News

Google inwestuje kolejne 2 miliardy dolarów w firmę Anthropic

Jak wynika z nowych informacji, Google podwoił swoje inwestycje w sztuczną inteligencję, inwestując kolejne 2 mld dolarów w startup Anthropic. 

Zgodnie z danymi The Wall Street Journal, Google zainwestował na początku roku 500 mln dolarów w firmę Anthropic, rywala OpenAI. Pozostałe 1.5 mld dolarów przekazano w ostatnich dniach. 

Kilka miesięcy temu Google Cloud zawarło także wieloletnią umowę z ww firmą o wartości ponad 3 mld dolarów, ujawnił The WSJ, powołując się na osobę zaznajomioną z tą sprawą. 

Wiadomość ta pojawia się po ogromnej inwestycji Amazona w Anthropic o wartości 4 mld dolarów we wrześniu. 

Firma zajmująca się AI wykorzystuje większość tych inwestycji do szkolenia swoich systemów sztucznej inteligencji, takich jak asystent AI Claude. Pokłada się nadzieję, że uda się osiągnąć kolejny duży przełom w branży sztucznej inteligencji. 

Po drugiej stronie barykady znajduje się OpenAI, które od 2019 roku otrzymało od samego Microsoftu ponad 13 mld dolarów finansowania i nadal tworzy bardziej zaawansowane wersje własnego chatbota AI, ChatGPT. Popularny chatbot zgromadził ponad 100 milionów użytkowników w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od uruchomienia w listopadzie 2022 roku. Przyciągnęło to uwagę wielu firm venture capital na całym świecie chcących zainwestować w tę przestrzeń. 

Współzałożyciele Anthropic, rodzeństwo Dario i Daniela Amodei, pracowali wcześniej w OpenAI, ale odeszli w 2021 roku w wyniku konfliktów z CEO OpenAI Samem Altmanem w sprawie konsekwencji dla bezpieczeństwa związanych z budowaniem systemów AI. 

Przed Google i Amazonem spółka Anthropic była finansowana głównie przez byłego dyrektora generalnego FTX Sama Bankmana-Frieda, który zainwestował około 530 mln dolarów w kwietniu 2022, czyli około siedem miesięcy przed upadkiem FTX. 

Gwałtowny wzrost wartości Anthropic został uznany za pozytywny sygnał dla wierzycieli FTX. Wierzą oni, że otrzymają pełną rekompensatę w wyniku upadłości FTX.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button