News

Bitcoin ETF: SEC kolejny raz odrzuca wniosek VanEck

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła wczoraj wniosek VanEck o utworzenie spotowego produktu giełdowego Bitcoin (ETP), poinformował Reuters. 

SEC zasadniczo odrzuciła zmianę, która pozwoliłaby firmie ustanowić zaufanie do Bitcoina. 

Komisarze Mark Uyeda i Hester Peirce natychmiast wydali oświadczenie, w którym skrytykowali decyzję Komisji o niezatwierdzeniu notowania i handlu produktem VanEck. 

SEC wyraziła opinię, że ponieważ nie ma podstawowego rynku regulowanego, VanEck nie ma kompleksowej umowy o podziale nadzoru z rynkiem regulowanym o znacznej wielkości, związanym z bitcoinem spot. 

Według komisarzy, SEC nie wymagała wcześniej żadnego połączenia między rynkami spot i futures dla innych ETP opartych na towarach. 

Jest również jasne, że Komisja stosuje wyjątkowo uciążliwą definicję słowa „znaczącego” w swoich analizach zgłoszeń Bitcoin ETP typu spot.

– czytamy w liście.  

Dodali, że SEC jest prawnie zobowiązana do wyjaśnienia zmian w swojej polityce zatwierdzania ETP opartych na towarach. 

VanEck ma produkt finansowy powiązany z kontraktami futures na Bitcoin. W 2017 roku firma zaczęła zabiegać o zatwierdzenie produktu. SEC miesiącami zwlekała z podjęciem decyzji w sprawie obecnego, trzeciego już wniosku spółki o spot ETP.

SEC wymaga dodatkowych danych

Jednak to nie pierwszy raz, kiedy SEC odrzuciła propozycje dotyczące Bitcoin spot ETP. 

Kiedy Cboe BZX Exchange złożyło wniosek do SEC w zeszłym miesiącu o notowanie Wise Origin Bitcoin Trust, prośba została odrzucona. Następnie organ regulacyjny wystosował pismo, w którym przedstawił powody odrzucenia wniosku. 

Giełda nie wywiązała się z obowiązku wykazania, że fundusz ma na celu zapobieganie oszustwom i manipulacjom oraz ochronę inwestorów i interesu publicznego, zgodnie z pismem. 

Nie było żadnych danych ani analiz na poparcie twierdzenia, że arbitraż między platformami Bitcoin pomaga w utrzymaniu wyrównania światowych cen BTC względem siebie, zapobiegając w ten sposób manipulacjom i eliminując wszelkie różnice w cenach na różnych rynkach. 

Ponieważ władze zaczynają głębiej kontrolować rynek kryptograficzny, nie szybko kryptowalutowe spotowe EFT zostaną wprowadzone do obrotu.

źródło: ambcrypto.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button