News

Fortuna na wyciągnięcie ręki – zbyt bezpieczny portfel sprzętowy

Stefan Thomas ma tylko dwie szanse na zdobycie dostępu do swojej fortuny o wartości 240 milionów dolarów. Stefan jest programistą komputerowym i mieszka w San Francisco, a dziesięć lat temu dostał 7002 Bitcoiny w nagrodę za zrobienie filmu wyjaśniającego, jak działa kryptowaluta.

W momencie zapłaty ponad dekadę temu, Bitcoiny były warte od 2 do 6 dolarów za sztukę. Stefan przelał je do swojego „cyfrowego portfela” i zapomniał o nich. Dzisiaj każdy Bitcoin jest wart około 35 000 $, a zawartość jego portfela jest wyceniana na 240 mln $. Problemem jest to, że programista z San Francisco nie pamięta hasła do swojego portfela, w którym czeka fortuna.

Tylko dwie próby

Stefan już osiem razy wprowadził nieprawidłowe hasło do swojego portfela, a jeśli kolejne dwie próby okażą się błędne, to jego dysk twardy, na którym znajdują się jego klucze prywatne, zostanie zaszyfrowany. W takim wypadku fortuna nigdy nie ujrzy światła dziennego.

Programista przyznał, że wypróbował osiem najczęściej używanych haseł, aby uzyskać dostęp do dysku twardego IronKey, ale wszystkie okazały się błędne. Urządzenie automatycznie szyfruje całą zawartość po dziesiątym niedokładnym zgadnięciu:

Po prostu leżałbym w łóżku i myślał o tym. Następnie podszedłbym do komputera z jakąś nową strategią i jakby to nie zadziałało, to znowu byłbym zdesperowany,

To doświadczenie zniechęciło mnie do kryptowalut. Cały ten pomysł bycia własnym bankiem – pozwólcie, że ująłbym to w ten sposób, czy robicie własne buty. Powodem, dla którego mamy banki, jest to, że nie chcemy zajmować się tymi wszystkimi rzeczami, które robią banki.

Jesteś swoim własnym bankiem

Posiadając własny portfel sprzętowy jesteśmy istotnie swoim własnym bankiem i w 100% decydujemy co się stanie z naszymi środkami. Wiąże się z tym naturalnie ryzyko utracenia środków w momencie zapomnienia hasła dostępu. Z drugiej strony mamy pełną kontrolę nad naszymi pieniędzmi i żadna instytucja nie może uzyskać do nich dostępu.

Dla tych, którzy chcą się czuć niezależni krypto-finansowo, w Polsce można polecić firmę FlyingAtom wraz z jej bogatą ofertą portfeli sprzętowych, dla których jest ona oficjalnym dystrybutorem.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.