News

UE: ESMA przypomina o aktualnym statusie kryptowalut

Organ nadzoru finansowego Unii Europejskiej wprzypomniał firmom inwestycyjnym, aby upewniły się, że ich klienci są świadomi statusu regulacyjnego oferowanych przez nie produktów.  

W oświadczeniu Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) zwrócił uwagę na aktywa kryptograficzne. Przypomniał firmom, że chociaż regulacje są w toku, kryptowaluty pozostaną nieuregulowane w większości jurysdykcji.  

W szczególności w przypadku aktywów kryptograficznych, podczas gdy rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) jest bliskie przyjęcia, aktywa kryptograficzne oferowane przez firmy inwestycyjne będą nadal nieuregulowane w większości jurysdykcji do czasu zastosowania MiCA.

– czytamy w oświadczeniu regulatora. 

ESMA wyraził zaniepokojenie nieuregulowanymi ofertami produktów i usług. Według niego niosą one ze sobą ryzyko związane z ochroną inwestorów. Ponadto organ nadzoru finansowego uważa, że klienci mogą zostać „wprowadzeni w błąd co do poziomu ochrony, jaką otrzymują”.

Aby ograniczyć takie ryzyko, ESMA zalecił firmom inwestycyjnym podjęcie działań w celu zapewnienia, że ich klienci znają status regulacyjny produktów, w które inwestują. Organ regulacyjny poradził również firmom, aby jasno informowały klientów, gdy do ich produktów lub usług nie mają zastosowania zabezpieczenia regulacyjne.  

Ponadto ESMA wezwał firmy inwestycyjne do rozważenia wpływu nieuregulowanych działań na ich działalność przy opracowywaniu zasad i systemów zarządzania ryzykiem. 

W międzyczasie firmy kryptograficzne zaczynają pojawiać się w Irlandii, aby rozszerzyć swoją działalność w Europie. 25 maja firma kryptograficzna Gemini wybrała ten kraj jako swoją europejską bazę. Natomiast założyciel Gemini, Cameron Winklevoss, potwierdził, że firma wybrała Irlandię jako „punkt wejścia do UE”. 

Oprócz Gemini przygotowania do rozszerzenia działalności w Europie rozpoczęła również giełda kryptowalut Kraken. 18 kwietnia filia giełdy z siedzibą w Dublinie otrzymała autoryzację dostawcy usług wirtualnych aktywów od krajowego banku centralnego.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button