News

Europejska organizacja handlowa ostrzega przed wykluczeniem DeFi z MiCA

Stowarzyszenie Rynków Finansowych w Europie (ASME), grupa lobbingowa reprezentująca uczestników rynków hurtowych w Europie, wezwało do uwzględnienia sektora finansów zdecentralizowanych (DeFi) w niedawno uchwalonym rozporządzeniu dotyczącym rynków aktywów kryptograficznych (MiCA).

MiCA jest uważane za potencjalnie pierwsze kompleksowe przepisy dotyczące kryptowalut, które mają wejść w życie w grudniu 2024 roku. Jednak przepisy dotyczące kryptowalut wyłączają pewne aspekty ekosystemu kryptowalut, w tym DeFi i tokeny niefungowalne (NFT). ASME w swoim piśmie do Rady Europejskiej zaznaczyło, że wyłączenie DeFi może stworzyć niezamierzone ryzyko dla stabilności finansowej i potencjalne efekty uboczne.

W chwili obecnej, jak zauważyło Financial Stability Board (FSB), nakładanie się DeFi i tradycyjnych finansów (TradFi) nie jest jeszcze istotne, jednak należy to aktywnie monitorować i zarządzać

– dodano w piśmie.

W dokumencie zalecono, aby UE opracowała taksonomię dla działalności DeFi i aktywów cyfrowych. Jeśli chodzi o zarządzanie zdecentralizowanym ekosystemem, jakim jest DeFi, organizacja handlowa zaproponowała spójne ramy regulacyjne wraz z różnymi poziomami scentralizowania.

Organizacja handlowa dodała, że ich prośba nie powinna być traktowana jako ostateczne rozwiązanie, ale raczej jako otwarcie dyskusji na temat „podstawowej pracy badawczej mającej na celu dalsze zbadanie niektórych zagadnień technicznych stawianych przez ten nowy obszar finansów cyfrowych, a także zgłoszenie kilku wstępnych propozycji dotyczących podejścia regulacyjnego wobec DeFi”.

Celem organizacji handlowej jest rozpoczęcie wstępnej dyskusji w całej branży na ten temat i osiągnięcie innowacyjnych rozwiązań politycznych dla DeFi zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

MiCA obecnie przechodzi w fazę konsultacji, w ramach której Unia Europejska rozpocznie trójstopniowy proces konsultacji, który rozpocznie się w lipcu. Środki i sugestie zebrane podczas fazy konsultacji będą podlegać zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Europejską.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button