News

FATF wzywa bank centralny Kataru do właściwego egzekwowania zakazu kryptowalut

Katar podjął niewiele działań przeciwko firmom kryptograficznym łamiącym zakaz ogłoszony w 2019 roku. Taką opinię wyraził w środowym raporcie globalny organ ds. przeciwdziałanie praniu pieniędzy. 

Grupa zadaniowa ds. działań finansowych Financial Action Task Force wezwała Bank Centralny Kataru do bardziej proaktywnego identyfikowania i karania dostawców usług wirtualnych aktywów. Przypomina tym samym o firmach, które naruszyły zakaz, a sam raport oskarża kraj o zbyt pobłażliwy stosunek do finansowania terroryzmu. 

Katar nie wykazał, że właściwe organy proaktywnie identyfikują i podejmują działania egzekucyjne w przypadku potencjalnych naruszeń tego zakazu” w sprawie zakazu Financial Center Regulatory Authority z 2019 r. Żadne formalne sankcje do tej pory nie zostały nałożone na osobę fizyczną lub prawną za naruszenie zakazu (nawet w przypadku, gdy rzekomo znaleziono nielicencjonowanego dostawcę kryptowalut działającego w kraju – red.). Istnieją poważne niespójności między profilem ryzyka Kataru a rodzajem i zakresem ściganej i skazywanej osoby / firmy za działalność związaną z finansowaniem terroryzmu.

– powiedział FATF, globalny organ nadzorujący z siedzibą w Paryżu, który stara się monitorować i ograniczać przepływy brudnych pieniędzy. 

Katar, choć mniej przyjazny dla kryptowalut niż sąsiedzi, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, to prezes banku centralnego kraju wskazał na potencjalne korzyści płynące z szybszych płatności. Dodał, że QBC bada cyfrowy Rial. 

W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej bank centralny powiedział, że ocena, w której stwierdzono, że kraj spełnia lub w dużej mierze spełnia każde z czterdziestu wymogów technicznych, „pokazuje zaangażowanie państwa w zwalczanie nielegalnego finansowania”.

źródło: coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button