News

Goldman Sachs: Bańka związana z AI nie istnieje

Goldman Sachs stanowczo utrzymuje, że bańka związana ze sztuczną inteligencją nie istnieje. Stanowisko pojawia się pomimo utrzymujących się obaw analityków dotyczących znacznego wzrostu zainteresowania rynkiem AI i wynikającego z tego wzrostu cen akcji spółek technologicznych. Potentat finansowy uważa, że jesteśmy o krok od rewolucji w zakresie sztucznej inteligencji, a nie oczekiwanej bańki cenowej. 

Niedawny wzrost cen akcji AI skłonił niektórych do porównań z bańką internetową pod koniec lat 90’ ubiegłego wieku. Taki pogląd Goldman Sachs zdecydowanie odrzucił. 

Peter Oppenheimer, główny specjalista ds. strategii globalnego rynku kapitałowego w Goldman Sachs, stwierdził: 

Jesteśmy przekonani, że wciąż znajdujemy się we wczesnej fazie cyklu nowych technologii, który może zapewnić dodatkowe, dobre wyniki. 

Goldman Sachs prognozuje znaczny wzrost globalnych inwestycji w sztuczną inteligencję, który do 2025 roku może osiągnąć 200 mld dolarów. Gwałtowny wzrost jest powiązany ze znaczącymi możliwościami gospodarczymi, jakie stwarza “generatywna” sztuczna inteligencja, tj. podzbiór sztucznej inteligencji skupiający się na generowaniu treści przy użyciu dużych modeli językowych. Poprzednie raporty sugerują, że generatywna sztuczna inteligencja może wnieść do światowej gospodarki aż do 4.4 bln dolarów. 

Akcje AI wykazywały imponujące wyniki przez cały rok, przyczyniając się do odreagowania indeksu S&P 500 po porażce w 2022 roku. Z raportu wynika, że wyceny wiodących na rynku akcji nie są tak wydłużone jak w poprzednich okresach. Mowa o np. bańce internetowej, która pękła w 2000 roku. Ponadto, jak stwierdza raport, spółki te mogą pochwalić się wyjątkowo solidnymi bilansami i zwrotami z inwestycji. 

Choć perspektywy wydają się korzystne, część specjalistów zaleca ostrożność, proponując przemyślane podejście do inwestycji w sektor AI. Oppenheimer przedstawił strukturę PEARL, zaprojektowaną, aby pomóc jednostkom w podjęciu świadomej decyzji po dokładnych badaniach.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button