News

#311 Newsy z dnia 26.05.2018

Z sobotnich wydarzeń: Prezes Banku Anglii jest otwarty na własną kryptowalutę; Czeski dostawca gazu przyjmuje kryptowaluty; Największy dostawca diamentowych biżuterii na świecie korzysta z Blockchainu; XVII-wieczna rezydencja włoska licytowana na Blockchainowej aukcji; Spokojny dzień na giełdach.

• Prezes Banku Anglii jest otwarty na własną kryptowalutę: 

Prezes Banku Anglii, Mark Carney (na zdj.), powiedział na konferencji z okazji rocznicy Riksbanku, że jest otwarty na perspektywę cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), podaje Bloomberg.

Chociaż nie jest przeciwny idei wprowadzenia CBDC, Carney podkreślił, że jakakolwiek adaptacja cyfrowej waluty nie nastąpi w najbliższym czasie. Prezes brytyjskiego banku centralnego stwierdził, że kryptowaluty nie są obecnie pieniędzmi.

W lutym tego roku Carney ostro skrytykował cyfrowe waluty podczas wydarzenia na londyńskim Regent’s University, mówiąc:

Kryptowaluta jak dotąd zawiodła pod względem aspektów tradycyjnego pieniądza. Nie jest to środek tezauryzacji, ponieważ jest na całej mapie. Nikt nie używa go jako środka wymiany.

– mówił.

Na początku tego miesiąca Bank Anglii wydał dokument roboczy, w którym przedstawiono różne scenariusze możliwych zagrożeń finansowych i niestabilności związanych z korzystaniem z CBDC. W raporcie stwierdzono, że w opisanych scenariuszach nie było powodu, aby sądzić, że przyjęcie CBDC wpłynie negatywnie na prywatne kredyty lub zapewnienie pełnej płynności gospodarki.

W 350. rocznicę Riksbanku, Carney podkreślił, że „przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” banków centralnych były i są uzależnione od utrzymania publicznego zaufania do systemu finansowego. Dodał, że od czasu Brexitu Bank Anglii dokonał przeglądu swojego systemu finansowego, co uczyniło go bardziej odpornym na wstrząsy, takie jak te, które powstają wskutek ryzykownych decyzji takich jak Brexit.

Inne banki centralne w Europie również rozważają przyjęcie CBDC. Na początku tego miesiąca norweski bank centralny Norges Bank wydał dokument roboczy, w którym rozpatruje stworzenie CBDC jako uzupełnienia gotówki, aby „zapewnić zaufanie do pieniędzy i systemu monetarnego”. Wspomniany wcześniej Riksbank również rozważa wykorzystanie e-korony jako że używanie banknotów i monet w Szwecji staje się coraz rzadsze.

Czeski dostawca gazu przyjmuje kryptowaluty:

Czeska firma energetyczna Pražská plynárenská planuje crowdfunding projektów energetycznych w Pradze i jej okolicach za pomocą kryptowalut, podaje lokalny serwis informacyjny Hospodářské noviny.

Przedsiębiorstwo gazowe chce stworzyć nową platformę inwestycyjną w zakresie zielonych i gazowych projektów w kraju, umożliwiając zainteresowanym stronom wniesienie wkładu zarówno w koronach czeskich, jak i w walutach cyfrowych. Oprócz umożliwienia crowdfundingu kryptowalutowego, firma przyjmie także waluty cyfrowe jako formę płatności za swoje usługi.

Pavel Janeček, prezes zarządu Pražská plynárenská, stwierdził, że inicjatywa firmy jest sposobem na przyciągnięcie młodszego pokolenia klientów:

Staramy się dotrzeć do młodych klientów […], nie chcemy być postrzegani jako stare, dysfunkcyjne ćmy.

– powiedział.

Według Janečka, firma będzie miała działającą bramkę płatniczą już w czerwcu. Waluty cyfrowe, które będą wykorzystywane do płatności, zostaną automatycznie zamienione na walutę fiducjarną. Janeček powiedział: „… nie będziemy spekulować na temat rozwoju kryptowalut. Ale jeśli ktoś chce zapłacić alternatywą, to chcemy to umożliwić. 

Pražská plynárenská, z której usług korzysta ponad 42.000 konsumentów, jest podobno jedyną czeską firmą w branży, która akceptuje kryptowaluty za świadczone usługi.

Ogłoszenie pojawia się wkrótce po tym, jak firma odnotowała rekordowe zyski. Częściowo dzięki ciężkiej zimie zysk netto wzrósł o 30 mln koron, a sprzedaż wyniosła prawie 12 mld koron (544 mln dolarów). Firma na ten rok prognozuje wyższe obroty i większą liczbę klientów ale oczekuje, że ogólna rentowność będzie niższa.

W sierpniu ubiegłego roku Narodowy Bank Czech stwierdził, że kryptowaluty takie jak Bitcoin nie stanowią zagrożenia dla konwencjonalnego systemu bankowego. Oświadczenie wydane przez bank zatytułowane „Nie bój się Bitcoina”, argumentuje, że waluty fiducjarne w dalszym ciągu są bardziej odpowiednie do handlu.

Największy dostawca diamentowych biżuterii na świecie korzysta z Blockchainu:

De Beers Group ogłosiła, że największy na świecie dostawca diamentowych biżuterii dołączył do ich Blockchainowej platformy dostaw diamentów Tracr. Signet Jewellers dołączył do projektu, którego celem jest zapewnienie przejrzystości branży, a także zwiększenie zaufania konsumentów.

