News

Elon Musk uruchamia chatbota AI konkurującego z ChatGPT

Elon Musk i jego firma zajmująca się sztuczną inteligencją, xAI, wypuścili na rynek „Grok” – chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który jak twierdzą, ma przewyższać pierwszą wersję ChatGPT stworzoną przez OpenAI w wielu testach akademickich.

Motywacją do stworzenia Groka jest chęć stworzenia narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które będą wspierać ludzkość w badaniach i innowacjach, jak wyjaśnili Musk i xAI w wpisie na platformie X z 5 listopada.

Musk i zespół xAI twierdzą, że „unikalną i fundamentalną zaletą” Groka jest to, że ma on w czasie rzeczywistym dostęp do wiedzy o świecie dzięki platformie X.

Będzie również odpowiadać na trudne pytania, które są odrzucane przez większość innych systemów sztucznej inteligencji. Grok jest zaprojektowany, aby odpowiadać na pytania z nutką dowcipu i ma lekką nutkę buntowniczości, więc proszę, nie używajcie go, jeśli nie lubicie humoru!

– powiedzieli Musk i xAI

Silnik napędzający Groka – Grok-1 – został poddany ocenie w kilku testach akademickich z matematyki i programowania, wypadając lepiej niż ChatGPT-3.5 we wszystkich testach, według udostępnionych przez xAI danych.

Jednakże nie prześcignął najbardziej zaawansowanej wersji OpenAI, GPT-4, w żadnym z testów.

Jest on wyprzedzany jedynie przez modele, które zostały przeszkolone na znacznie większej ilości danych szkoleniowych i zasobach obliczeniowych, takich jak GPT-4. To pokazuje szybki postęp, jaki osiągamy w xAI w szkoleniu dużych modeli językowych z wyjątkową efektywnością.

– stwierdził Musk.

Startup AI zaznaczył, że Grok będzie dostępny w planie X Premium Plus za 16 dolarów miesięcznie. Jednak obecnie oferowany jest jedynie ograniczonej liczbie użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Grok nadal jest „bardzo wczesnym produktem beta”, który ma szybko ewoluować z tygodnia na tydzień, zaznaczyło xAI.

Zespół xAI oświadczył, że z czasem wprowadzą więcej środków bezpieczeństwa, aby zapewnić, że Grok nie będzie używany do złych celów.

Wierzymy, że sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał do przynoszenia znaczącej wartości naukowej i ekonomicznej społeczeństwu, więc będziemy pracować nad opracowaniem niezawodnych zabezpieczeń przed katastrofalnymi formami nadużyć.

– czytamy.

Wprowadzenie Groka przez startup AI miało miejsce osiem miesięcy po założeniu firmy przez Muska w marcu.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button