News

UE zabroni reklamowania kryptowalut w social mediach?

Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) złożyła 8 czerwca skargę do Komisji Europejskiej przeciwko wielu platformom mediów społecznościowych za ułatwianie wprowadzającej w błąd promocji aktywów kryptograficznych.

BEUC twierdził, że sprzedawcy kryptowalut na popularnych platformach społecznościowych, takich jak m.in. Instagram, YouTube, TikTok, Twitter stosują wprowadzającą w błąd promocję aktywów kryptograficznych, narażając konsumentów na poważne ryzyko.

Grupa twierdzi, że ponieważ aktywa kryptograficzne nie zostały jeszcze uregulowane zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi rynku aktywów kryptograficznych (MiCA), konsumenci nie są chronieni żadnymi szczególnymi przepisami.

BEUC to grupa zrzeszająca 46 niezależnych organizacji konsumenckich z 32 krajów, co czyni ją największą w Europie grupą zajmującą się prawami konsumentów. Opublikowała również raport zatytułowany „Sype czy szkoda? The Great Social Media Crypto Con”, w którym zarzuca się, że konsumenci nie są w pełni świadomi zagrożeń związanych z kryptowalutami, przez co są na nie narażeni.

Raport nazywa Instagram, YouTube, Twitter i TikTok „kluczowymi graczami” w reklamie kryptograficznej. Pokazuje również, jak takie działania mają miejsce na Facebooku i Twitterze.

Na Facebooku reklamy kryptograficzne omijają zasady, które zabraniają promowania nielicencjonowanych platform finansowych. Założyciel Twittera, Elon Musk, sam używał Doge, maskotki Dogecoin, na platformie, mimo że zabrania ona reklam kryptograficznych.

BEUC wzywa CPCN do kierowania egzekwowaniem przepisów

Grupa praw konsumentów zwróciła się o wdrożenie dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (UCPD), istniejącego środka prawnego dostępnego w UE. Sugeruje również, że działaniami egzekucyjnymi w tym zakresie może kierować Sieć Współpracy w dziedzinie Ochrony Konsumentów (CPCN) we współpracy z Europejskimi Urzędami Nadzoru (ESA) ds. usług finansowych.

Raport wzywa CPCN do zażądania, aby platformy mediów społecznościowych wdrożyły surowsze warunki w swoich politykach reklamowych. Wzywa również do zakazania influencerom promowania produktów kryptograficznych. CPCN powinien również składać Komisji Europejskiej raporty na temat skuteczności wprowadzonych dyrektyw.

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało w marcu raport podkreślający popularność kryptowalut w krajach UE. Słowenia, Chorwacja i Luksemburg to wiodące kraje Unii pod względem popularności krypto.

źródło: ambcrypto.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button