News

Wenezuela zamyka kopalnie i giełdy kryptowalut

Dostawca energii elektrycznej z Wenezueli zamknął kopalnie kryptowalut w całym kraju w ramach reorganizacji krajowego departamentu kryptografii i toczących się dochodzeń w sprawie korupcji z udziałem krajowego koncernu naftowego.

Według doniesień lokalnych mediów, firm wydobywających kryptowaluty oraz tweetów Krajowego Stowarzyszenia Kryptowalut Wenezueli, w ostatnich dniach w stanach Lara, Carabobo i Bolívar zamknięto kopalnie kryptowalut. Nie jest jasne, ile firm zostało dotkniętych. Niektórym giełdom kryptowalut również nakazano zaprzestanie działalności.

Uważa się, że zamknięcie obiektów wydobywających kryptowaluty jest częścią toczącego się dochodzenia w sprawie korupcji z udziałem wenezuelskiej firmy naftowej PDVSA i krajowego departamentu kryptowalut.

Prokurator generalny Wenezueli, Tarek William Saab, ujawnił, że urzędnicy rządowi rzekomo prowadzili równoległe operacje naftowe z pomocą krajowego departamentu kryptowalut.

Ta sieć wykorzystywała konglomerat spółek handlowych do legitymizacji kapitału uzyskanego ze sprzedaży poprzez nabywanie kryptoaktywów, majątku osobistego i nieruchomości.

– stwierdził.

Według Saaba co najmniej 10 osób zostało aresztowanych w związku z dochodzeniami, w tym Joselit Ramirez Camacho, który kierował działem kryptografii od jego powstania w 2018 r., nadzorując przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut i krajową kryptowalutę — Petro. Według wcześniejszych doniesień Camacho został zatrzymany 17 marca w trakcie śledztwa.

Od czerwca 2020 roku Camacho znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych osób w Stanach Zjednoczonych. Departament Śledczy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego wyznaczył wówczas nagrodę w wysokości do 5 mln dolarów za wszelkie informacje, które mogłyby doprowadzić do schwytania przełożonego Petro. Władze twierdziły, że Ramirez miał „głębokie powiązania polityczne, społeczne i gospodarcze” z podejrzanymi bossami narkotykowymi, w tym z Tareck El Aissami, byłym wiceprezydentem Wenezueli.

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił reorganizację Krajowego Nadzoru Aktywów Kryptograficznych w dekrecie wydanym 17 marca. Administracja Maduro twierdziła, że decyzja ta miała między innymi na celu ochronę obywateli kraju przed negatywnymi skutkami sankcji gospodarczych.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button