#1656 Newsy z dnia 20.02.2022
Z niedzielnych wydarzeń: NFT: OpenSea potwierdza, iż stał się ofiarą ataków phishingowych; Pozew dotyczący pompy i zrzutu SafeMoon wymierzony w celebrytów; Meta oczekuje rejestracji znaku towarowego w Brazylii; Spadki kursów krypto w związku z coraz trudniejszą sytuacją na Ukrainie; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
NFT: OpenSea potwierdza, iż stał się ofiarą ataków phishingowych:
Według PeckShield użytkownicy OpenSea skarżyli się na atak phishingowy, w wyniku którego skradziono niezliczoną ilość niepodlegających wymianie tokenów. W tym samym czasie podmiot NFT poinformował, że bada te „plotki”, natomiast żaden atak nie jest związany z jego witryną internetową.
Pierwsze zgłoszenia zaczęły pojawiać się od użytkowników OpenSea, którzy widzieli niepokojące zachowanie na swoich kontach.
Niedługo potem firma PeckShield zajmująca się bezpieczeństwem blockchain zaalarmowała, że trwa atak phishingowy, prosząc klientów o autoryzację migracji na inną witrynę OpenSea, która obiecuje być wolna od opłat za gaz.
Zespół odpowiedzialny za rynek powiedział, że „aktywnie bada pogłoski o exploicie”, dodając, że incydent był rzeczywiście atakiem phishingowym „pochodzącym spoza witryny OpenSea”.
Współzałożyciel firmy Devin Finzer również zajął się tą sprawą, wskazując później, że 32 użytkowników „wpadło w pułapkę atakującego, a niektóre z ich NFT zostały skradzione”.
Finzer dalej twierdził, że zespół uważa, iż atak został zatrzymany, ponieważ nie było więcej doniesień o wiadomościach phishingowych. Dodatkowo obalił pogłoski, że z platformy skradziono 200 mln dolarów. Wewnętrzne szacunki wykazały, że sprawca sprzedał na razie część NFT o wartości 1.7 mln USD ETH.
PeckShield dostarczył listę rzekomo skradzionych NFT, według której istnieją setki cyfrowych dzieł sztuki ERC721 i dziesiątki ERC1155 wykradzionych użytkownikom.
Niektóre z nich to Bored Ape Yacht Club (BAYC), Azuki, Farm Land by Pixels i inne.
-
Pozew dotyczący pompy i zrzutu SafeMoon wymierzony w celebrytów:
Zgodnie z nowym pozwem zbiorowym, uczestnicy domagają się procesu przeciwko celebrytom i wpływowym osobom za ich rzekomy udział w klasycznym programie „pompowania i zrzutu” związanego z tokenami SafeMoon.
SafeMoon, natywna kryptowaluta Binance Smart Chain, rzekomo zrekrutowała wiele celebrytów, aby zwabić inwestorów wprowadzającymi w błąd promocjami. Niektóre z wybitnych nazwisk wciągniętych w akcję to muzycy, tacy jak Nick Carter, Soulja Boy, Lil Yachty i YouTuberzy Jake Paul i Ben Phillips.
Zgodnie z pozwem, SafeMoon i jego spółki zależne naśladowały rzeczywiste schematy Ponzi, wprowadzając w błąd inwestorów, tym samym nakłaniając do zakupu tokenów pod pretekstem nierealistycznych zysków.
Powołując się na „spalanie” i „tokenomikę” ekosystemu jako kluczowy czynnik napędzający potencjał cenowy SafeMoon, zrekrutowane gwiazdy rzekomo przekonały swoich fanów do zainwestowania w token.
Co więcej, pozew wskazuje na liczne przypadki, w których zrekrutowane celebrytki skutecznie podniosły token na tyle, aby sztucznie zwiększyć wolumen obrotu i cenę. Podczas gdy SafeMoon był świadkiem wielokrotnego wzrostu w ciągu kilku miesięcy, nagłe odejście kadry kierowniczej firmy nastąpiło, gdy ceny tokenów zaczęły gwałtownie spadać, o czym świadczy poniższy wykres (zaznaczony na żółto):
W pozwie zarzuca się, że zaangażowane celebrytki podjęły próbę „powolnego ciągnięcia dywanu”, co oznacza powolną wyprzedaż udziałów, gdy wolumen obrotu ze strony inwestorów detalicznych pozostaje zawyżony:
Niewłaściwe działania promocyjne wygenerowały wolumen obrotu potrzebny wszystkim pozwanym do przeniesienia swoich tokenów SAFEMOON na niczego niepodejrzewających inwestorów.
