News

Filipiny planują uruchomienie CBDC nieopartego na Blockchain

Gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), Eli Remolona, ujawnił zamiar banku centralnego wprowadzenia hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) w ciągu najbliższych kilku lat.

W rozmowie z lokalną gazetą, Inquirer.net, 12 lutego Remolona wyjaśnił szczegóły planu BSP dotyczącego rozwoju CBDC. Według głowy banku centralnego, projekt nie będzie korzystał z technologii Blockchain:

Inne banki centralne próbowały Blockchain, ale nie zakończyło się to dobrze.

– powiedział.

Zamiast tego CBDC będzie działać na systemie płatności i rozliczeń należącym do banku centralnego. BSP skoncentruje się na hurtowym CBDC, który będzie pośredniczony przez banki.

Bank centralny jest sceptyczny co do potencjalnych problemów z detalicznym CBDC, włączając w to wycofanie depozytów bankowych w czasie trudności finansowych i dalsze zwiększenie zasięgu banku centralnego. :

Decyzja polega na ograniczeniu go do hurtowego – banki będą jedynymi kontrahentami, a następnie detal z nich korzystał.

– wyjaśnia.

Remolona wskazał na przykłady Szwecji i Chin, które opracowują CBDC jako cyfrowe uzupełnienie gotówki i „rywalizujące z kryptowalutami”. Uważa, że Filipiny mogą powtórzyć ich doświadczenie.

Według urzędnika CBDC „na pewno się wydarzy” w jego kadencji gubernatora. Odpowiadając na pytania dziennikarza, potwierdził, że może to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Filipiny przyjmują twarde stanowisko wobec branży kryptowalutowej, broniąc lokalnego rynku przed graczami zagranicznymi. W grudniu 2023 r. Filipińska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ponownie potwierdziła zakaz działalności Binance z powodu niezarejestrowanej działalności giełdy w kraju.

Mimo wielokrotnych ostrzeżeń, Binance pozostaje jedną z głównych platform handlowych kryptowalut na Filipinach, a niektórzy użytkownicy opisują jej lokalne usługi jako „rzetelne i stabilne” w mediach społecznościowych.

Reagując na publiczną krytykę i argumenty dotyczące atrakcyjności kosztów Binance dla lokalnych inwestorów, przewodniczący SEC Kelvin Lee wskazał na czynniki kosztów związane z przestrzeganiem przepisów, których Binance unika, i zalecił inwestorom skorzystanie z jednego z 17 zarejestrowanych dostawców usług wirtualnych aktywów.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button