Tyler i Cameron Winklevoss mogli nie zagarnąć korzyści z Facebooka, ale po założeniu giełdy kryptograficznej Gemini obaj mają łączny majątek wynoszący ponad 1,4 mld dolarów.

Nowa Zelandia proponuje łagodniejsze opodatkowanie kryptowalut;

Organ podatkowy Nowej Zelandii opublikował nowe propozycje dotyczące polityki związanej z podatkiem od towarów i usług (GST) w odniesieniu do kryptowalut i prosi o opinię publiczną na ten temat.

Nowozelandzki urząd skarbowy (IRD) opublikował artykuł, który zawiera propozycje dotyczące ulepszenia i uproszczenia wymogów dotyczących faktur podatkowych oraz wyłączenia kryptowalut ze szczególnych przepisów GST.

Dokument przyznaje, że Nowa Zelandia ma szybko rozwijający się rynek aktywów kryptograficznych i oczekuje, że większość zainteresowanych stron z zadowoleniem przyjmie proponowane regulacje lub zasugeruje szersze reformy podatkowe i regulacyjne. Krajowy system podatkowy ma rzekomo zapewnić, że przepisy podatkowe nie stworzą barier dla rozwoju związanego z kryptografią.

Definicje stosowane do pieniędzy lub usług finansowych jako „zwolnione zasoby” (co oznacza, że nie podlegają GST) nie uwzględniały krypto-aktywów, co oznacza, że GST może być nakładany na niektóre rodzaje krypto-aktywów, ale nie na inne – w zależności od ich konkretnego celu i projektu. To niesprawiedliwe traktowanie GST w sposób niezamierzony faworyzuje niektóre rodzaje krypto-aktywów w stosunku do innych i prawdopodobnie prowadzi do zakłóceń na rynku krypto-aktywów.

– czytamy.

W szczególności organ regulacyjny proponuje zwolnienie kryptowalut zarówno z przepisów GST, jak i zasad uzgodnień finansowych, podczas gdy usługi związane z kryptowalutami – takie jak usługi giełdy i mining – będą nadal podlegały obowiązującym przepisom GST i podatkom dochodowym. Jednocześnie użytkownicy niektórych aktywów kryptograficznych będą musieli płacić podatek dochodowy od niezrealizowanych zysków i strat.

GST nadal będzie stosowana do dostaw towarów i usług zakupionych za pomocą kryptowalut, czytamy w gazecie:

Proponowane zmiany GST miałyby zastosowanie tylko do zasobów krypto-aktywów. Inne usługi związane z krypto-aktywami, które same w sobie nie stanowią zasobów krypto-aktywów, takie jak wydobycie, świadczenie usług wymiany krypto-aktywów lub doradztwo, ogólne usługi biznesowe lub usługi komputerowe będą nadal podlegać obowiązującym zasadom GST.

Bank Centralny Ukrainy ma wątpliwości co do e-hrywny:

Pomimo obszernych testów i badań perspektywa cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) nadal budzi poważne obawy wśród bankierów na Ukrainie. Na konferencji w Kijowie Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przedstawił wyniki testowania swojego projektu CBDC, e-hrywien, zauważając, że bank kontynuuje starania o wydanie własnej CBDC.

Jednak bank centralny najwyraźniej jest nadal zaniepokojony wpływem takiej waluty na stabilność finansową, a także możliwym zagrożeniem dla tradycyjnego systemu bankowego.

System bankowy może przestać być głównym pośrednikiem finansowym, jeśli większość populacji przestawi się na używanie cyfrowej waluty banku centralnego zamiast gotówki i rachunków bankowych. Z jednej strony nie wpłynie to znacząco na poziom inflacji w kraju, ponieważ waluty cyfrowe będą emitowane przez banki centralne, które będą kontrolować ten proces.

– pisze bank w oficjalnym ogłoszeniu.

Jednocześnie NBU zauważyło, że CBDC może zwiększyć zaufanie publiczne do banku centralnego i jego usług finansowych. Bank centralny wymienił główne zalety, takie jak niezawodność, wygoda, a także możliwość rozwiązania problemu „szarej strefy”.

W przeciwieństwie do rachunków bankowych pieniądze banku centralnego są całkowicie wolne od ryzyka i 100% gwarantowane przez państwo. Innymi słowy, jest to nie tylko wygodne, ale także niezawodne. Ponadto waluta cyfrowa może pomóc zmniejszyć ilość papierowych pieniędzy w obiegu. Dla wielu krajów jest to pilne zadanie, ponieważ szara strefa jest często „zasilana” papierowymi pieniędzmi.

