News

Francuski organ nakłada na Google karę w wysokości 250 mln euro

Google zaakceptował karę nałożoną przez francuski organ nadzoru konkurencji za naruszenie unijnych praw własności intelektualnej (WI) dotyczących jednego z mediów.

Francuski organ wyraził obawy dotyczące usługi AI Google’a, Gemini, wcześniej znanego jako Bard, zarzucając, że został on przeszkolony na treściach lokalnych wydawców i agencji prasowych bez właściwego powiadomienia i zgody.

Na swoim blogu w języku francuskim Google odpowiedziało na karę, twierdząc, że jest „pierwszą i jedyną platformą”, która ma umowy licencyjne z 280 francuskimi wydawcami prasowymi, co daje łącznie „kilkadziesiąt milionów euro rocznie”.

Według firmy Big Tech, kara nałożona przez francuskie władze jest wynikiem sposobu, w jaki prowadziła negocjacje z firmami, oraz żądań zmiany taktyki negocjacyjnej.

Google zaakceptowało to żądanie i karę, aby ostatecznie zakończyć sprawę, która – ich zdaniem – „trwała zbyt długo”.

Ustąpiliśmy, ponieważ nadszedł czas, aby zamknąć ten rozdział i, jak dowodzą nasze liczne umowy z wydawcami, chcemy skoncentrować się na zrównoważonych podejściach w celu połączenia użytkowników Internetu z treściami wysokiej jakości i konstruktywnej współpracy z francuskimi wydawcami.

– czytamy.

Firma nazwała karę „niewspółmierną” wobec wad, na które wskazał francuski organ nadzoru.

Stwierdziła również, że nie doceniono wystarczająco wysiłków Google’a w reakcji na różne uwagi zgłaszane przez regulatorów „w środowisku, w którym bardzo trudno jest określić działania, gdy nie można przewidzieć konkretnego kierunku”.

Kara nałożona na Google’a wiąże się ze sprawą sporu o prawa autorskie we Francji, wszczętą na skutek skarg niektórych wiodących firm prasowych kraju, w tym Agence France Presse, dotyczących treści online.

Wiadomość ta pochodzi krótko po ogłoszeniu przez Google planów, wspólnie z rządem francuskim, dnia 19 lutego, dotyczących utworzenia nowego centrum dedykowanego sztucznej inteligencji w stolicy kraju.

Centrum ma mieć siedzibę w Paryżu, gdzie będzie pracować niemal 300 badaczy i inżynierów wspierających ambicje Francji w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Francja jest także miejscem powstania nowego startupu AI, Mistral AI, i jego modelu językowego Mistral. Microsoft udostępni model Mistral LLM na platformie Azure AI Studio i Azure Machine Learning we współpracy z tą firmą.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button