News

Pierwszy pacjent Neuralink gra w szachy za pomocą umysłu

Neuralink Elona Muska zaprezentował nowe nagrania działania swojego implantu mózgu – pokazując, jak mężczyzna z porażeniem czterokończynowym gra w gry komputerowe wyłącznie za pomocą swoich myśli.

W transmisji na żywo z 20 marca na X, materiał z Neuralink pokazuje 29-letniego Nolanda Arbaugha – pacjenta z porażeniem czterokończynowym z wszczepionym urządzeniem Neuralink – kontrolującego kursor komputera za pomocą swojego umysłu i używającego go do gry w szachy i Civilization VI.

To jak korzystanie z Mocy na kursorze, patrzę gdzieś na ekran i rusza się tam, gdzie chcę. […] Jest mi bardzo trudno opisać to, jak fajnie jest to robić. […] Jednym z pierwszych razy, kiedy daliście mi pełną kontrolę nad tym, siedziałem do 6 rano grając w Civilization VI.

– powiedział Arbaugh.

Osiem lat temu Arbaugh doznał poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego w wyniku wypadku podczas nurkowania, który spowodował całkowite sparaliżowanie poniżej barków.

Arbaugh powiedział, że operacja przebiegła gładko i dzień po wszczepieniu urządzenia, w niedzielę 28 stycznia, został wypisany ze szpitala.

To już zmieniło moje życie. Operacja była super łatwa.

Arbaugh zauważył, że niektóre elementy technologii wciąż wymagają poprawy, ale zaapelował do innych osób z problemami neurologicznymi, aby przystąpili do prób klinicznych.

Implant mózgu Neuralink ma na celu pomoc osobom z upośledzeniami ruchowymi lub paraliżem, w interakcji z telefonem lub komputerem poprzez samą myśl – powiedział Musk w poście z 30 stycznia na X, dodając, że pierwszy produkt od Neuralink nosi nazwę Telepathy.

Wyobraźcie sobie, gdyby Stephen Hawking mógł komunikować się szybciej niż licytator. To jest celem.

Neuralink po raz pierwszy otworzył zgłoszenia na ludzkie próby kliniczne we wrześniu 2023 r., po tym jak firma otrzymała zatwierdzenie na swoje badanie Precyzyjnie Robotycznie Wszczepionego Interfejsu Mózg-Komputer (PRIME) od Agencji Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych w maju 2023 r., zgodnie z wpisem z 19 września na blogu firmy.

Urządzenie Neuralink, zwane także Interfejsem Mózg-Komputer (BCI), działa poprzez otwarcie niewielkiego obszaru w czaszce pacjenta i użycie robota chirurgicznego do wszczepienia chipa.

Urządzenie składa się z „ultra-cienkich i elastycznych nici” i jest wszczepiane w obszarze mózgu kontrolującym intencję ruchu.

Po wszczepieniu urządzenia staje się ono „kosmetycznie niewidoczne” i działa jako urządzenie do nagrywania i przesyłania danych bezprzewodowo do aplikacji, która następnie dekoduje myśli pacjenta na cyfrowy ruch na urządzeniu.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button