Google obniża cenę modelu Gemini AI

Alfabet, firma-matka Google’a, ogłosiła, że planuje obniżyć koszty swojego najbardziej zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji (AI), Gemini, i uczynić go bardziej dostępnym dla programistów.
Zgodnie z doniesieniami, firma poinformowała, że cena modelu Pro Gemini została obniżona o 25–50% w porównaniu do czerwca.
Gemini został wprowadzony w trzech wariantach 6 grudnia, a jego najbardziej zaawansowana wersja potrafi rozumieć informacje na wyższym poziomie niż inne technologie Google, w tym przetwarzanie wideo i dźwięku.
Według Google najpotężniejsza wersja jest zaprojektowana do pracy w centrach danych, podczas gdy inne będą używane na osobistych urządzeniach i w pakiecie aplikacji Google.
Oprócz obniżenia cen, firma zapowiedziała udostępnienie narzędzi programistom do tworzenia wersji Gemini dla klientów. 6 listopada ChatGPT firmy OpenAI wprowadził nową funkcję, pozwalającą subskrybentom premium tworzyć niestandardowe wersje GPT.
Premiera Gemini była równie ekscytująca, co kontrowersyjna. Początkowo Google wypuścił produkt, porównując go bezpośrednio do GPT-4 zyskując nawet miano „mordercy GPT”.
Jednakże internauci szybko zaczęli żartować z twierdzeń Google o wyższości i publikowali porównania zadań przypisanych obu modelom, z których wiele wykazywało dokładniejsze wyniki osiągane przez model OpenAI.
Internauci twierdzili, że Google „kłamał” co do swoich możliwości i edytował filmy, aby pokazać bardziej imponujące wyniki. 11 grudnia przedstawiciele Google przyznali, że niektóre materiały promocyjne zostały zmanipulowane dla „zwięzłości”.
Od premiery ChatGPT od OpenAI dla szerszej publiczności w listopadzie 2022 roku, wiele wiodących firm technologicznych na świecie ściga się, aby opracować i wdrożyć potężne konkurencyjne modele AI.
28 listopada Amazon wprowadził własnego konkurenta ChatGPT o nazwie „Q”, specjalnie stworzonego dla biznesu, podczas gdy Meta, firma-matka Facebooka i Instagrama, w tym roku wydała swojego konkurenta o nazwie „Llama 2”, a Elon Musk wprowadził swojego chatbota AI o nazwie „Grok”.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.