News

#560 Newsy z dnia 30.01.2019

Ze środowych wydarzeń: Gemini przechodzi ścisły przegląd zabezpieczeń; Raport strat wywołanych oszustwami; Singapurski regulator ostrzega przed fałszywymi informacjami; Fujitsu kończy testy nowego systemu Blockchan; XRP szybuje w górę.

Gemini przechodzi ścisły przegląd zabezpieczeń:

Zgodnie z opublikowanym wpisem na blogu, giełda kryptograficzna Gemini, założona przez braci Camerona i Tylera Winklevoss, zakończyła przegląd zgodności zabezpieczeń SOC 2 typu 1.

Organizacja, która przechodzi kontrolę SOC 2 (Service Organisation Control) ma na celu upewnienie się, że spełnia kryteria usług określonych przez AICPA (American Institute of Certified Public Accountants). Kryteria te dotyczą standardów poufności, bezpieczeństwa, prywatności, integralności przetwarzania i dostępności.

Według ogłoszenia Gemini jest pierwszą firmą w branży kryptowalut, która poddała się takiemu audytowi. Audyt przeprowadziła firma audytorska „Wielkiej Czwórki” Deloitte, która dokonała przeglądu aplikacji Gemini, infrastruktury, bazy danych klientów i systemów przechowywania kryptowalut, które zawierają klucze do portfelów online i offline Gemini.

Gemini zauważyła również, że oprócz testu SOC 2 typu 1, podda się przeglądowi SOC typu 2 w celu dalszego zapewnienia zgodności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Ten dodatkowy poziom pewności potwierdzi skuteczność naszych kontroli wewnętrznych.

– dodała giełda.

Na początku tego miesiąca Gemini rozpoczęła nową kampanię reklamową wzywającą do lepszej regulacji przestrzeni kryptograficznej. Plakaty na taksówkach i w nowojorskim metrze zawierały slogany takie jak „Krypto potrzebuje zasad”, podczas gdy inne stwierdzały, że „pieniądze mają przyszłość” i reklamowały Gemini jako „krypto bez chaosu”. Szef marketingu w firmie Gemini, Chris Roan, powiedział:

Wierzymy, że inwestorzy wchodzący w kryptowaluty zasługują na taką samą ochronę jak inwestorzy na bardziej tradycyjnych rynkach, stosując te same standardy, praktyki, przepisy i protokoły zgodności.

Raport strat wywołanych oszustwami: 

Według danych opublikowanych przez firmę CipherTrace w ubiegłym roku uzyskano około 1.7 miliarda dolarów w kryptowalutach za pomocą nielegalnych środków.

Z tego 1.7 miliarda dolarów, ponad 950 milionów dolarów zostało skradzionych z giełd kryptograficznych, co stanowi 3.6-krotny wzrost w stosunku do 2017 r. Z drugiej strony, w 2018 r. utracono co najmniej 725 mln dolarów w oszustwach takich jak schematy ponzi, exit scamy, i oszukańcze ICO.

CipherTrace wymienił również to, co firma uważa za czołową dziesiątkę zagrożeń kryptowalutowych. Na pierwszym miejscu widniej SIM swapping, który jest rodzajem kradzieży tożsamości polegającej na przejęciu kontroli nad numerem telefonu ofiary, zwykle w celu uzyskania dostępu do kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Inne wymieniane główne zagrożenia obejmują krypto dusting polegający na wysyłaniu splamionej kryptowaluty na ogromne ilości adresów oraz uchylaniu się od międzynarodowych sankcji za pomocą krypto promowanych przez takie kraje jak Wenezuela i Iran.

Badanie ostrzega przed zdecentralizowanymi stablecoinami – które mogą być anonimowe – wymuszeniami online i szantażami, oraz wykradającymi kryptowaluty ransomware, które nie tylko uniemożliwiają dostęp do danych użytkownika, ale także kradną prywatne klucze portfela.

Singapurski regulator ostrzega przed fałszywymi informacjami:

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, Władze Monetarne Singapuru (eng. Monetary Authority of Singapore – MAS) ostrzegły społeczeństwo przed domniemanym oszustwem twierdzącym, że kryptowaluty zostały oficjalnie przyjęte przez rząd.

MAS, który jest zarówno bankiem centralnym Singapuru, jak i krajowym regulatorem finansowym, pisze, że oszukańczy projekt jest rozpowszechniany za pośrednictwem stron internetowych, które oferują inwestycje w kryptografię za pomocą fałszywych twierdzeń przypisywanych rządowi.

Oszukańcze strony internetowe podobno twierdzą, że Singapur przyjmuje kryptowalutę jako oficjalną monetę i proszą użytkowników o podanie danych osobowych i finansowych, aby kupić kryptowaluty na zasadzie wyłączności.

Oprócz zgłaszania nowego oszustwa kryptograficznego, MAS ponownie ostrzega społeczeństwo w oświadczeniu o znanych problemach z inwestowaniem w kryptowaluty lub tokeny cyfrowe, podkreślając, że takie inwestycje wiążą się z wysokim ryzykiem.

Ponadto organ odpowiedzialny za kwestie kryptograficzne wskazał wiele zaleceń opublikowanych od 2017 r., W tym najnowsze opublikowane w grudniu 2018 r.

W zeszłym tygodniu MAS zakazał lokalnemu projektowi ICO przeprowadzenie w Singapurze Security Token Offering (STO), stwierdzając, że wszystkie STO muszą przestrzegać przepisów krajowych dotyczących papierów wartościowych i muszą zarejestrować się w MAS.

Fujitsu kończy testy nowego systemu Blockchan:

Według opublikowanego komunikatu prasowego, japońska firma informatyczna Fujitsu zakończyła sukcesem testy rozwiązania opartego na Blockchain, które ma na celu wyeliminowanie nieefektywności w zarządzaniu nadwyżkami energii elektrycznej.

Firma Fujitsu, która nawiązała współpracę z lokalną firmą ENERES zajmującą się dystrybucją energii, wykorzystała technologię Blockchain, aby podnieść wskaźnik sukcesu dzielenia energii, który jest administrowany w procesie znanym jako Demand Response (DR).

Porozumienie między przedsiębiorstwami i konsumentami, DR, ma na celu przewidywanie okresów szczytowego zapotrzebowania energii aby zapewnić, że nadwyżka mocy jest dostępna dla tych, którzy jej potrzebują. Fujitsu twierdzi, iż obecna technologia sprawia, że DR jest nieefektywnym mechanizmem – coś co Blockchain wyraźnie może poprawić.

Fujitsu opracowała system, w którym konsumenci energii elektrycznej będą mogli efektywnie wymieniać między sobą nadwyżki energii elektrycznej, które wytworzyli dzięki własnej produkcji lub oszczędności. […] Rezultatem było zwiększenie wskaźnika sukcesu DR o około 40%.

– czytamy w komunikacie prasowym.

Firma ma nadzieję, że większa efektywność zainspiruje więcej konsumentów do zapisania się na DR.

XRP szybuje w górę:

Na giełdach dominuje kolor zielony – prawie wszystkie największe kryptowaluty notuję wzrosty, jednak dwie wyróżniają się na tle pozostałych. Są to XRP i Bitcoin Cash, które notują wzrost kolejno o 9,9% i 6%. Wartość Bitcoina wynosi obecnie prawie 3.490 dolarów, co stanowi wzrost w stosunku do ostatniej doby o 1,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3 mld dolarów i wynosi obecnie 116 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 17.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button