News

Straty w kryptowalutach w 2024 r. przekroczyły 200 mln dolarów

W 2024 r. do tej pory, czyli od początku roku do daty 29 lutego, stracono ponad 200 mln dolarów wirtualnych walut z powodu włamań i oszustw, w ramach 32 osobnych incydentów – wynika z raportu z 29 lutego przygotowanego przez firmę zabezpieczeń Blockchain Immunefi.

Strata ponad 200 mln dolarów od początku roku stanowi wzrost o 15,4% w porównaniu z styczniem i lutym 2023 r., kiedy to skradziono 173 mln dolarów w postaci cyfrowych aktywów.

W lutym skradziono ponad 67 mln dolarów wirtualnych walut w ramach 12 konkretnych włamań i oszustw. Oznacza to niemal 50% spadek w porównaniu ze styczniem, gdy skradziono 133 mln dolarów.

Największa część skradzionych środków w tym roku, czyli 32,3 mln dolarów, została utracona podczas cyberataków na PlayDapp, platformę do gier kryptowalutowych. Drugą największą kradzieżą było 26,1 mln dolarów na zdecentralizowanej giełdzie kryptowalut FixedFloat. W lutym głównym celem ataków była zdecentralizowana platforma finansowa DeFi, podczas gdy protokoły finansowe scentralizowane nie doświadczyły żadnych poważnych ataków w tym miesiącu.

Włamania stanowiły ponad 65 mln dolarów (97,54%) skradzionych środków w lutym w ramach 10 osobnych incydentów, podczas gdy dwa przypadki oszustw w miesiącu zgromadziły 1,65 mln dolarów, czyli 2,46% skradzionej wartości.

W lutym Ethereum był najczęściej atakowaną siecią przez hakerów, następnie BNB Chain i sieć Bitcoina. Ethereum padło ofiarą 12 osobnych ataków, odpowiadających za ponad 85% całkowitej straconej wartości w tym roku. Sieć Bitcoina i BNB Chain padły ofiarą jednego incydentu każda.

Włamania i ataki stanowią rosnący problem w branży kryptowalutowej, zwłaszcza dla aplikacji DeFi. W sumie 1,8 mld dolarów stracono na włamania i oszustwa w kryptowaluty w 2023 r., z czego 17% można przypisać północnokoreańskiej grupie Lazarus, według raportu z 28 grudnia Immunefi.

Platforma handlu peer-to-peer Mixin Network padła ofiarą największego ataku w 2023 r., który skutkował stratą ponad 200 mln dolarów, a następnie doszło do włamania na platformę pożyczek Euler Finance w wysokości 197 mln dolarów.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button