Nowe złośliwe oprogramowanie obiera za cel krypto firmy
Hakerzy z Korei Północnej zgodnie z doniesieniami wykorzystują nowy wariant złośliwego oprogramowania o nazwie „Durian”, aby przeprowadzać ataki na południowokoreańskie firmy kryptowalutowe.
Grupa hakerska z Korei Północnej, Kimsuky, użyła nowego złośliwego oprogramowania w serii ukierunkowanych ataków na co najmniej dwie firmy kryptowalutowe do tej pory, zgodnie z raportem firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, Kaspersky.
Dokonano tego poprzez „trwały” atak, wykorzystujący legalne oprogramowanie zabezpieczające, używane wyłącznie przez firmy kryptowalutowe w Korei Południowej.
Durian działa jak instalator, który uruchamia ciągłe strumienie złośliwego oprogramowania, w tym tylną furtkę znaną jako „AppleSeed”, niestandardowe narzędzie proxy znane jako LazyLoad oraz legalne narzędzia, takie jak Chrome Remote Desktop.
– napisał Kaspersky.
Dodatkowo firma zauważyła, że LazyLoad był również używany przez Andariel, podgrupę północnokoreańskiej grupy hakerskiej Lazarus Group, sugerując luźne połączenie między Kimsuky a bardziej znaną grupą hakerską.
Po raz pierwszy pojawiając się w 2009 r., Lazarus ugruntował swoją pozycję jako jedna z najbardziej znanych grup hakerów kryptowalutowych.
29 kwietnia niezależny badacz Blockchain, ZachXBT, ujawnił, że grupa Lazarus zdołała pomóc w praniu ponad 200 mln dolarów z kryptowalut między 2020 a 2023 rokiem.
Grupa Lazarus oskarżona jest o kradzież ponad 3 mld dolarów w aktywach kryptowalutowych w ciągu sześciu lat do 2023 r..
Lazarus był uznawany za sprawcę kradzieży ponad 17% – nieco ponad 309 mln dolarów – całkowitej skradzionej kwoty w 2023 r. W ciągu roku 2023 z powodu włamań i exploitów stracono ponad 1,8 mld dolarów w kryptowalutach, zgodnie z raportem z 28 grudnia Immunefi.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.