News

Gary Gensler sugeruje podobieństwa między FTX a Binance

Przewodniczący amerykańskiej SEC zasugerował „podobieństwa” między giełdą kryptograficzną Binance a upadłą giełdą FTX. Chodzi o rzekome wykorzystanie siostrzanych firm do przenoszenia funduszy.  

W rozmowie z Bloombergiem, Gary Gensler zwrócił uwagę na rzekome oszustwa i manipulacje FTX. Odnosiły się one do siostrzanej firmy Alameda Research, w tym roli, jaką odegrał w niej jej założyciel Sam Bankman-Fried. 

5 czerwca SEC złożyła skargę przeciwko Binance, wnosząc łącznie 13 zarzutów. Jeden z nich twierdzi, że środki z Binance i Binance.US zostały “wpuszczone” na konto kontrolowane przez Merit Peak Limited. Firma jest powiązana z Changpeng Zhao. 

Inny zarzut mówi, że Binance.US zajmował się „wash tradingiem” poprzez swoją „główną nieujawnioną firmę handlową Sigma Chain”, której właścicielem jest Zhao. 

Platforma za platformą, przedsiębiorcy […] próbują budować majątek dla siebie i swoich inwestorów poprzez siostrzane organizacje – fundusze hedgingowe – handlujące przeciwko klientom.

– powiedział Gensler. 

A co z pozwem wobec FTX?

W tweecie z 6 czerwca dyrektor generalny Ripple, Brad Garlinghouse, powiedział, że ostatnia seria procesów sądowych jest próbą „odwrócenia uwagi” agencji od klęski jaką poniosła wobec FTX.

Inni sugerowali, że istotnym czynnikiem mogą być również znaczne darowizny FTX na rzecz partii politycznych. Jeszcze inni, że chodzi o lobbing Bankmana-Frieda w przeszłości w Waszyngtonie. 

Tymczasem Markus Thielen, szef badań i strategii w Matrixport i autor Crypto Titans, przedstawił inną perspektywę. Wyjaśnił, że przed FTX kryptowaluty nie były postrzegane jako główne zagrożenie dla stabilności finansowej USA.  

Powiedział, że upadek trzech głównych banków w tym roku dowiódł czegoś innego. 

Początkowo naprawa lub zatrzymanie kryptografii nie było priorytetem. Ludzie zdali sobie sprawę, że po FTX to naprawdę miliardy dolarów.

— powiedział Thielen. 

Należy zauważyć, że chociaż SEC nie ogłosiła pozwu przeciwko samej giełdzie FTX, to regulator postawił zarzuty jej założycielom i byłym dyrektorom. 

Należą do nich były dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried, była dyrektor generalna Alameda Research Caroline Ellison, były współzałożyciel FTX Gary Wang i były dyrektor inżynieryjny FTX Nishad Singh.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button