News

Nowa era Cardano nadchodzi: Node 9.0 i hard fork Chang

Zespół deweloperów Cardano wydał 8 lipca Node 9.0, najnowszą wersję oprogramowania węzła walidatora Cardano. Według filmu opublikowanego na YouTube przez założyciela Cardano, Charlesa Hoskinsona, 7 lipca, nowe oprogramowanie jest ostatnim krokiem rozwojowym niezbędnym do przeprowadzenia nadchodzącego hard forka Chang.

Oprogramowanie zostało wydane około godziny 19:00 UTC. Zgodnie z informacjami, „jest to pierwszy węzeł, który może obsługiwać przekroczenie granicy hard forka 9.0 (Chang) na głównej sieci oraz na długo działających testnetach, takich jak PreProd.”

Dzień wcześniej, Hoskinson ogłosił w filmie na YouTube, że wydanie oprogramowania jest nieuchronne, stwierdzając, że będzie dostępne „w przyszłym tygodniu”. Dodał również, że „prawdopodobnie w poniedziałek lub wtorek pojawi się sygnał do masowych aktualizacji.” Aby doszło do hard forka, 70% węzłów będzie musiało zagłosować za aktualizacją do nowego oprogramowania, jak stwierdził Hoskinson.

Hard fork Chang ma być pierwszym krokiem w kierunku pełnego zdecentralizowanego zarządzania Cardano. Rozpoczyna „Erę Voltaire’a” na mapie drogowej Cardano, okres charakteryzujący się ogromnymi zmianami w systemie politycznym sieci.

Deweloperzy przedstawili te zmiany w Cardano Improvement Proposal (CIP) 1694. Zgodnie z tą propozycją, Chang ostatecznie umożliwi wprowadzenie Przedstawicieli Delegatów (DRepów), którzy będą wybierani przez posiadaczy tokenów Cardano.

Przedstawiciele ci będą tworzyć Konstytucję Cardano, która stanie się najwyższym prawem rządzącym siecią. Po opracowaniu i zatwierdzeniu konstytucji, DRepy będą nadal proponować zmiany w sieci zgodnie z tą konstytucją.

Notatki Node 9.0 stwierdzają, że nie będzie jeszcze „umożliwiać głosowania DRepów i wszystkich działań związanych z zarządzaniem”, ponieważ pełny protokół głosowania zostanie dostarczony dopiero w wersji 10.0. Mimo to „obsługuje wejście w fazę bootstrap CIP-1694 w środowiskach produkcyjnych.”

Aktualnie eksplorator bloków Cardanoscan pokazuje, że giełdy i pule stawek nie są jeszcze przygotowane do hard forka.

W filmie na YouTube, Hoskinson stwierdził, że spodziewa się rozpoczęcia hard forka „w poniedziałek lub wtorek”, wskazując, że proces rozpocznie się 8-9 lipca.

Hoskinson wcześniej stwierdził, że spodziewał się, iż fork nastąpi w czerwcu, ale ten termin minął około tydzień temu. Cardano wprowadziło kolejną aktualizację węzła 26 czerwca po tym, jak napastnik próbował włamać się na sieć za pomocą ataku typu distributed denial-of-service.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button