Signet dołączy do platformy Tracr w jej wersji pilotażowej, która zgodnie z komunikatem prasowym pozwoli na wykonanie „cyfrowego łącznika” sięgającego od produkcji diamentów do lokalizacji sprzedaży detalicznej. Strony zapewnią, że platforma odpowiada potrzebom producentów i detalistów, początkowo koncentrując się na śledzeniu biżuterii diamentowej.

Tracr tworzy cyfrowy certyfikat dla każdego diamentu, który zostanie zarejestrowany na platformie i zawiera kluczowe atrybuty i transakcje. Dzięki temu konsumenci będą mogli sprawdzić, czy kupowane przez nich diamenty są naturalne i wolne od konfliktów.

[…] Tracr koncentruje się na wykorzystaniu zalet technologii Blockchain do pełnego łańcucha wartości diamentów – zapewniając klientom, handel ze zwiększoną wydajnością i niższymi kosztami […].

– powiedział Bruce Cleaver, dyrektor generalny De Beers Group. 

Signet Jewellers ma siedzibę w Ohio i działa na rynkach kanadyjskim, amerykańskim i brytyjskim, gdzie zajmuje pozycję numer jeden wśród sprzedawców diamentów. W 2017 roku zarobił ponad 3.8 mld dolarów na sprzedaży biżuterii diamentowej. Według ich sprawozdania rocznego na rok 2018, Signet Jewelers ma 7 procentowy udział w amerykańskim rynku biżuterii.

Na początku tego miesiąca Cointelegraph poinformował, że De Beers, za pomocą technologii Blockchain, śledzi 100 wartościowych diamentów od kopalni do sprzedawcy. Miał to być „pierwszy raz, kiedy podróż diamentu została cyfrowo śledzona od kopalni, aż do miejsca sprzedaży detalicznej”. De Beers powiedział, że platforma Tracr ma ruszyć jeszcze w tym roku i będzie dostępna dla całego przemysłu diamentowego.

Wczoraj dwaj czołowi gracze branży diamentowej, KGK Diamonds i Alrosa, zgodzili się pracować z Blockchainowym startupem D1 Mint Limited, aby tokenizować diamenty. Uważa się, że innowacja Blockchain może zmienić przemysł klejnotów, czyniąc naturalne diamenty klasą aktywów inwestycyjnych o szerszym spektrum dla różnych grup inwestorów, napędzając większy popyt.

• XVII-wieczna rezydencja włoska licytowana na Blockchainowej aukcji:

Pośrednik w obrocie nieruchomościami Hilton & Hyland podjął współpracę ze startupem Blockbainowym Propy, aby sprzedać Palazzetto w Palazzo Albertoni Spinola, rezydencję zbudowaną w latach 1580-1616.

Dziedzictwo UNESCO zostało zaprojektowane przez architekta Giacomo Della Porta na początku XVII wieku i obecnie jest wyceniane na 42 mln dolarów. Zainteresowane strony mogą licytować do 28. czerwca, korzystając z pieniędzy fiducjarnych lub kryptowalut, mówi dyrektor generalny Propy, Natalia Karayaneva.

Karayaneva twierdzi, że aukcja jest wyjątkową okazją do zarejestrowania sprzedaży historycznego budynku na Blockchainie, mając na uwadze fakt, że zastosowania technologii Blockchain na rynku nieruchomości wciąż znajdują się we wczesnej fazie.

To nie jest test transferu o wartości kilku dolarów, lub wątpliwych cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich – ale wielomilionowy kontrakt, w którym brak przejrzystości może skutkować znacznie gorszym interesem dla inwestora lub sprzedawcy.

– dodała.

Ma nadzieję, że w przyszłości więcej transakcji na rynku nieruchomości zostanie zarejestrowanych na Blockchainach. Zauważyła, że bezpieczeństwo i niezmienny zapis technologii mogą upewnić kupujących, że nie ich funduszom nic nie grozi. Uważa również, że technologia Blockchain może sprawić, iż proces nabywania budynków będzie bardziej wydajny dzięki automatyzacji transakcji dotyczących nieruchomości, co zmniejszy wymagane opłaty i da właścicielom domów sposób na udowodnienie ich praw własności.

Proces kupowania nieruchomości w dzisiejszych czasach jest nieprzejrzysty i niezabezpieczony nawet w USA. Mechanizm licytacji oferujący oferty na ślepo jest bardzo podatny na manipulacje, dlatego ważne jest zautomatyzowanie nie tylko płatności i aktów własności … ale także aukcji i mechanizmów oferujących.

– powiedziała Karayaneva.

Spokojny dzień na giełdach:

Po upływie doby, na giełdach nie widzimy znacznych zmian. Z top 10 wg. coinmarketcap, większa część tokenów notuje wzrosty, jednak najczęściej nie przekraczają one 2%. Są to m.in. Bitcoin, ze wzrostem na poziomie 0,6%, Ethereum 1%, Ripple, 1,9%, oraz Bitcoin Cash 1,11%. Wyjątkami są EOS i TRON, ze wzrostami na poziomie kolejno o 3,9% i 4,5%.

Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 3 mld dolarów i wynosi obecnie 337 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com., coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

 

 

 

 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button