News

Portugalskie banki zamykają konta krypto giełd

Zgodnie z doniesieniami kilka dużych banków w Portugalii zaczęło zamykać konta giełd kryptowalut z powodu obaw związanych z „zarządzaniem ryzykiem”, co sugeruje zmianę pro-kryptograficznej pozycji Portugalii. Wydaje się, że bank centralny tego kraju dał instytucjom finansowym zielone światło do podjęcia działań.

Kilka największych portugalskich banków niedawno zamknęło konta CriptoLoja, pierwszej w kraju giełdy kryptowalut, która uzyskała licencję na prowadzenie działalności. Według raportu Bloomberga, konta co najmniej czterech krajowych giełd kryptowalut zostały zamknięte przez BCP (Banco Comercial Portugues), Santander Bank, Caixa Geral de Depósitos, BiG oraz Abanca.

Wszystkie giełdy są licencjonowane przez Bank Portugalii, który reguluje krajowe platformy handlu kryptowalutami. Trzy z tych giełd to Criptoloja, Mind The Coin i Luso Digital Assets, natomiast trzecia zażądała, aby jej nazwa nie została opublikowana przez media. Szef Banku Portugalii, Mário Centeno, powiedział, że banki mają pełną swobodę robienia wszystkiego, co chcą, ale jednocześnie obiecał bacznie obserwować sytuację.

Nadzór nad giełdami Banku Portugalii obejmuje zapewnienie, że platformy zwalczają pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu oraz działają na rzecz zapobiegania oszustwom. BCP powiedział Bloombergowi, że jego podstawowym obowiązkiem jest poinformowanie właściwych organów w przypadku wykrycia „podejrzanych transakcji”, co może prowadzić do zerwania relacji bankowych z niektórymi firmami.

Zamknięcie tych kont jest postrzegane jako cios w przyjazne dla kryptowalut podejście Portugalii, ponieważ władze wcześniej odrzuciły dwie propozycje podatkowe, które mogły zostać zastosowane wobec inwestorów zarabiających na kryptowalutach. Jednak rząd i sektor finansowy wykazały ostatnio zwiększone zainteresowanie regulacjami kryptowalut, podobnymi do zastosowanych już w innych krajach Unii Europejskiej.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button