News

#994 Newsy z dnia 17.04.2020

Z piątkowych wydarzeń: Biuro Informacji Kredytowej wykorzysta Blockchain; Afryka Południowa proponuje surowe krypto regulacje; Szwajcarskie Crypto Valley ugina się pod koronawirusem; YouTube usuwa kolejne kanały o kryptowalutach;  Aktualna sytuacja na giełdach.

Biuro Informacji Kredytowej wykorzysta Blockchain:

Zróżnicowane aplikacje Blockchain stają się coraz bardziej przydatne dla instytucji bankowych z każdym dniem. Wczoraj polskie banki detaliczne uruchomiły platformę danych klienta opartą na Blockchain opracowaną przez Biuro Informacji Kredytowej lub BIK.

BIK, największe biuro kredytowe w Europie Środkowo-Wschodniej, umożliwiło bankom w Polsce wysyłanie powiadomień o zmianach prowizji i opłat w Blockchain za pośrednictwem nowego produktu do zarządzania dokumentami.

Prace nad platformą Blockchain BIK, opracowaną we współpracy z polsko-brytyjską firmą fintechową, Billon, trwają od momentu ogłoszenia projektu, czyli od maja 2018 r. Firmy ujawniły informacje o uruchomieniu platformy w osobnych ogłoszeniach.

Według oświadczenia Billon głównym celem projektu BIK jest wyeliminowanie powiadomień klientów w formie papierowej poprzez digitalizację danych i rejestrowanie ich w Blockchain w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Według firmy wspólnie opracowany system jest w pełni zgodny z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi dokumentacji finansowej, w tym z MiFID II i RODO.

Uruchamiając platformę, Polskie Biuro Kredytowe i Billon zamierzają zapewnić bezpieczniejszą alternatywę dla tradycyjnych narzędzi do zarządzania dokumentacją, takich jak poczta elektroniczna i komunikacja w bankowości wewnętrznej, a także dostawy papierowe, zauważył Billon.

BIK mówi, że technologia Blockchain zastosowana w platformie zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Dokumenty są dystrybuowane w wielu węzłach sieciowych, przy czym każdy dokument ma swój unikalny adres.

Funkcje te gwarantują wysoką odporność na potencjalne awarie, a także zmniejszają ryzyko niepożądanych ingerencji w przechowywane dokumenty.

– pisze BIK.

Ponadto nowy system danych oparty na Blockchain został zaprojektowany w celu znacznego rozszerzenia funkcji dostępu do danych zarówno dla banków, jak i klientów. Według biura platforma umożliwia użytkownikom dostęp do całej historii dokumentów w banku.

Dyrektor generalny BIK, Mariusz Cholewa, podkreślił, że uruchomienie platformy Blockchain BIK jest pierwszym krokiem do komercjalizacji produktu.

Dziś jest to odpowiedź na wymagania regulatora i zautomatyzowanie procesów związanych z wysyłką dokumentów do klientów. Wierzę, że Platforma Blockchain BIK, w dobie wzrastającej liczby transakcji dokonywanych kanałem cyfrowym,  pociągnie za sobą kolejne implementacje naszego rozwiązania w instytucjach finansowych oraz w innych sektorach rynku w Polsce.

– powiedział.

Afryka Południowa proponuje surowe krypto regulacje:

Zgodnie z dokumentem strategicznym „Międzyrządowej Grupy Roboczej Fintech” (IFWG), żwawo rozwijającemu się sektorowi aktywów kryptograficznych (badanie sugeruje, że 10,7 procent południowoafrykańskich użytkowników Internetu inwestuje w Bitcoiny) należy się ścisły nadzór finansowy, struktura licencjonowania, ściślejsze monitorowanie przepływów pieniężnych i inne.

Aktywa kryptograficzne i różne działania związane z tą innowacją nie mogą już pozostawać poza obszarem regulacyjnym.

– mówi IFWG, do którego członków należą między innymi Bank Rezerw Południowoafrykańskich, Urząd ds. Postępowania Sektora Finansowego i Skarb Państwa.

Dokument strategiczny wprowadziłby ścisły nadzór nad kryptowalutami w kraju. Skodyfikowałoby to zalecenia grupy zadaniowej ds. działań finansowych dotyczące „nowych technologii” w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i „zasady podróżowania” (ang. Travel Rule), czyli dwóch międzynarodowych punktów odniesienia dla regulacji firm kryptograficznych. Przedsiębiorstwa te musiałyby również zarejestrować się w Centrum Analityki Finansowej.

Kryptowlauty napotkałoby nowe formalne ograniczenia dotyczące tego, kiedy i jak można z nich korzystać. Na przykład, dokument strategiczny wzywa do zakazania używania krypto jako narzędzia rozliczeniowego w infrastrukturze finansowej Republiki Południowej Afryki, ale prosi, aby krypto zostało rozpoznane „do celów płatności krajowych” i odpowiednio uregulowane.

