News

Prokuratorzy chcą wyroku 40–50 lat więzienia oraz 11 mln kary dla Sama Bankman-Frieda

Prokuratorzy domagają się wyroku od 40–50 lat dla byłego dyrektora generalnego bankrutującej giełdy kryptowalut FTX i skazanego oszusta Sama Bankman-Frieda.

116-stronicowy memorandum prokuratury, złożony do sędziego Lewisa Kaplana 15 marca, szczegółowo opisuje działania Bankmana-Frieda, skupiając się na pięciu punktach: jego schemacie dokonywania nielegalnych wpłat politycznych, próbie przekupstwa chińskich urzędników rządowych, nadużyciach bankowych, próbach zwalania winy oraz różnych utrudnieniach wymiaru sprawiedliwości.

Bankman-Fried nie został oskarżony o dokonywanie nielegalnych wpłat politycznych, ponieważ rząd Bahamów nie ekstradował go na podstawie tego zarzutu. Nie był także oskarżany o przekupstwo chińskich urzędników. Memorandum stwierdziło również:

Oskarżony nie podjął autentycznej odpowiedzialności za swoją rolę w upadku FTX i utracie środków klientów.

– czytamy.

Według dokumentu, wyrok dla Bankmana-Frieda powinien podlegać kilku zaostrzeniom ze względu na powagę jego przestępstw. Porównywano go wielokrotnie do Berniego Madoffa, nowojorskiego finansisty, który prowadził największy znany schemat piramidy finansowej w historii, oraz innych przestępców finansowych. Włączono także cztery strony zeznań ofiar oszustwa Bankmana-Frieda dotyczących chaosu wywołanego przez straty spowodowane upadkiem FTX.

2 listopada 2023 r. Bankman-Fried został uznany winnym siedmiu zarzutów: dwóch zarzutów oszustwa pocztowego, dwóch zarzutów spisku w celu oszustwa pocztowego, jednego zarzutu oszustwa związanego z papierami wartościowymi, jednego zarzutu spisku w celu oszustwa na rynkach towarowych oraz jednego zarzutu spisku prania pieniędzy. Jego obrońca prawny prosił sąd o maksymalny wyrok sześciu i pół roku. Bankman-Fried nie przyznał się do winy we wszystkich zarzutach.

Wyrok od 40–50 lat „pozwoli oskarżonemu wrócić do wolności dopiero wtedy, gdy społeczeństwo będzie miało pewność, że nie będzie miał możliwości powrotu do oszustw i podstępu”, ale jednocześnie „odzwierciedli powagę przestępstw oskarżonego” – stwierdzili prokuratorzy. Domagają się również wydania przeciwko niemu kary na kwotę 11 mln dolarów.

Sędzia Kaplan nie jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń prokuratury zawartych w memorandum. Wydanie wyroku zaplanowano na 28 marca.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button