News

Google i inne platformy dostosowują zasady usług do nowych przepisów UE

Jak wynika z postu na blogu, Google planuje zaktualizować niektóre zasady dotyczące usług, aby były zgodne z unijną ustawą o usługach cyfrowych (DSA).  

Gigant Big Tech oświadczył, że dokonał „znacznych inwestycji” w różnych obszarach, aby spełnić wymagania DSA. Planuje on rozbudowę centrum identyfikacji reklam, dostępu do danych i badań nad przejrzystością. 

W poście wskazano również, że Google wyraził obawy dotyczące „potencjalnych niezamierzonych konsekwencji” niektórych z tych środków: 

Na przykład ryzyko ułatwienia złym podmiotom nadużywania naszych usług i rozpowszechniania szkodliwych dezinformacji poprzez dostarczanie zbyt wielu informacji na temat naszego podejścia do egzekwowania prawa.

Unijna inicjatywa DSA zamierza skonsolidować przepisy dotyczące treści w całym regionie i stworzyć bardziej szczegółowe procesy moderowania treści w Internecie. Sklasyfikowano także 17 platform internetowych jako „bardzo duże platformy internetowe” (VLOP), a dwie jako „bardzo duże wyszukiwarki internetowe” (VLOSE). 

Ogólne wymagania dotyczące witryn w tych kategoriach obejmują zapobieganie i usuwanie nielegalnych postów oraz oferowanie możliwości ich zgłaszania. Chodzi także o zakaz reklamy ukierunkowanej na podstawie orientacji seksualnej, religii, pochodzenia etnicznego lub przekonań politycznych użytkownika. Dalej mowa o ograniczeniu reklam kierowanych do dzieci oraz udostępnianie danych badaczom i władzom. 

Do VLOP należą Alibaba, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, YouTube, Wikipedia i Zalando. Dwie VLOSE natomiast wyszukiwarka Bing i wyszukiwarka Google. 

Wszystkie platformy wymienione w tych kategoriach miały czas do dziś na wywiązanie się z obowiązków DSA. Google nazwał swoje aktualizacje „zgodnością na dużą skalę”. 

4 sierpnia TikTok wydał również oświadczenie, w którym poinformował, że przygotował się na te środki. Stwierdził, że dodał nowy sposób zgłaszania nielegalnych treści, umieścił więcej informacji na temat metod moderowania treści, zwiększył przejrzystość systemu rekomendacji i zaktualizował zasady dotyczące reklam dla nastolatków.  

Użytkownicy Reddit, omówili nadchodzące wdrożenie DSA. Niektórzy chwalili te przepisy jako „niezbędne”, aby utrzymać Big Tech w ryzach, podczas gdy inni twierdzili, że ograniczają one wolność słowa. Jeden z użytkowników wybrał złoty środek, argumentując, że „jest zbyt wcześnie, aby dokonać sprawiedliwej oceny”. 

Pomimo tych wysiłków na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie, Google na swoim blogu odpowiedział na oskarżenia o śledzenie danych dzieci przez reklamy, co zostało opublikowane w obszernym raporcie.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button