News

EBC pozostaje krytyczny wobec Bitcoina

Europejski Bank Centralny (EBC) ponownie podkreśla swoje stanowisko anty-krypto pomimo optymizmu na rynku. Instytucji nie przekonują ostatnie zatwierdzenia Bitcoinowych ETF-ów przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Dnia 22 lutego Ulrich Bindseil, Dyrektor Generalny Działu Infrastruktury Rynku i Płatności EBC, oraz Jürgen Schaaf, doradca tego samego działu, opublikowali wpis na oficjalnym blogu EBC. Nagłówek wpisu mówi sam za siebie: „Zatwierdzenie ETF-ów dla Bitcoina – nowe szaty nagiego króla”.

Autorzy nie zgadzają się z twierdzeniem, że zatwierdzenie Bitcoinowych ETF-ów w USA potwierdza, że inwestycje w BTC są bezpieczne, a poprzednia hossa była „dowodem niepowstrzymanego triumfu”. Wartość godziwa Bitcoina nadal wynosi zero, stwierdzają bankierzy:

Dla społeczeństwa odnowiony cykl hossy i bessy Bitcoina to ponury obraz. I straty kolateralne będą ogromne, włączając w to szkody środowiskowe oraz ostateczną redystrybucję bogactwa kosztem mniej wykształconych.

Bindseil i Schaaf powołują się na swój wpis z 2022 r. na tym samym blogu, argumentując, że Bitcoin nie spełnił swojej pierwotnej obietnicy stania się globalną zdecentralizowaną cyfrową walutą. Według nich, Bitcoin jest także nieodpowiedni jako inwestycja, ponieważ nie generuje żadnych przepływów pieniężnych ani dywidend, nie może być wykorzystywany produktywnie i nie oferuje żadnych korzyści społecznych ani subiektywnej wartości opartej na wyjątkowych zdolnościach.

Kierownictwo EBC zgadza się, że oczekiwanie na zatwierdzenie ETF-ów podniosło cenę Bitcoina, ale uważają, że może to okazać się „przelotne”:

W spekulacyjnej bańce nie ma „dowodu ceny”. Zamiast tego, reflacja spekulacyjnej bańki pokazuje skuteczność lobbystów Bitcoina.

Tekst kończy się stwierdzeniem, że praca EBC nad kontrolą Bitcoina nie została jeszcze zakończona. Władze powinny być czujne i chronić społeczeństwo przed praniem pieniędzy, cyberprzestępczością, finansowymi stratami dla mniej wykształconych oraz rozległymi szkodami środowiskowymi, stwierdzają.

Dnia 19 lutego, w innym artykule, kierownictwo EBC, w tym członek zarządu Piero Cipollone, przedstawiło kontrargumenty wobec twierdzeń, że wprowadzenie cyfrowego euro może spowodować ostry kryzys bankowy na skalę całej gospodarki, oraz że banki ryzykują utratę depozytów jako źródła refinansowania w długoterminowej perspektywie.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button