Płatności z wykorzystaniem aktywów kryptograficznych będą w tym okresie podlegać podejściu regulacyjnej piaskownicy.

– mówi IFWG.

W kwestii pozyskiwania kapitału w dokumencie stwierdza się, że przepisy dotyczące ICO „muszą być w miarę możliwości dostosowane” do tradycyjnych południowoafrykańskich systemów zarządzania papierami wartościowymi.

Szwajcarskie Crypto Valley ugina się pod koronawirusem:

Prezes szwajcarskiego stowarzyszenia Crypto Valley Association (CVA) powiedział, że pandemia koronawirusa miała poważny wpływ na lokalny ekosystem kryptowalut.

Niedawny raport stwierdza, że przedstawiciele prawie 80% firm z crypto valley oświadczyli, że najprawdopodobniej zbankrutują w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Informacje zostały zbudowane na podstawie mniejszej wielkości próby, ale z pewnością odzwierciedlają nastroje na rynku.

– mówi Daniel Haudenschild z Crypto Valley Association

Raport – oparty na odpowiedziach 203 przedstawicieli firm – twierdzi również, że 88,2% firm nie będzie w stanie przetrwać pandemii bez pomocy rządowej. Ponadto 56,9% musiało już zwolnić pracowników, a 90,7% spodziewa się tego w przyszłości. Haudenschild oczekuje, że koronawirus będzie miał dalekosiężne konsekwencje dla lokalnego ekosystemu kryptograficznego: 

Efekt będzie dwojaki. Po pierwsze, firmy będą musiały znaleźć sposób na przetrwanie. Biorąc pod uwagę, że wiele z nich właśnie wyłoniło się z efektów długiej krypto-zimy, to podwójne uderzenie będzie trudne dla nich trudne. Drugim efektem będzie to, że wszyscy będą zmuszeni przejść na technologię cyfrową. 

– dodał.

Aby pomóc firmom z crypto valley, CVA jest w stanie udostępnić firmom informacje o tym, jak uzyskać pomoc – finansowo lub w inny sposób. Niestety, raport zauważa również, że 68,3% startupów kryptowalut, które złożyły wniosek o pożyczkę Covid-19, nie otrzymało takiej pożyczki. Haudenschild zwrócił uwagę, że większość wysiłku muszą podjąć przedsiębiorstwa, które same muszą obmyślić nowy sposób działania. 

• YouTube usuwa kolejne kanały o kryptowalutach:

Najnowsza seria usunięć kanałów kryptograficznych trwa na YouTube. Trader, analityk i prowadzący kanał, Tone Vays, był jedną z osób których kanał został usunięty z platformy.

Najgorsze jest to, że cały mój login został usunięty, więc na przykład na moim telefonie nie mogę nawet korzystać z aplikacji YouTube do oglądania treści innych osób. Nie wspominając już o moich playlistach z treściami innych osób, których już nie ma.

– powiedział Vays.

Wiele dużych krypto YouTuberów spotkało się z usunięciem kanałów z platformy YouTube oraz ostrzeżeniami przy swoich materiałach w drugiej połowie 2019 r.

Vays już wcześniej spotkał się z trudnościami. „Ostatnim razem, gdy tylko jeden film został zgłoszony i otrzymałem ostrzeżenie”, powiedział, dodając, że kolejne ostrzeżenie spowoduje, że YouTube usunie jego możliwości streamowania na żywo. Trader powiedział, że YouTube usunął ostrzeżenie kilka tygodni później.

We wczorajszym tweecie Vays powiedział, że YouTube usunął jeden ze swoich najnowszych filmów z powodu „Szkodliwych i niebezpiecznych treści”, jak to wyjaśniają zasady YouTube.

Wkrótce potem Vays napisał na Twitterze, że YouTube całkowicie usunął jego kanał.

Tym razem dostałem to samo ostrzeżenie w dzisiejszym porannym wideo (które nie różniło się niczym od pozostałych 1000 filmów na moim kanale). Godzinę później cały mój kanał zniknął.

– wyjaśnił Vays.

YouTube doszedł do wniosku, że kanał Vaysa działał niezgodnie z jego warunkami świadczenia usług. Ustalili także, że Vays nie może tworzyć żadnych innych kanałów na platformie, zgodnie z otrzymanym przez Vaysa e-mailem.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba na giełdach kończy się spokojnymi ruchami wśród czołowych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 0,9%, XRP o 0,3%,Bitcoin Cash o 1,6% a Bitcoin SV o 0,1%. Spadek zanotował Ethereum i Litecoin, kolejno o 0,1% i 0,3%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.6 mld dolarów wynosi obecnie 203.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 126.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalu

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button