News

Meta straciła 40 mld USD od czasu zmiany nazwy Facebook

Kiedy Facebook zmienił nazwę na Meta we wrześniu 2021 r., stało się jasne, że CEO Mark Zuckerberg jest w pełni zaangażowany w przejście z mediów społecznościowych web2 do metawersu. Teraz, trzy lata później, możemy przyjrzeć się, jak bardzo (finansowo) firma się zaangażowała, a także jaki wpływ ekspansja wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) miała na wyniki finansowe Meta przed pierwszym sprawozdaniem z zysków za pierwszy kwartał, zaplanowanym na 24 kwietnia.

Meta ogłosiła dochód w wysokości 134,90 mld dolarów w 2023 r., o prawie 16% więcej niż w 2022 r. Jej przychód za czwarty kwartał wyniósł 40,1 mld dolarów, co stanowiło rekord firmy i przewyższyło prognozy analityków. Wydaje się, że zmiana kierunku w stronę metawersu dobrze się dla firmy sprawdziła, ale przed kolejnym sprawozdaniem są mieszane sygnały do interpretacji.

Podczas gdy Facebook, aplikacja społecznościowa, radzi sobie całkiem dobrze, Reality Labs – dział badawczy odpowiedzialny za produkty takie jak linia VR Quest – odnotowały kolejne straty operacyjne rok do roku, sięgające około 40 mld dolarów od 2021 r.

W zasadzie dochody firmy pochodziły wyłącznie z Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa, jej pakietu aplikacji społecznościowych i komunikatorów.

Według raportu z UploadVR, Meta sprzedała około 20 mln sztuk Quest od 2019 r. do marca 2023 r. Dla porównania, Apple sprzedał tylko w 2023 r. około 151 mln iPhone’ów, podczas gdy Sony sprzedało około 50 mln konsol PlayStation 5 od 2020 r. do grudnia 2023 r.

W przypadku Meta, dane dotyczące Reality Labs nie wydają się martwić inwestorów i akcjonariuszy. Jak niedawno zauważył The Motley Fool, w tym samym okresie, gdy firma inwestowała w Reality Labs na badania i rozwój metawersu, przyspieszała również wykupywanie własnych akcji.

Firma wykupiła akcje o wartości 92 mld dolarów od 2021 r. i miała według raportów 31 mld dolarów dostępnych do zakupów na koniec 2023 r., z kolejnymi 50 mld dolarów przeznaczonymi na dalsze wykupywanie akcji w lutym.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button