#515 Newsy z dnia 16.12.2018
Z niedzielnych wydarzeń: Kryzys Bitcoina i możliwe drogi na 2019 rok; Co piąty badany uważa Fintech za zagrożenie systemowe; Drobne wzrosty na giełdach.
• Kryzys Bitcoina i możliwe drogi na 2019 rok:
Bitcoin i inne kryptowaluty nie przeżywają jedynej bańki w tym roku. Internetowe giganty – Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google, razem straciły ponad 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej z ich najwyższych notowań, co oznacza jeszcze większą stratę wartości dolara niż wszystkie kryptowaluty razem wzięte w 2018 roku.
Zarówno Wall Street, jak i inwestorzy detaliczni zaczęli kupować w wysoko ryzykownym kasynowym świecie krypto i ICO, które pod koniec 2017 roku podniosły ceny krypto do rekordowych poziomów.
W tym czasie nowo rozpoczęte kontrakty typu Bitcoin, oznaczały wejście BTC do głównego nurtu finansów, podnosząc jego cenę za jednostkę na nowy poziom. Dzisiaj cena Bitcoina wynosi 3275 dolarów, a więc spadła o ok. 85% z rekordowego poziomu prawie 20.000 dolarów.
Niestety, zarówno dla akcji, jak i kryptowalut, David Lafferty – główny strateg ds. Rynku w Natixis Advisors – nie widzi nadziei na najbliższy okres, ponieważ polityka Banku Centralnego wstrząsnęła wieloma inwestorami:
Zaostrzenie Fedu zaczyna docierać tam, gdzie zaczyna boleć. PKB powinien spowolnić w 2019 roku, co doprowadzi do naturalnego obniżenia wzrostu zysków.
Były inwestor i analityk rynku Wall Street, Max Keizer, ostatnio powiedział, że Bitcoin został zaprojektowany tak, aby prosperować w czasach zawirowań gospodarczych. Wyjaśnił:
Przyjęcie Bitcoina zawsze było spowodowane bankructwami banków, ratunkami, poręczeniem za kaucją i politycznymi niepokojami. Problem jedynie jest taki, że Bitcoin ma konkurenta – dolara amerykańskiego, którego wartość rośnie.
W kontekście makroekonomicznym, znany badacz Tom Lee, uważa, że to niewypały ICO są przyczyną niższej ceny. Dlatego korekta rynkowa może okazać się zdrowa dla Bitcoina, najbezpieczniejszego Blockchainu na świecie, ponieważ nierentowne biznesy i projekty o niskiej jakości, odejdą, a byki powrócą na rynek BTC.
• Co piąty badany uważa Fintech za zagrożenie systemowe:
Według ankiety przeprowadzonej przez United States Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), Fintech jest uważany za „systemowe ryzyko” dla szerszej gospodarki. 20% respondentów na tak zwany „barometr ryzyka systemowego DTCC” zidentyfikowało fintech wśród zagrożeń systemowych dla globalnej gospodarki w 2019 roku. Wyniki w zeszłym roku wzrosły z 15%.
Stephen Scharf, dyrektor zarządzający DTCC i dyrektor ds. bezpieczeństwa, oświadczył, że zwiększone obawy związane z fintech pokazują rosnącą świadomość potencjalnego ryzyka i podkreślają potrzebę oceny zarówno ryzyka, jak i korzyści związanych z inicjatywami fintech. Następnie wyjaśnił:
Ponieważ branża nadal przyjmuje innowacje fintech, takie jak Blockchain, AI i rozwiązania chmurowe, musimy zapewnić, że te innowacje nie zagrażają bezpieczeństwu obecnego rynku finansowego.
Liczby w tradycyjnym finansowaniu często okazują się nieufne wobec kryptowalut i technologii, która je kryje – Blockchain. W połowie listopada, dyrektor Europejskiego Banku Centralnego (EBC) określił Bitcoina jako „zły zaszczep z kryzysu finansowego (2008 – przyp. red.)”.
W tym miesiącu Andreas Utermann, dyrektor generalny firmy Allianz zajmującej się zarządzaniem inwestycyjnym, oświadczył, że aktywa kryptograficzne powinny zostać „wyjęte spod prawa” podczas panelu w Londynie. Na tym samym panelu Andrew Bailey, szef Urzędu Kontroli Finansowej Zjednoczonego Królestwa (FCA) argumentował, że aktywa kryptograficzne nie mają „wartości wewnętrznej”.
• Drobne wzrosty na giełdach:
Bessa trwa i niewielkie ruchy w górę oczywiście wiosny nie czynią. Za oknem zima, na giełdach zima. Ale trochę pozytywu, dlaczego nie? Tak więc w końcu bez spadków – o 4 mld dolarów wzrosła przez ostatnie 24 godziny kapitalizacja rynkowa. Na ten moment wynosi zatem 104 mld dolarów. Największe kryptowaluty, a więc Bitcoin, Ripple i Ethereum, odnotowały wzrost kolejno o 2,1%, 2,4% i 4%. Wśród czołowych 30. coinów, wysokie wzrosty doświadczyły Litecoin – o 11,5% oraz Bitcoin SV – o 17,4%.
źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.