News

FBI: Oszustwa inwestycyjne powiązane z krypto wzrosły o ponad połowę

Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych (FBI) poinformowało, że związane z kryptowalutami oszustwa inwestycyjne stanowiły największą część strat z oszustw inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych w 2023 r.

W niedawnym raporcie FBI stwierdzono, że straty inwestycyjne związane z oszustwami kryptowalutami wzrosły z 2,57 mld dolarów w 2022 r. do około 3,94 mld dolarów w 2023 r., co stanowi wzrost o 53%.

Tymczasem ogólna kwota strat ze wszystkich inwestycji w 2023 r. wyniosła 4,57 mld dolarów. Oznacza to, że 3,94 mld dolarów straconych z powodu oszustw związanych z kryptowalutami stanowiło około 86% wszystkich strat z oszustw inwestycyjnych w kraju.

FBI podkreśliło, że coraz większa liczba ofiar daje się wciągnąć w oszustwa związane z kryptowalutami, kuszone obietnicą znacznych zysków z inwestycji.

Te oszustwa są zaprojektowane tak, aby zachęcić do celowego wyboru tych, których celem jest obietnica lukratywnych zysków z inwestycji.

– czytamy.

Jednym z najczęstszych oszustw związanych z kryptowalutami, którym padają ofiary, są oszustwa miłosne. Polega to na tym, że przestępca przyjmuje fałszywą tożsamość online, aby zdobyć zaufanie ofiary, zanim wykreuje historię, która przekona ofiarę do przesłania kryptowaluty, po czym znika.

W grudniu 2023 roku Chainalysis zgłosiło, że oszustwa miłosne były przyczyną kradzieży kryptowalut wartych co najmniej 374 mln.

Tymczasem na początku roku pojawiły się doniesienia, że ponad 324.000 użytkowników kryptowalut padło ofiarą oszustw phishingowych w 2023 r., tracąc około 295 mln dolarów w postaci cyfrowych aktywów.

Jednakże wzrost liczby obywateli padających ofiarą oszustw związanych z kryptowalutami nie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych; inne kraje na całym świecie również borykają się z podobnym problemem.

W kwietniu 2023 r. Komisja Konkurencji i Ochrony Konsumentów Australii poinformowała, że Australijczycy stracili 146,9 mln dolarów z powodu oszustw inwestycyjnych, w których użyto kryptowalut jako metody płatności.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button