News

Jack Ma zrezygnował z pełnej kontroli nad Ant Group

Ant Group oficjalnie ogłosiła, że założyciel Alibaba, Jack Ma, zgodził się zrezygnować z kontroli nad gigantem w ramach dalszej optymalizacji i restrukturyzacji ładu korporacyjnego firmy. 

Wcześniej Ma sprawował kontrolę nad spółką poprzez podmioty powiązane. Posiadał też 10% udziału w Ant. 

Po zakończeniu procesu restrukturyzacji żaden pojedynczy akcjonariusz nie będzie miał kontroli nad Ant, podała firma w oświadczeniu. Firma zauważyła, że główni akcjonariusze, tacy jak Hangzhou Junhan i Hangzhou Junao, będą niezależnie wykonywać swoją pracę w Ant. 

Dostosowanie nie spowoduje żadnych zmian w interesach ekonomicznych jakichkolwiek akcjonariuszy Ant Group i ich beneficjentów.

– dodał Ant. 

Według niektórych analityków restrukturyzacja firmy i zrzeczenie się kontroli przez Ma nad spółką może pozytywnie wpłynąć na podmiot w dłuższej perspektywie. 

Wang Pengbo, starszy analityk finansowy w BoTong Analysys, uważa, że nowa struktura firmy z bardziej zróżnicowanymi prawami głosu jest stabilniejsza.  

Po wiadomościach o zrzeczeniu się przez Ma kontroli nad Ant, akcje spółki Alibaba znacznie wzrosły. Według danych z TradingView, akcje Alibaby wzrosły o prawie 10% na nowojorskiej giełdzie od czasu ogłoszenia Ant Group.

Czym jest Ant Group?

Ant próbował przeprowadzić największą pierwszą ofertę publiczną w 2020 roku, planując zebrać około 30 mld dolarów. Chiński rząd ostatecznie zdecydował się wstrzymać IPO Ant, ponieważ władze lokalne chciały potwierdzić swoją władzę nad prywatnymi firmami. 

Po zawieszeniu IPO Ant nadal aktywnie bada korzyści płynące z blockchain i aktywów cyfrowych. Będąc właścicielem największej na świecie cyfrowej platformy płatniczej Alipay, Ant nadal był zaangażowany w rozwój krajowej waluty cyfrowej Chin po rozpoczęciu współpracy z Ludowym Bankiem Chin w 2017 roku. 

Firma należy również do chińskich gigantów technologicznych, którzy w ciągu ostatnich kilku lat stworzyli sojusze blockchain dla powiązanych operacji. Firma aktywnie rozwija swój biznes blockchain, wprowadzając nowe produkty w 2022 roku. 

Pomimo widocznego zainteresowania ta technologią, Ant nadal dąży do dostosowania się do negatywnego stanowiska Chin w sprawie kryptowalut. W zeszłym roku Ant Group znalazła się wśród firm, które egzekwowały pewne ograniczenia na swoich niewymiennych platformach tokenowych, obawiając się represji ze strony rządu.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button