News

Wpływ amerykańskiej CBDC na dolara: Analiza ekspertów Fed

Niedawno Rada Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych opublikowała artykuł badawczy, w którym podkreśla zalety i wady opracowania i emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w celu dorównania nieokreślonym zagranicznym potęgom.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Jerome Powell, już w 2021 r. stwierdził, że opracowanie amerykańskiej CBDC jest dla rządu „bardzo wysokim priorytetem”.

CBDC to cyfrowe waluty kontrolowane przez rząd, który je emituje. Zwolennicy argumentują, że emisja amerykańskiej CBDC umocni pozycję dolara jako de facto międzynarodowej waluty.

Z kolei przeciwnicy twierdzą, że CBDC otworzy drzwi dla centralizacji, naruszenia prywatności i możliwości zamrożenia aktywów przez władze amerykańskie w dowolnym momencie.

W ostatnim artykule Fedu, para starszych analityków ekonomicznych przeanalizowała potencjalne konsekwencje wprowadzenia amerykańskiej CBDC dla dolara i jego roli w międzynarodowych płatnościach.

Ponad 90% banków centralnych bada CBDC. […] Fed także bada konsekwencje wprowadzenia CBDC oraz możliwości związane z jej wprowadzeniem.

– czytamy.

Badacze wydają się skupiać większość swoich obaw na tym, czy dolar może konkurować z zagranicznymi CBDC, jeśli Stany Zjednoczone nie wydadzą własnej.

Według artykułu, istnieje niewiele obaw, że pozycja dolara jako „jednostki rachunkowej” lub „składnika wartości” zostanie dotknięta pojawieniem się „dużej i stabilnej zagranicznej CBDC” poza jurysdykcją USA.

Jednak badacze kontynuują, zauważając, że dolar może stracić na znaczeniu jako globalna waluta do międzynarodowych transakcji:

W zależności od cech projektowych innych CBDC, istnieje pewne ryzyko utraty roli dolara jako środka wymiany, jeśli amerykańska CBDC nie zostanie wprowadzona lub będzie miała mało atrakcyjne cechy projektowe.

CBDC były przedmiotem kontrowersji wśród wielu amerykańskich polityków. Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2024 r. i były prezydent Donald Trump przysiągł, że jeśli zostanie wybrany, pokona wszelkie środki mające na celu wprowadzenie CBDC podczas swojej kadencji.

Tymczasem grupa pięciu senatorów z USA niedawno zaproponowała ustawę, która efektywnie zakazałaby CBDC w kraju. Ankieta przeprowadzona w maju 2023 r. pokazała, że tylko 16% ankietowanych w USA popierałoby CBDC.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button