Za tym pozwem stoją wszystkie osoby, które kupiły tokeny SafeMoon od 8 marca 2021 roku i były ofiarami domniemanej próby „wyciągania dywanu”.
Jedną z największych atrakcji Super Bowl 2022 były reklamy kryptowalut. Wśród szaleństwa związanego z reklamami giełda Binance rozpoczęła kampanię marketingową, aby ostrzec inwestorów przed nadchodzącym szumem kryptograficznym napędzanym przez gwiazdy głównego nurtu.
Ostatecznym celem Binance w ramach tej kampanii było skierowanie nowych użytkowników na własną platformę, a także do edukacyjnych narzędzi do kryptografii na swojej stronie internetowej.
-
Meta oczekuje rejestracji znaku towarowego w Brazylii:
Meta oczekuje obecnie na ostateczne zielone światło dla umowy z brazylijskimi władzami o rejestrację aplikacji, która wstrząśnie grą i pozwoli im wejść na nowy rynek.
Meta złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego w Brazylii, w brazylijskim Narodowym Instytucie Własności Przemysłowej (INPI) dla produktów i usług kryptograficznych związanych z handlem, portfelami i platformami giełdowymi.
Platforma metacoin to infrastruktura informatyczna, która umożliwia transakcje walutą cyfrową i jej cyfrowymi aktywami. Obejmuje technologię rozproszonej księgi, którą powszechnie znamy i którą nazywamy blockchain. Popularne platformy metacoin to między innymi Bitcoin i Ethereum.
Meta, największa na świecie platforma mediów społecznościowych, złożyła wniosek o rejestrację znaku towarowego do władz brazylijskich w celu projektowania, rozwijania i dostarczania sprzętu i oprogramowania dla różnych usług związanych z kryptowalutami.
Podsumowując, jest to „projektowanie, opracowywanie i wdrażanie oprogramowania dla zewnętrznych usług weryfikacyjnych dla transakcji w walucie cyfrowej, w tym (ale nie tylko) transakcji z udziałem waluty Bitcoin”.
Narodowy Instytut Własności Intelektualnej to francuska administracyjna instytucja publiczna, której zadaniem jest przyjmowanie wniosków i nadawanie tytułów własności przemysłowej, takich jak brevets czy patenty. Meta złożyła wniosek wcześniej w tym roku i czeka już od jakiegoś czasu. Po wykonaniu tego ruchu może to otworzyć bramy i podnieść świadomość dotyczącą kryptowalut w Brazylii.
Meta opublikowała wniosek o rejestrację w ostatnich tygodniach i obecnie oczekuje na sprzeciw przed zatwierdzeniem przez INPI. Zgodnie z zeznaniem, pierwsze zamówienie na zgłoszenie znaku towarowego przez Meta zostało złożone 5 października zeszłego roku.
Meta dokonała ostatnio rebrandingu, zwłaszcza w zakresie technologii kryptowalut i blockchain, a w szczególności wokół szerszego produktu Facebooka, z zamiarem lepszego dostosowania do zmian w Metaverse.
Pomimo przeszkód regulacyjnych napotykanych podczas wielu prób wejścia do przestrzeni kryptograficznej, Meta kontynuuje swoją działalność. Firma jest jedną z największych platform mediów społecznościowych, pomimo szerszego publicznego postrzegania jako „media społecznościowe dla boomersów” w porównaniu z innymi platformami.
-
Spadki kursów krypto w związku z coraz trudniejszą sytuacją na Ukrainie:
Coraz trudniejsza sytuacja na Ukrainie przełożyła się na krwawy weekend na kursach kryptowalut.
W dodatku premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że Rosja chce wywołać największą wojnę w Europie od 1945 r.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach bez zmian, gdzie znów obserwujemy morze czerwieni. Korektę notuje Bitcoin o -4,27%, Ethereum o -3,80%, XRP o -5,47%, Cardano o -5,74% i Solana o -1,35%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.73 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 65.4 mld dolarów.
źródło: bitcoinist.com, cryptopotato.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
One Comment