News

Pozew SEC przeciwko Coinbase

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała amerykańską giełdę kryptowalut Coinbase w związku z zarzutami naruszenia federalnego prawa dotyczącego papierów wartościowych. Dzieje się to dzień po złożeniu podobnego pozwu przeciwko Binance. 

Według SEC, Coinbase działał jednocześnie jako niezarejestrowany broker, giełda i agencja rozliczeniowa, argumentując, że jednocześnie pozyskiwał klientów, obsługiwał zlecenia, zezwalał na składanie ofert i działał jako pośrednik:  

Platforma Coinbase łączy trzy funkcje, które są zwykle rozdzielone na tradycyjnych rynkach papierów wartościowych. Są to funkcje brokera, giełd i agencji rozliczeniowych. Jednak Coinbase nigdy nie zarejestrował się w SEC jako broker, krajowa giełda papierów wartościowych lub agencja rozliczeniowa. Giełda unikała w ten sposób systemu ujawniania informacji, który Kongres ustanowił dla naszych rynków papierów wartościowych.

We wtorkowym komunikacie prasowym przewodniczący SEC, Gary Gensler, powiedział, że te różne funkcje zostały „pomieszane”:

Domniemane awarie Coinbase pozbawiają inwestorów krytycznych zabezpieczeń, w tym zasad zapobiegających oszustwom i manipulacjom, właściwego ujawniania informacji, zabezpieczeń przed konfliktami interesów i rutynowej kontroli SEC.

Cały rynek kryptograficzny i „przedrynkowa” cena akcji Coinbase spadły na wieść o pozwie. 

SEC zidentyfikowała w pozwie tokeny wydawane przez fundacje i firmy, w tym Solana, Cardano, Polygon, Sandbox, Filecoin, Axie Infinity, Chiliz, Flow, ICP, Near, Voyager, Dash i Nexo jako papiery wartościowe. 

Regulator powiedział, że każdy z tych tokenów jest dostępny w usługach Coinbase Prime lub Wallet. W pozwie szczegółowo opisano historię tych tokenów oraz sposób, w jaki SEC postrzegała je jako papiery wartościowe. 

SEC wskazała również na publiczne oświadczenie rejestracyjne Coinbase, zauważając, że w sekcji czynników ryzyka przyznała, że niektóre z wymienionych aktywów mogą być papierami wartościowymi. 

Komisja po raz pierwszy ostrzegła Coinbase, że może spodziewać się pozwu na początku tego roku. Wysłane zostało zawiadomienie Wells, na które giełda odpowiedziała w kwietniu.

źródło: coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button