– czytamy.

Chociaż istnieje wiele potencjalnych korzyści dla e-hrywny, NBU nie wydaje się w tej chwili nadawać jej priorytetu. Prezes banku Jacob Smol stwierdził, że organ powróci do pytania o e-hrywien, gdy tylko bank będzie przekonany, że takie projekty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej.

Zakończyliśmy projekt pilotażowy, ale nadal szukamy szansy na wydanie e-hrywny. Wrócimy do tej kwestii, gdy będziemy przekonani, że jest to nie tylko technicznie wykonalne, ale także że nie będzie to miało wpływu na stabilność cen i stabilności finansowej.

– pisze urzędnik na Twitterze.

Najbogatszy Rosjanin wyda własny token:

Miliarder Vladimir Potanin otrzymał zgodę rosyjskiego banku centralnego na uruchomienie własnej platformy opartej na Blockchain i tokena do użytku przez konsumentów, informuje Bloomberg.

Vladimir Potanin, który niedawno stał się najbogatszym człowiekiem w Rosji według Forbesa, chce rozszerzyć swoją platformę Blockchain, uruchamiając własny token kryptograficzny. Cyfrowe jednostki pozwolą klientom kupować metale, bilety lotnicze i przenosić karnety narciarskie z jego firm.

Jak na ironię, wiadomości pojawiają się niedługo po tym, jak poinformowaliśmy, że FSB, rosyjska wersja FBI, opowiedziała się po stronie banku centralnego, aby potencjalnie zakazać statusu kryptowaluty jako środka płatniczego.

Potanin kilkakrotnie wyraził zamiar opracowania tokenów kryptograficznych. Chciał pomóc klientom kupować metale za pomocą tokenów bez żadnego tarcia. Teraz może realizować swoje plany po uzyskaniu zielonego światła od Banku Rosji.

Celem platformy jest ograniczenie formalności i pośredników, a także przyspieszenie czasu transakcji.

W pewnym stopniu Rosja wyprzedza wiele innych jurysdykcji pod względem cyfryzacji. Bank centralny udzielił nam bardzo szerokiego mandatu.

– mówił dla Bloomberg.

Platforma Blockchain Potanina, zwana Atomyze, będzie również obecna w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, jednak dostępna będzie tylko dla klientów instytucjonalnych.

Atomyze ma wejść w życie do końca 2020 r., kiedy rosyjska ustawa o cyfrowych aktywach finansowych przejdzie przez Dumę Państwową i wejdzie w życie. Potanin mówi, że jego tokeny miałyby wielki wpływ na metale. Jego gigant wydobywający nikiel i pallad, Norilsk Nickel, jako pierwszy wypróbuje tokeny wspierane przez pallad, miedź i kobalt. Inne firmy testujące platformę to Traxys SA, Trafigura Group i Umicore SA. Norilsk Nickel, który jest największym na świecie producentem palladu, jako pierwszy wyda tokeny Potanina.

Atomyze, która ma siedzibę w Zugu w Szwajcarii, opracowała platformę opartą na Blockchainie Hyperledger Fabric i jest obecnie w trybie próbnym.

Główną ideą tokenizacji nie jest kupowanie lub handel kryptowalutami; polega na stworzeniu nowoczesnego i przejrzystego mechanizmu digitalizacji aktywów oraz na stworzeniu nowych rynków cyfrowych, na których tokenizacja jest usługą pomagającą emitentom przenieść prawa do ich aktywów w formie cyfrowej.

– wyjaśnił CEO Marco Grossi.

Według Potanina platforma może zachęcić innych rosyjskich gigantów korporacyjnych do uzyskania zgody na podobne projekty zorientowane na Blockchain. Ujawnił, że bank centralny testował Atomyze przez około cztery miesiące.

Nasz projekt ma ogromne znaczenie dla gospodarki, ponieważ im łatwiej jest oferować nowe produkty, tym szybciej są one produkowane.

– powiedział.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Sytuacja na giełdach po upływie doby nie uległa poprawie i nadal widzimy wyraźne spadki. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 3%, Ethereum o 5,5%, XRP o 5,4%, Bitcoin Cash o 5,9%, Bitcoin SV o 5,8% a Litecoin o 4,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 10 mld dolarów i wynosi obecnie 268.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 161.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button