News

Indie negocjują transgraniczne płatności CBDC

Bank Rezerw Indii (RBI) obecnie prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami z co najmniej 18 innych krajów w sprawie możliwości dokonywania płatności transgranicznych przy użyciu swojej waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny (CBDC), tzw. „cyfrowej rupii”.

Raport na temat ambitnych planów RBI dotyczących zagranicznego handlu z wykorzystaniem indyjskiej CBDC pojawił się w Economic Times 27 czerwca. Wskazuje on na kilka publicznych oświadczeń gubernatora RBI, Shaktikanta Dasa.

W czerwcu, podczas przemówienia w Londynie, Das podkreślił znaczenie infrastruktury handlu zagranicznego dla cyfrowej rupii, która miała osiągnąć milion użytkowników krajowych na początku lipca.

Ale również międzynarodowe płatności staną się znacznie szybsze, bardziej bezproblemowe i bardziej opłacalne. To kolejny obszar, który wymaga dużo uwagi. Utrzymujemy stały dialog z innymi bankami centralnymi, które wprowadziły lub wprowadzają CBDC.

– powiedział

Według raportu, banki z 18 krajów już otworzyły rachunki vostro w rupiach od lipca 2022 roku. W innym wystąpieniu publicznym Das wyjaśnił chęć Indii do udostępnienia swojej CBDC jako metody płatności za import indyjskich towarów dla krajów borykających się z niedoborem dolarów amerykańskich:

W Indiach nie brakuje dolarów, ale w niektórych innych rynkach, z powodu ich braku, nie są w stanie prowadzić importu.

– mówił.

Innym powodem, dla którego wiąże się duże nadzieje z cyfrową rupią w transakcjach handlu zagranicznego, jest chęć oszczędzania rezerw w dolarach amerykańskich kraju:

W okresie tak zwanego 'taper tantrum’ nagle Indie miały kryzys sektora zewnętrznego, a RBI musiał przyciągnąć zagraniczne napływy, oferując pewne zachęty. Nie chcieliśmy powtórzenia takiej sytuacji.

– czytamy.

RBI uruchomiło projekt pilotażowy cyfrowej rupii hurtowej w listopadzie 2022 roku, a projekt pilotażowy cyfrowej rupii detalicznej w lutym 2023 roku. W marcu ogłoszono porozumienie z Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie badania mostu CBDC w celu handlu i przekazów pieniężnych.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button