News

ESMA: DeFi wiąże się z ryzykiem, ale także z korzyściami

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, organ nadzoru rynków finansowych Unii Europejskiej, opublikował artykuł na temat zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zagrożeń, jakie stwarza ono dla rynku UE.  

W 22-stronicowym raporcie ESMA chwali obiecane korzyści DeFi, takie jak większa integracja finansowa, rozwój innowacyjnych produktów finansowych oraz zwiększenie szybkości, bezpieczeństwa i kosztów transakcji finansowych. 

Jednak w artykule podkreślono również „znaczące ryzyko” związane z DeFi. Według ESMA pierwszym z nich jest ryzyko płynności związane z wysoce spekulacyjnym i zmiennym charakterem wielu aktywów kryptograficznych. Organ porównuje 30-dniową zmienność Bitcoina i Ethereum z indeksem Euro Stoxx 50, przy czym kryptowaluty są średnio 3,6 i 4,7 razy wyższe od indeksu giełdowego. 

ESMA nie wierzy, że DeFi potrafi uniknąć ryzyka kontrahenta, nawet jeśli teoretycznie powinno ono być niższe lub w ogóle nie występować ze względu na inteligentne kontrakty. Kontrakty te nie są jednak odporne na błędy i wady. 

Według ESMA, DeFi jest szczególnie podatne na oszustwa i nielegalne działania, ponieważ brakuje mu protokołów KYC. Innym ważnym źródłem ryzyka dla użytkowników zdecentalizowanych finansów, jest brak możliwej do zidentyfikowania strony odpowiedzialnej oraz brak mechanizmu odwoławczego. 

Jednak obecnie DeFi i kryptowaluty ogólnie rzecz biorąc nie stanowią „znaczącego ryzyka” dla stabilności finansowej, stwierdza raport. Dzieje się tak ze względu na ich stosunkowo niewielki rozmiar i ograniczone powiązania między kryptowalutami a tradycyjnymi rynkami finansowymi. 

ESMA zwróciła szczególną uwagę na rynek kryptowalut, publikując 5 października swój drugi dokument konsultacyjny na temat przepisów dotyczących rynków krypto. W 307-stronicowym dokumencie organ regulacyjny zasugerował zezwolenie dostawcom aktywów kryptograficznych na przechowywanie danych transakcyjnych w „formacie, który uznają za najbardziej odpowiedni”. Uwarunkowano to jednak w sytuacji, jeżeli będą w stanie przekonwertować go na określony format, jeżeli władze o to poproszą.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button