News

Cena złota mocno w górę dzięki osłabieniu dolara

W piątek rano, 4 grudnia br., ceny złota oscylowały w okolicach 1844 dolarów za uncję.

Od początku 2020 roku cena złota wzrosła o ponad 21%. Warto w tym miejscu przypomnieć, że maksymalna wartość kruszcu miała miejsce w sierpniu br. i wynosiła 2075 dolara za uncję.

Niewątpliwie największy wpływ na cenę złota ma obecnie osłabienie dolara. Jak się okazuje, nawet informacje o wdrożeniu szczepień zapobiegających zarażeniu koronawirusem w Wielkiej Brytanii nie miały wpływu na notowania złota. Tymczasem do uruchomienia własnego programu szczepień ochronnych szykują się już Stany Zjednoczone. Dwóch czołowych amerykańskich urzędników ds. zdrowia zapowiedziało już, że masowe szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w USA przed końcem bieżącego roku. Jaki wpływ będzie miała ta wiadomość na notowania złota – przekonamy się już niebawem.

Tymczasem wdrożenie pakietu stymulacji fiskalnej w USA wciąż stoi pod znakiem zapytania. Jednocześnie sygnały o zbliżającym się ożywieniu globalnego wzrostu gospodarczego podniosły wycenę metali używanych masowo w przemyśle. Jeszcze na początku sesji, która odbyła się 1 grudnia, cena złota oscylowała w okolicach 1780 dolarów za uncję. Teraz zaś wynosi 1844 dolarów za uncję. „Poprawiający się globalny impuls wzrostu prawdopodobnie będzie utrudniał wzrosty na rynku złota” – napisali analitycy z australijsko-nowozelandzkiej Banking Group Ltd. w odpowiedzi na pytania, które przygotował zespół Bloomberga.

Jedno jest pewne – po kilkumiesięcznej przecenie inwestorzy znów zaczynają doceniać złoto. Póki co perspektywy dotyczące tego kruszcu pozostają pozytywne. a stratedzy w ANZ Banku utrzymują 12-miesięczny cel na poziomie 2100 dolarów. Tymczasem eksperci z Citibanku wskazują na poziom 1700 dolarów jako kluczowe wsparcie dla złota. Warto też podkreślić, że indeks chińskiego sektora produkcyjnego wzrósł do najwyższego poziomu od trzech lat – tamtejszy rząd wspiera konsumpcję krajową, kładąc duży nacisk na sprzedaż samochodów i sprzętu AGD. Jednocześnie wszyscy liczą na to, że ​​stale przyspieszające chińskie ożywienie gospodarcze nie będzie jedynym motorem popytu na złoto i pozostałe metale.

Szukam złota inwestycyjnego lub srebra? Sprawdź ofertę FlyingAtom Gold!

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button